Pierwsza frezarka stalowa, spawana - prośba o opinię.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
zephir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2012, 15:24
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsza frezarka stalowa, spawana - prośba o opinię.

#1

Post napisał: zephir » 06 sie 2015, 00:55

Cześć!

Chciałbym prosić Was o opinie na temat konstrukcji frezarki, którą zaprojektowałem. Forum przeglądam od dłuższego czasu i oparłem się w dużej mierze na tym co tu znalazłem.

Frezarka ma służyć głównie do obróbki twardego drewna, tworzyw, miło byłoby obrabiać miękkie alu bez parcia na efektywność. Może czasem nieśmiała grawerka stali?

Obróbka będzie wykonywana w zakładach zewnętrznych, dopiero złożenie maszyny będzie w warsztacie.

Gabaryty: 990x840x848.
Wielkość pola roboczego: 450x520x195

Zdecydowałem się na bramę stałą, profile i płyty połączone spawaniem. W złożeniu pominąłem śrubki, podkładki i nakrętki, żeby nie obciążać komputera. Śruby w większości chcę zastosować imbusowe z podkładkami sprężynującymi.

Rama zbudowana jest z profili stalowych prostokątnych:
-100x50x5 (brama, ożebrowanie podstawy, profil "tylny" podstawy)
-100x80x5 (boki podstawy)
-120x40x5 (profil "przedni" podstawy).

Płyty stalowe:
-wózek x: 16 mm
-wózek y: 20 mm
-wózek z: 12 mm
-na bramie: 8mm

Jako stół teowy będą służyć 3 rzędy profili aluminiowych o szerokośći 180 z rowkiem 8 mm i długości 450 mm.

Silniki krokowe 2Nm, 2,0 A. Sprzęgła bezluzowe. Śruby kulowe fi 16 mm, skok 10mm od poltechu z nakrętkami pojedynczymi. Bloki łożyskujące BK i BF od Ebmii.

Wałki podparte fi 16 mm.

Sterownik od cnc profi na 3 silniki krokowe.

Wrzeciono Kress 1050 FME-1 (ten z niższymi obrotami), montowane w obejmie, którą prawdopodobnie wykonam.

Mocowanie silników:
-x: przykręcony do profilu
-y: handlowe mocowanie przykręcone do profilu (w wyciętym "oknie" w płycie bramy)
-z: kątownik z otworami

Technologicznie plan jest taki:
-pospawać podstawę oraz bramę
-przyspawać płaskowniki (jako bazy pod bloki łożyskujące i pod wałki) do podstawy, płyty bramy oraz wózka y
-odpuścić
-splanować na frezarce cnc bazy i wykonać otwory, które się da przy danym zamocowaniu
-obrobić skrawaniem pozostałe elementy
-przykręcić bramę do podstawy (jakich narzędzi potrzebuję, żeby jak najlepiej ustalić prostopadłość?)
-pociągnąć kilka krótkich spoin, żeby utrwalić połączenie bramy z podstawą.

Chciałbym również zamknąć konstrukcję płytami z tworzywa, dodać wyciąg wiórów (na początek odkurzacz z separatorem) oraz dodać ekstruder do drukowania 3D. Myślę również nad wylaniem podstawy z betonu.

Kupione już są i zostaną:
-wrzeciono
-sterownik
-wałki
-śruby i nakrętki
-bloki łożyskujące

Prócz prośby o ogólną ocenę mojej konstrukcji mam jeszcze kilka pytań:
-Jak oceniacie możliwość obróbki aluminium taką frezarką?
-Co można byłoby osiągnąć zmieniając wrzeciono? Czy śruby, wałki i konstrukcja wytrzymałyby obróbkę stali?
-Czy kotwienie takiej frezarki do betonu jest sensowne? Czy wibracje go zniszczą?
-Czy macie godnego polecenia spawacza w okolicach Warszawy lub w okolicach? Takiego, który spawał już maszyny tego typu i mógłby zrobić obróbkę cieplną.

Mam nadzieję, że coś widać na obrazkach, które dodałem.

