Frezarka z ruchomą bramą

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
xcool3D
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Frezarka z ruchomą bramą

#1

Post napisał: xcool3D » 06 wrz 2015, 01:10

Witam,
tytułem wstępu, nazywam się Karol mieszkam w okolicach warszawy mam 19 lat. Od długiegooo czasu zastanawiałem się nad budową frezarki lecz ze standardowego powodu: € £ $, zbieranie części na moje dzieło zajęło mi dość dużo czasu, lecz każdą świnkę skarbonkę trzeba kiedyś rozbić więc teraz siedzę i wypatruję kurierów.

z założeń jakie sobie postawiłem to:
- ruchoma brama (pozwalająca zaoszczędzić trochę miejsca)
- konstrukcja aluminiowa
- obróbka raczej drewna/sklejki z możliwością podziógania czasem alu
- jak największa ilość elementów wykonana samemu
- jak najniższe koszty budowy :lol:

kilka printscreenów projektu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakieś objaśnienia:
- belka bramy to profil 100x200x5 lub 4 jeśli ni dostane takiego o ściankach 5
zamierzam wszystko do niego przykręcić w środek dać dłuższe nakrętki i zalać wszystko syntetycznym betonem :roll: to tak w teorii
- podstawa bramy wykonana w podobny sposób nie wiem dokładnie jeszcze jakie profile tam polecą
- zastanawiam się z czego zrobić podstawę
- wałki podparte liniowe 20mm (1m)
- śruby trapezowe 20x3
- silniki krokowe 23HS2430
- sterownik 4 osiowy zelrp
- 2 silniki napędzają bramę
- PC z lpt (jest)
- śruby na blokach łożyskujących BF/BK

wałki podparte i śruby już posiadam więc to nie ulegnie zmianie

Macie może jakieś sugestie dotyczące konstrukcji (wiem że muszę domalować napędy bramy i oś Z, to będzie gotowe na max środę)

z góry dzięki za wszystkie sugestie i rady. :smile:



Tagi:


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#2

Post napisał: Malaxis » 06 wrz 2015, 01:35

- konstrukcja aluminiowa
Aluminium nie jest tanim materiałem konstrukcyjnym więc w przypadku takich gabarytów jak u kolegi założenie jak najtaniej może nie wyjść.
- śruby na blokach łożyskujących BF/BK
Cena tych bloków dla 3 osi wcale nie będzie niska, trochę kombinując można tutaj sporo zaoszczędzić. W swojej maszynie takie bloki wykonałem z obudów do łożysk liniowych - gotowy precyzyjny otwór równoległy do powierzchni montażowej. Na końcach bloków poprzykręcałem blaszki wycięte na laserze które zapobiegają przemieszczeniu się łożysk. Dystanse wewnątrz bloków są z bieżni chińskich łożysk, jeśli chodzi o same łożyska użyłem zwykłe kulkowe tylko dobrej firmy. Trochę roboty to wymaga ale myślę że się opłaca.

Masz gdzie obrobić powierzchnie montażowe pod prowadnice i bloki?

Z własnego doświadczenia polecałbym jako pierwszą maszynę zrobić coś dużo mniejszego i mniej wymagającego. Sam wpakowałem się w budowę dużej frezarki i teraz żałuję że nie zacząłem od czegoś skromnego.


Autor tematu
xcool3D
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: xcool3D » 06 wrz 2015, 08:14

Cena tych bloków dla 3 osi wcale nie będzie niska, trochę kombinując można tutaj sporo zaoszczędzić. W swojej maszynie takie bloki wykonałem z obudów do łożysk liniowych - gotowy precyzyjny otwór równoległy do powierzchni montażowej. Na końcach bloków poprzykręcałem blaszki wycięte na laserze które zapobiegają przemieszczeniu się łożysk. Dystanse wewnątrz bloków są z bieżni chińskich łożysk, jeśli chodzi o same łożyska użyłem zwykłe kulkowe tylko dobrej firmy. Trochę roboty to wymaga ale myślę że się opłaca.
Mam już jeden taki blok na stronę napędową i 4 na drugą kupione za taką cenę że 2 dni sięz tego śmiałem teraz szukam jeszcze 3 pozostałych a jak wiadomo strona napędowa jest droższa. w sumie też myślałem o zrobieniu ich i twój pomysł się podoba ale "łyknąłem okazję"
Aluminium nie jest tanim materiałem konstrukcyjnym więc w przypadku takich gabarytów jak u kolegi założenie jak najtaniej może nie wyjść.
Co do belki bramy to kierowałem się raczej łatwością budowy i wytrzymałością a taki profil będzie kosztował ~ 200PLN
Nie wiem jeszcze z czego będą te podstawy bramy i stół. Ma ktoś jakiś pomysł?
Masz gdzie obrobić powierzchnie montażowe pod prowadnice i bloki?
W tej kwestii myślę że pomoże mi zakład który planuje głowice silników a mam taki niedaleko :smile:

Z własnego doświadczenia polecałbym jako pierwszą maszynę zrobić coś dużo mniejszego i mniej wymagającego. Sam wpakowałem się w budowę dużej frezarki i teraz żałuję że nie zacząłem od czegoś skromnego.
Sam już żałuję jej wielkości ale prowadnice i śruby już mam, pośpieszyłem się z tym :roll:

Bardzo zależy mi na poradach dotyczących tego co zrobiłem źle w konstrukcji.
Dzięki za szybką odpowiedź :smile:


Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#4

Post napisał: Aldeberan » 06 wrz 2015, 12:52

Nie sądzę żeby ktoś szybko Ci odpowiedział.. bo póki co nie pokazałeś żadnej konstrukcji... te kilka obrazków to raczej coś w stylu.. wstępu do zarysu pierwszej idei przyszłego projektu.

