Frezarki firmy MLM

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

undergnd
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2015, 23:53
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: undergnd » 20 paź 2015, 19:12

Śruby kulowe 16x10



Tagi:


grzela
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 31 maja 2014, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#12

Post napisał: grzela » 20 paź 2015, 19:14

oprawcafotografii,

rozwiń myśl,przecież zanim dojdzie do montażu w maszynie robi sie przedląd łożyska wylatują szczotki,budżetowo ale lepiej jak krokowiec,chyba...

edenlubawa, 1mm to był żart tak przesada :roll: ja myśle swoimi kategoriami jak przyjdzie pora temat bedzie.kasa za te maszyne jest duża,a autor nie raczył napisać do czego bedzie używał maszyny wiec troche zgadujemy
jak dorosnę zostanę FANUC


undergnd
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2015, 23:53
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: undergnd » 20 paź 2015, 19:21

W dalszym ciągu proszę o odpowiedź kogoś kto pracował na przedmiotowej frezarce.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: 251mz » 20 paź 2015, 19:38

edenlubawa pisze:grzela, Bez przesady silniki nie są wcale najmniejsze, z tego co wiem to frezarka kreatura jest na silnikach 1,2Nm wrzeciono to mokry chińczyk 1,5kW i pracuje nawet delikatnie w stali. Moim zdaniem śruby trapezowe nie są złe, pod warunkiem wykasowania luzu. Dla przykładu tokarka kolegi MlKl miała jako śrubę pociągową szpilkę budowlaną M12 i jakoś jej precyzja jest większa niż 1mm, który tu przytaczasz.


Z tego co widzę to brama jest napędzana przez śrubę umieszczoną centralnie.

[ Dodano: 2015-10-20, 18:54 ]
A w tej dużej z początku wątku są dwie śruby przy bokach bramy.
Tylko miki w tokarce toczy na dojeździe więc luz nawrotny nie ma prawie żadnego znaczenia.


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#15

Post napisał: edenlubawa » 20 paź 2015, 20:09

251mz pisze:Tylko miki w tokarce toczy na dojeździe więc luz nawrotny nie ma prawie żadnego znaczenia.
Muszę się s tym zgodzić ;) Ale chyba nie zmienia to faktu, że na śrubie trapezowej nie da się skasować luzu do akceptowalnego poziomu.


undergnd
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2015, 23:53
Lokalizacja: Kraków

#16

Post napisał: undergnd » 20 paź 2015, 20:15

napęd w tej frezarce jest na śrubach kulowych

Obrazek


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#17

Post napisał: numell » 20 paź 2015, 21:34

Pracowałem swego czasu na takiej http://allegro.pl/mlm-zeliwna-frezarka- ... 06156.html

Śmigała całkiem całkiem (dzięki smoothstepper-owi) choć to zupełnie inna rama i napęd liniowy niż ten z maszyny wskazanej wcześniej przez kolegę. Sterownik Zelrp i silniki dały pędzić maszynę na G0 6000mm/min ale szczerze na granicy zgubienia kroku.
Frezowanie 45000mm/min w alu frez 8mm ap 1mm ae 8mm idzie smiało (oczywiście na tyle na ile pozwala wrzeciono).
Bardzo mi się podobała kultura pracy silników i to że konstrukcja nie grała w takt kroków - cichutko,płynnie - zapewne poprzez przełożenie paskowe i materiał z jakiego została wykonana rama.
Kilka rzeczy w maszynie mi nie pasowało:
-łożysko skośne jednorzędowe po stronie silnika i drugie takie samo po stronie podtrzymującej - kasowanie luzu poprzez naprężenie całej śruby (nakrętka samokontrująca która w czasie pracy lubi się odkręcić)
-łożyska skośne otwarte niezabudowane simeringami - producent przewidział że to smar na łożyskach chroni je przed wiórami - poważnie dzwoniłem pytałem czy to nie jakiś żart - jest tak zrobione z zamysłem :shock:
-zetka mogłaby być zaprojektowana odwrotnie a widzę że powielone jest to w innych maszynach
-otwór pod łożyska napędowe śruby osi Z przynajmniej z 2 dychy większy - po to żeby podczas składania wszystko jakoś się tam samo ułożyło
-falownik i sterownik na maszynie to wielka porażka - wiórów wewnątrz co niemiara - tylko czekać kiedy będzie bum ! :shock:
Podejrzewam że maszyny ciągle są ulepszane i zapewne wszelkie niedociągnięcia są już poprawione :razz:


undergnd
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2015, 23:53
Lokalizacja: Kraków

#18

Post napisał: undergnd » 20 paź 2015, 22:06

numell, dziękuje za obszerny raport :) Możesz napisać coś na temat dokładności Twojej maszyny? Zdaje sobie sprawę, ze nie można porównywać sztywności tych dwóch modeli ale ta informacja podpowie jak precyzyjnie wykonawca wykonuje swoje produkty.


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#19

Post napisał: numell » 20 paź 2015, 22:26

Żeby była jasność - maszyna nie jest moja - tylko na niej pracowałem niedawno.
Cóż, po skasowaniu luzu , zmianie podziału mikrokroku na całkowity to z maszyny wychodziły detale z dokładnością mieszczącą się w tolerancji wykonania śruby C7 więc tak strzelam +/- 0,05 - wszystko zależy od napisania kodu i poznania maszyny na której się pracuje... Nawet do 0,01-0,03 dało się zejść- zależy w jakim materiale, jakiej grubości itp.

A jeszcze zapomniałem wspomnieć że producent sam sobie toczy końcówki gwintów kulowych więc ew. zamiana/wymiana na zarobione odcinki które aktualnie występują w handlu, będzie raczej niemożliwa...

Tutaj kolega sprzedaje gotowca - dzisiaj wystawił:
https://www.cnc.info.pl/topics17/mala-f ... htm#512308


undergnd
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2015, 23:53
Lokalizacja: Kraków

#20

Post napisał: undergnd » 20 paź 2015, 23:19

Interesuje mnie ruchoma brama. Stad pytałem o konkretny model w linku do Allegro. Niemniej jednak dzieki ponownie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”