Frezarka 350x280x160

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
stef4n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2015, 11:59
Lokalizacja: Tarnów

Frezarka 350x280x160

#1

Post napisał: stef4n » 14 cze 2015, 12:20

Witam!
Od kilku lat śledzę tematy poruszane na forum odnośnie obrabiarek CNC
i przyszedł czas na własną konstrukcję. Plany jako takie już mam, pora
przejść do działania. Na początek prosiłbym o pomoc zorientowanych;
Gdzie w Krakowie/Tarnowie dostanę profile stalowe 80x80x8 i 160x80x8?
Z góry dzięki za pomoc.



Tagi:


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: CinekX0 » 14 cze 2015, 23:35

Witaj kolego! :wink:
Na samym początku przystopujmy trochę z tym szukaniem profili do Twojej maszynki.
Skoro śledzisz tematy od kilku lat to zapewne wiedzę masz znaczną i wiesz, że maszyny w tydzień nie zbudujesz... Więc proponuję, zademonstrować wizualizację 3D swojej maszyny, z jakimś opisem, wymiarami, przemyśleniami zastosowania takich a nie innych koncepcji czy podzespołów.
Następnie dopiero wypowiedzą się doświadczeni forumowicze (trochę czasu minie). Uzyskasz stosowne informacje i wskazówki co de facto pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze podczas budowy.
Wracając do Twojego pytania: google - lista hurtowni stali - numery telefonów... I już wiesz gdzie i za ile mają :cool:

Pozdr i czekam na projekty! :wink:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#3

Post napisał: m.j. » 15 cze 2015, 08:12

Wiem, że jeden rysunek mówi więcej niż tysiąc słów jednak nie każdy ma możliwość aby od razu przedstawiać wizualizacje 3D. Po drugie byle jak zrobiona wizualizacja nic nie da -chyba że chcemy pochwalić się fajnym programem 3D i/lub tym że umiemy się nim posługiwać :wink: . Mamy podstawowe typy konstrukcji maszyn CNC i od tego bym zaczął - czy ma być ze stałą bramą, czy z ruchomą, a może kolumnowa? To pole robocze można już obskoczyć frezarką ze stałą bramą. Jeśli jednak mało miejsca to wtedy mniejsza z ruchomą. Kolumnowa zapewne odpada, ponieważ 280mm w Y-ku to już dość dużo jak na kolumnową. Jak ktoś czyta forum to wystarczą podstawowe założenia konstrukcyjne, a sam sobie ją w umyśle "zwizualizuję" :wink: :razz:
Przepraszam za wyjście poza pytanie w temacie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
stef4n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2015, 11:59
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: stef4n » 15 cze 2015, 16:33

Konstrukcja spawana, wyżarzana, powierzchnie bazowe obrobione.
Brama stała. Wszystkie osie na wałkach podpartych fi20. i śrubach
kulowych. Wzoruję się na https://www.cnc.info.pl/topics60/frezarko-
grawerka-320x250x140mm-sterowanie-pikocnc-vt27200,50.htm
Rozstaw łożysk: x150 y200 z150
Nic w 3D nie mam, jedynie odręczne rysunki.
Obecny budżet to 1000 zł, ale z każdej wypłaty planuję przeznaczać
około 1500.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#5

Post napisał: m.j. » 15 cze 2015, 19:17

Ten temat kolegi gaspara nawet sobie wydrukowałem :wink: Jeśli uważnie przeczytasz wątek to wspomniane są dwa rodzaje profili: ze ścianką 8mm na końcu i gdzieś wcześniej ze ścianką 5mm.
Cytat z tematu gaspara gdzieś na 5 stronie wątku:
Oś Y to pospawany z blachami spinającymi profil grubościenny 80x80x5mm
Belka osi X to 80x160x5 i dospawane płaskowniki pod prowadnice
A podbudowa pod maszynę to 60x60x3mm
Wszystkie powierzchnie bazowe są frezowane.
a gdzieś na 6 stronie wątku:
Profile, już gdzieś pisałem. Użyte są 160x80x8 i 80x80x8 - to standard dla takich konstrukcji
Myślę że gaspar gdzieś się pomylił i są tam albo 8mm albo 5mm. Ja bym stawiał na ściankę 5mm bo łatwiej dostępna. Ja zresztą w swojej maszynce mam profile 160x80x5mm. Co prawda wzmocniłem je płaskownikami stalowymi - od frontu grubości 20mm i z góry i z dołu 40mm (mówię tu o belce osi X). Myślę, że spokojnie możesz zastosować profile ze ścianką 5mm - mniejszy koszt, a i tak dobrze abyś wzmocnił belkę płaskownikami, a nogi bramy zastrzałami. Moim zdaniem wyjdzie równie dobrze, a mniej galimtjasu z szukaniem profili z niestandardową ścianką 8mm. Zresztą wątpię abyś za początkowy budżet tzn 1000PLN kupił profile na całą konstrukcję. Jeśli nie masz piły ramowej to sam koszt cięcia zabija skromny budżet, a cięcie tego kątówką nie będzie zbyt dobre i dużo trzeba będzie zabielać na frezarce, aby w miarę równo pospawać. Mi profile pociął kolega bo jak mi wyliczyli to za cięcie 1zł netto za 1cm przekroju to przy jednym cięciu profilu 160x80 już wychodziło 16pln netto. Do tego dochodzą płaskowniki i już zanim się obejrzymy 200PLN gdzieś ucieknie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: CinekX0 » 15 cze 2015, 22:41