Co do tego co już masz - jak było wspomniane aluminium jest drogie, więc na pewno nie jest to konstrukcja budżetowa.

Trapezy i wałki podparte - skoro jest to punkt stały programu - pomyślmy jak je wykorzystać najsensowniej i najtaniej. Rozważmy np. zmianę materiału z którego zbudujemy maszynkę... stal - mocna i tania ale ciężko obrabialna - nie mówiłeś nic na temat swojego zaplecza technicznego ale podejrzewam że jest "garażowe" - a to zdecydowanie za mało..

No to może.. MDF? Sklejka? tworzone z nich maszyny naprawdę robią robote, zresztą wystarczy poprzeglądać forum, a ich stworzenie w przydomowym warsztacie jest duuużo prostrze :)

A i bym zapomniał - znacznie tańsze

Mając metrowe elementy przesuwu liniowego... możesz uzyskać pole robocze w granicach 700x700-800x800 jest to już dość duży obszar roboczy - Więc trzeba się zastanowić czy chcemy pakować się w ruchomą bramę(mniejsze gabaryty maszyny) czy stałą(łatwiejsze ustawienie geometrii)

Konkludując - jeśli chcesz ukończyć projekt, to zanim pozamawiasz części stwórz porządny projekt, uwzględniający każdą śrubkę i to czy da się ją wkręcić a dopiero potem zajmij się wydawaniem pieniędzy :)
scio me nihil scire


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 06 wrz 2015, 16:17

ja właśnie większość konstrukcji zrobiłbym ze stali, na plus sztywność i można użyć "cieńszych profili" konstrukcja stalowa wcale nie musi być spawana, skręcać także można :wink: , sam lata temu ploter plazmowy tak "stworzyłem" i z tego co mi wiadomo bez większych problemów działa do dziś, większość skręcana i w kilku miejscach "połapana" spawami (chyba moje 1sze podejście do spawania :mrgreen: ).
wiertarka stołowa, dobre wiertła, nie badziew marketowy i stal nie taka straszna.
Przemyśl raz jeszcze te dwa silniki napędzające bramę ja bym poszedł w jeden większy silnik i przeniesienie napędu na 2 stronę, zaoszczędzisz sobie problemów z synchronizacją, gubieniem kroków jednego silnika itd, jak dwa silniki na osi to tylko serwa.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 07 wrz 2015, 12:55

Jak przeczytałem wymiary profili, to wniosek jest taki: to nie jest konstrukcja aluminiowa. To jest konstrukcja betonowa z aluminiowymi powierzchniami zewnętrznymi :) - co wcale nie jest złe, tylko trzeba jeszcze ścianki profili zakotwiczyć odpowiednio w betonie, np. wrkęcajć w nie trochę śrub, których gwinty wkleją się w beton.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 07 wrz 2015, 14:34

Było już o tym na forum że rozszerzalność cieplna aluminium i betonu się mocno różni, stal i beton pasują do siebie lepiej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#8

Post napisał: ursus_arctos » 07 wrz 2015, 14:59

Tu była mowa o betonie syntetycznym (domyślam się, że chodzi o beton polimerowy) - rozszerzalność można trochę regulować zawartością żywicy :)


Autor tematu
xcool3D
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2014, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: xcool3D » 07 wrz 2015, 17:18

ursus_arctos pisze:Jak przeczytałem wymiary profili, to wniosek jest taki: to nie jest konstrukcja aluminiowa. To jest konstrukcja betonowa z aluminiowymi powierzchniami zewnętrznymi :) - co wcale nie jest złe, tylko trzeba jeszcze ścianki profili zakotwiczyć odpowiednio w betonie, np. wrkęcajć w nie trochę śrub, których gwinty wkleją się w beton.

Myślałem trochę o tej belce i miałem właśnie w głowie wkręcenie z tyłu i od góry (na powierzchniach gdzie nie będzie nic przykręcane i nie będą planowane) lasu śrub + za długie śruby do montażu prowadnic i bloków.

Aktualnie jestem w trakcie projektowania osi Z jak już będę miał coś gotowego to pokarzę.

Cały czas też zastanawiam się nad sensem ruchomej bramy niby wszystkie korzyści mi się podobają ale dużo osób mówi że są to same problemy, dlatego zaczynam od zetki potem belka i w czasie tego projektowania podejmę decyzję.


Edit: Co myślicie o takiej zetce? formatki 15mm, wałki 20, zakres ruchu 200mm z zapasem


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#10

Post napisał: ursus_arctos » 07 wrz 2015, 20:34

O zetce myślę, że:
a) odwrócić (zamień miejscami łożyska X i wrzeciono)
b) zdecydowanie za mały rozstaw łożysk (w pionie)
c) oś Z to miejsce, gdzie wałki wiszące są szczególnie podatne na wyginanie - lepiej dać podparte; konstrukcja też się od tego uprości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”