Pozdrawiam,
Michał
Załączniki
przód (2).jpg
góra (2).jpg
bok (2).jpg
1.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 06 sie 2015, 08:02

no rysunek piekny sliczny, rendery pewnie tez, ale nie masz wrazenia ze ta konstrukcyjka jest za wiotka ?
juz kij tam z ta ramka, ale skoro masz wysoką bramkę to powinna ona byc pospawana w kopertę i miec solidną belkę, a także stopy, tymczasem dałes dwa słupki i kawałek blachy pod wałki, dziergac moze i będzie, ale z uwagi na wibracje bedziesz musiał robic to powoli, bardzo powoli
aha, jak zdecydowales sie na wałki to wszystkie powinny byc takie same - zasada unifikacji częsci, poza tym 16 ki na zetke to znanowczo za mało, calośc powinna byc conajmniej na 20 kach, teraz do zabawy w sklejkę sie nada i jakies tam pcv czy coś, pstrykne potem fote tego co robie i sobie porównasz
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 06 sie 2015, 11:11

1. Tak jak bartuss1 pisze, więcej mięsa na bramie, z tyłu powinny być też profile za tą blachą.
2. Zrób krzyżak XZ i odwróconą Z-tkę, to dużo lepsze rozwiązanie.
3. Nie rób takiego mocowania silnika w osi Z (lepiej przedłuż blachę i daj porządne mocowanie), to będzie pierwsze co będziesz poprawiać. Ja tak mam i silnik strasznie buja i wpada w wibrację.
4. Tracisz sporo obszaru roboczego w osi X przez takie chowanie silnika.


Autor tematu
zephir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2012, 15:24
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: zephir » 06 sie 2015, 19:59

Idąc za Waszymi uwagami zrobiłem kilka poprawek.

Dodałem profile za płytą bramy. Nie projektowałem do tej pory konstrukcji spawanych. Czy taka koperta jest ok?

Obrazek

Zrobiłem solidniejsze stopy bramy. Przedłużyłem też wózek osi z, żeby można było dać normalne mocowanie silnika.

Obrazek

Co do rozwiązania krzyżowego - mam rozumieć, że chodzi o to, żeby osie x i y były równolegle do płaszczyzny podstawy? Co zyskuję dzięki temu rozwiązaniu?

Silnik osi x chciałem wyrzucić poza obszar roboczy, jak wspomniałem chcę dodać ekstruder do druku 3D i osłony z tworzywa, żeby zrobić w środku "piekarnik" zapewniający lepsze efekty drukowania. Stwierdziłem, że silnik w takiej temperaturze raczej długo nie pożyje. Do tego pył, możliwe, że kiedyś chłodzenie dla frezowania. Proszę o sprostowanie, jeśli źle myślę.

Co do wiotkości konstrukcji - czy teraz jest lepiej? Czy wymagane wg Was jest zastosowanie mięsniejszych profili? Jeśli tak, to jakich?

Co do prowadnic - póki co polegałem na unifikacji i wszystkie wałki są fi16. Czy jednak, skoro ma to powodować problemy, nie zastosować na osi z wałków fi20? To nie są długie odcinki, może przełknę jakoś kupowanie ich drugi raz. To pomoże, czy tylko wymiana kompletu uratuje mnie od ograniczania się do sklejki?

Dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam,
Michał


Autor tematu
zephir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2012, 15:24
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: zephir » 17 sie 2015, 19:40

Wszyscy na wakacjach czy temat mało ciekawy :wink: ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 17 sie 2015, 20:40

temat przewalkowany pinćset razy wiec może sie znudzić "doradzanie" i zwyczajnie czekanie na efekty, a nuż coś odkrywczego sie zobaczy.
duzo ludzikow po zbudowaniu swojej zabawki znika z forum.
te proporcje ci troche nie wychodza, no ale próbuj, spawaj, szlifuj, frezuj, moze co z tego wyjdzie, samym gadaniem to sie niczego nie osiagnie.
obczaj sobie
https://picasaweb.google.com/1108182698 ... rka600x600

albo i wszystkie moje albumy w picassie hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”