Skoro kolega nie używa żadnego programu CAD, to co i jak będzie projektował aby wyfrezować na swojej maszynie? Pytam o to, bo uważam tę sztukę za dosyć skomplikowaną - sam jestem samoukiem i początki były trudne...
Jest sporo fajnych programów (darmowych!), w których można z przyjemnością projektować.
Zaprojektowanie CNC w takim programie uważam za hmm... rozsądnie uzasadnione.

Odnośnie poszukiwanych przez Ciebie profili:

http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=35663825

Tną na wymiar, sam będę u nich kupował :cool:
Powodzenia! :wink:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#7

Post napisał: m.j. » 16 cze 2015, 08:15

stef4n pisze:Konstrukcja spawana, wyżarzana, powierzchnie bazowe obrobione.
Brama stała. Wszystkie osie na wałkach podpartych fi20. i śrubach
kulowych. Wzoruję się na https://www.cnc.info.pl/topics60/frezarko-
grawerka-320x250x140mm-sterowanie-pikocnc-vt27200,50.htm
Rozstaw łożysk: x150 y200 z150
Nic w 3D nie mam, jedynie odręczne rysunki.
Obecny budżet to 1000 zł, ale z każdej wypłaty planuję przeznaczać
około 1500.
Powyższa odpowiedź dała mi więcej informacji niż pseudorysunek w sketchupie :wink:
Programy CAD są potrzebne i nie neguję ich przydatności, ale na początek kariery lepiej pouczyć się wpisywać G-kody "z palca". Jak sam zrobisz maszynę to i CADa się szybko nauczysz obsługiwać - od prostych brył do bardziej somplikowanych. Ja o obsługę się nie martwię - oby tylko maszyna dała radę :wink: :grin: Znajomy na przemysłowym Pronumie wpisuje z palca i robi dość skomplikowane rzeczy. CADa nie używał i śmieje się, że zostawia tą zabawę inżynierom. Oczywiście z palca nie wpiszesz płaskorzeźby czy podobnego ustrojstwa.
Podsumowując: CAD/CAM jest jak najbardziej przydatny i nie neguję jego użycia, jednak nie muszę mieć rysunku 3D aby wiedzieć jak ma wyglądać maszyna gdy ktoś opisze co i jak. Moje wszystkie rysunki są na papierze i często je modyfikowałem w warsztacie bez komputera (kalkulator wystarczył).
No dobra, kończę już tą akademicką dyskusję. Nie traktuj tego jako atak na twój punkt widzenia bo tak nie jest. Też jestem zdania że warto mieć dobry CAD/CAM i umieć go obsługiwać.
Kolega wyraźnie chce zrobić frezarkę na wzór frezarki gaspara więc gotowiec już jest i trzeba go tylko skopiować zgodnie ze sztuką.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
stef4n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 cze 2015, 11:59
Lokalizacja: Tarnów

#8

Post napisał: stef4n » 16 sie 2015, 14:23

Witam po przerwie. Materiał nabyłem jakiś czas temu, część już przygotowana do spawania.
Materiał na ramę-profile 80x80x8 i płaskowniki 80x30, pod prowadnice płaskowniki 60x12,
pod bramę 80x30.
Brama: profile 160x80x6, stopy bramy j.w.-80x30, pod prowadnice j.w.-60x12.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Piotr_W
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 28 maja 2014, 16:08
Lokalizacja: Łódzkieee

#9

Post napisał: Piotr_W » 16 sie 2015, 23:39


Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 17 sie 2015, 08:17

Obrazek

ta zielona to z tej serii powyzej

Obrazek

Piotr_W pisze:
no wiem ze wszystkim podoba sie moja miotla
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”