Frezarka do aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#21

Post napisał: wojtek30 » 15 wrz 2015, 10:11

Wojteo CK pisze:Stopy pod nogami bramy wydłuż i daj trójkątne zastrzały z jednej i z drugiej strony.
Tu trzeba być ostrożnym, bo przy planowaniu powierzchni może nie starczyć długości freza do obrobienia podstawy bramy z jednego zamocowania.



Tagi:


Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

#22

Post napisał: Wojteo CK » 15 wrz 2015, 21:44

Jeszcze nie wiemy czy będą obrabiane stopy i podstawa :) Ale gdzieś mi się przewinęła kwota 12 tys. zł więc przy takiej kwocie to by wypadało :)

Generalnie kolega musi sporo zmienić żeby nie utopić pieniędzy.

A czy kolega Gonzoo zastanawiał się może nad konstrukcją kolumnową?
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener


Autor tematu
Gonzoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 17
Rejestracja: 27 sie 2015, 19:19
Lokalizacja: Wyszków

#23

Post napisał: Gonzoo » 16 wrz 2015, 00:41

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad kolumnową nie myślałem, bramowa mnie satysfakcjonuje :mrgreen: Wydaję mi się że kolumnowa przy założonej przestrzeni roboczej będzie potrzebować mniej przestrzeni, co jest dla mnie istotnym argumentem, gdyż miejsca wiele nie mam.

Kolorem czerwonym zaznaczyłem powierzchnie, które chciałbym obrobić. Są to powierzchnie pod prowadnicami, montażowa elektrowrzeciona, górna półka osi Z (aby zrównać spawy) oraz między płytką a podstawą kolumn aby ustawić poziomo.

Jeśli chodzi o tył płyty bramy to bałbym się spawać na jej powierzchni ze względu na możliwe odkształcenia, dlatego na chwilę obecną mam taki pomysł, aby dospawać płyty zgodnie z załączonym rysunkiem (tzn. obejmują one płytę bramy od góry i dołu).

Co do płyt podstawy to czy pogrubienie ich do 20mm jest konieczne? Tak patrząc na pierwszy rzut oka mamy zarówno profile stalowe 80x120 oraz ceowniki 80x40, a odległość między nimi na tyle jest niewielka, że szansa na wygięcie ich wydaje się mała.

Bardzo fajny pomysł z takim kształtem płyt podstawy, ale w mojej konstrukcji chyba nie miałoby to większego znaczenia, bo i tak planuję zamocowanie dystansu o takiej wysokości, że stół będzie się poruszać ponad płytami (widać to na rzucie z boku).

Podstawę wzmocniłem ceownikami, a ścianki boczne pogrubiłem do 15mm :wink:

Jeśli chodzi o wykonanie spawów to zajmie się tym osoba obeznana w temacie.

Zetka skręcana do stalowej płyty 15mm.
[/quote]

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#24

Post napisał: ursus_arctos » 16 wrz 2015, 09:45

Uwagi odnośnie zetki:
1. Wrzeciono jest za wysoko. Uchwyt wrzeciona powinien być na samym dole - w ten sposób unikasz potencjalnych kolizji zetki z materiałem, co zwiększa użyteczność maszyny.
2. Łożyska osi Z są za blisko siebie i za wysoko - sam próbowałem zrobić niemal identyczny układ i... obecnie do większości prac mam odwrócony krzyżak (tzn. łożyska zetki są niżej, niż X) - pole robocze w Z diabli wzięli, ale przynajmniej jest sztywno.


Autor tematu
Gonzoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 17
Rejestracja: 27 sie 2015, 19:19
Lokalizacja: Wyszków

#25

Post napisał: Gonzoo » 16 wrz 2015, 16:14

Obrazek

Elektrowrzeciono przesunąłem. A co do zety, to czy przedstawione na rysunku rozwiązanie miałoby szanse? Są to dwie płyty stalowe 15mm, oddzielnie montowane są na nich łożyska i nakrętki, a na koniec są ze sobą skręcane, co pozwoliłoby przesunąć łożyska osi Z o 60mm w dół.

Martwi mnie tylko bezwładność osi Z, czy aby silnik bramy nie będzie mieć z nią problemu?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#26

Post napisał: ursus_arctos » 16 wrz 2015, 16:36

Skręcane płyty ok, ale zakołkuj je sobie albo dorób jakąś bazę, bo inaczej będą problemy ze skręceniem ich prosto.
Ja mam zetkę ok. 10kg o podobnej konstrukcji, serwo 60W, śrubę Tr16x4 - jakoś nie ma problemu...


Autor tematu
Gonzoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 17
Rejestracja: 27 sie 2015, 19:19
Lokalizacja: Wyszków

#27

Post napisał: Gonzoo » 16 wrz 2015, 20:35

Jak teraz zważyłem elementy od płyt do elektrowrzeciona to jest ponad 25kg, a to wydaje się już dużo.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#28

Post napisał: ursus_arctos » 16 wrz 2015, 20:46

Bezwładność nie będzie problemem - za to ciężar owszem - przydałaby się jakaś przeciwwaga (np. pneumatyczna).


Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

#29

Post napisał: Wojteo CK » 16 wrz 2015, 23:45

Zetka wydaje się długa w porównaniu do wrzeciona :) Planujesz obrabiać wysokie elementy? Jaki chcesz mieć przesuw w tej osi?

Zastanów się może nad przeniesieniem silnika w osi Y do tyłu? W chwili obecnej będzie Ci przeszkadzać jak będziesz się poruszał wokół maszyny. A może użycie pasków? Tylko że powiększa to koszty ale maszyna nie ma wystających silników.

Mimo wszystko będę się trzymał wersji że brama powinna być zbudowana z min. 3 profili jak pokazałem wcześniej. Tak jak masz teraz to wg mnie jest błąd bo robisz z 3 blach ceownik. Profil jednolity zawsze będzie lepszy od takiego wyspawanego. Proponuję jeszcze coś takiego:

Obrazek

Dać dwa profile na sztorc, zrezygnować z pojedynczej blachy a zastosować dwa płaskowniki na szerokość trochę większą od prowadnicy. Żółte elementy to płaskowniki.

Dzięki temu nie musisz frezować całej blachy a tylko dwa płaskowniki na mniejszą szerokość. Łatwiej jest obrobić taką powierzchnię. Płaskowniki oczywiście spawane odcinkami do profili.

To samo proponowałbym zrobić pod prowadnicami w osi Y. Na ceowniki daj płaskowniki jakieś. Po spawaniu może się okazać że braknie "mięsa" przy obróbce. Jak już i tak będziesz płacił za wyprowadzenie powierzchni to zrób przynajmniej tak żeby było z czego zebrać przy frezowaniu.

Generalnie wszędzie tam gdzie będziesz coś frezował to daj odpowiednie naddatki na obróbkę.

Co to za stolik będziesz miał? Chcesz go robić czy gotowy kupujesz?
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener


Autor tematu
Gonzoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 17
Rejestracja: 27 sie 2015, 19:19
Lokalizacja: Wyszków

#30

Post napisał: Gonzoo » 17 wrz 2015, 02:01

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początkowo plan był obrabiać przedmioty 200mm, przy obecnej konfiguracji mam posuw osi Z na poziomie 230mm, także cel osiągnięty.

Jeśli chodzi o napędy to specjalnie nie martwię się tym aby mi mogło przeszkadzać, większość czasu maszynka będzie sobie sama radzić niż będzie potrzebować mojej pomocy :razz: No właśnie te koszty... i tak widzę że już się w budżecie średnio mieszczę :neutral:

Ok, pomysł z dystansami wdrożyłem i wygląda on jak na rysunkach powyżej.

Jeśli chodzi o stolik to na razie jeszcze nad nim nie myślałem, maszyna raczej będzie stać w jednym miejscu i prawdopodobieństwo przenoszenia jej jest znikome, aczkolwiek marzy mi się stolik jak w linku poniżej... ale na razie chciałbym właściwą część maszyny ogarnąć :wink:

https://www.cnc.info.pl/topics30/frezar ... 058,20.htm

Co do enkodera osi Z to mam z nim problem, bo w zestawie który planuję zamówić silnik nie posiada wałka z drugiej strony co zmusza mnie do zainstalowania enkodera nie w osi śruby, pomysł mam na przeniesieniu obrotów wałka kołem pasowym, z tym że jak patrzę na to rozwiązanie to wygląda ono trochę tandetnie, może to kwestia wizualna...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”