Strona 1 z 1
Frezarka z epoxybetonu
: 10 maja 2015, 13:09
autor: longer43
Witam,
Na początek przedstawie trochę suchych informacji:
Konstrukcja maszyny:
- Odlew epoksydowo-kwarcowy ze stalowymi wkładkami
- oś Z stalowa
Pole robocze ok. 800 X , 650 Y Z początkowo 200 to ze względu na posiadane prowadnice i śrubę a z czasem dokonam upgrade'u na 400
Prowadnice liniowe NSK 20 we wszystkich osiach
Napęd:
Silniki krokowe 6,5 NM we wszyskich osiach
Śruby kulowe NSK 20x20 X i Y i 16x10 w Z
Wrzeciono
myślę o elektrowrzecionie jak u kolegi Dudi1203
z tego postu
https://www.cnc.info.pl/topics63/wrzeci ... t52427.htm
Sterowanie:
najprawdopodobniej Mach3
Konstrukcja jest jeszcze w fazie koncepcyjno-projektowej wiadomo jak każdy liczę kasę ale nie jest to determinujący warunek. Chciałbym aby maszynka mogła skrawać głównie tworzywa sztuczne, drewno i bez większych problemów alu.
Wiem, że korpus z mieszanki epoksydowo mineralnej jest niezłym wyzwaniem ale dla mnie wydaje się ciekawą alternatywą w amatorskich konstrukcjach dla maszyn spawanych ze stali a poza tym lubię wyzwania.
Poniżej wrzucam wstępny szkic tego co chcę zrobić, liczę na konstruktywne uwagi, tym bardziej że jeszcze daleka droga przede mną.

: 10 maja 2015, 16:09
autor: Natan5064
Nie jestem pewien czy taka rama ma sens w twoim przypadku, te epoxygranity czy betony są po to żeby tłumić drgania i zachować sztywność. A przy plastikach to raczej nikłe one bedą.. do alu spokojnie ramy stalowe sie sprawdzają. a może odlew żeliwny ci wystarczy ? Nawet są takie sprzedawane na allegro.
Kase lepiej zainwestuj w serwa, bedziesz szybciej w tworzywach frezował
Re: Frezarka z epoxybetonu
: 10 maja 2015, 16:24
autor: oprawcafotografii
Bede kibicowal. Tez mysle od odlaniuj maszynki
q
: 10 maja 2015, 17:23
autor: dance1
do bramy dojdzie oś Z, wrzeciono i narzędzie znajdzie się na początku stołu, celuj w środek, chyba że tylko na rysunkach tak wygląda.
: 10 maja 2015, 19:33
autor: Dudi1203
Jak odlew to proste kształty, nie kombinuj ze skosami itp, bo sie narobisz przy formie a i tak w sumie efektu za wielkiego to nie da.
: 10 maja 2015, 20:16
autor: kfaz
Projekt fajny.
Ja też bym darował sobie skosy. Wielokrotnie trudniej jest utrzymać geometrię i zabezpieczyć formę przed odkształceniami. Oszczędność towaru i wagi niewielka a ryzyko dużo większe.
Na rysunku wygląda jakby miało być odlewane w jednym kawałku. Dla mnie byłoby dużo łatwiej podzielić to na dwie części: stół i brama z nogami. Łatwiej ustawić geometrię, mniejsze ryzyko awarii podczas odlewania a dodatkowo można w razie potrzeby w przyszłości wymienić stół lub bramę.
: 10 maja 2015, 22:10
autor: longer43
Dzięki za wszystkie uwagi
dance1 pisze: celuj w środek, chyba że tylko na rysunkach tak wygląda
racja już poprawione
Dudi1203 pisze:Jak odlew to proste kształty, nie kombinuj ze skosami itp, bo sie narobisz przy formie a i tak w sumie efektu za wielkiego to nie da
tak fajniej wygląda to też była kwestia treningu przy rysowaniu przy budowie formy na pewno będą uproszczenia
kfaz pisze:Na rysunku wygląda jakby miało być odlewane w jednym kawałku. Dla mnie byłoby dużo łatwiej podzielić to na dwie części: stół i brama z nogami. Łatwiej ustawić geometrię, mniejsze ryzyko awarii podczas odlewania a dodatkowo można w razie potrzeby w przyszłości wymienić stół lub bramę.
Taki miałem zamiar osobno stół i osobno brama jeszcze nie mam pomysłu na ich połączenie to też na rysunkach jest monolit
Natan5064 pisze:Nie jestem pewien czy taka rama ma sens w twoim przypadku, te epoxygranity czy betony są po to żeby tłumić drgania i zachować sztywność. A przy plastikach to raczej nikłe one bedą.. do alu spokojnie ramy stalowe sie sprawdzają. a może odlew żeliwny ci wystarczy ? Nawet są takie sprzedawane na allegro.
Kase lepiej zainwestuj w serwa, bedziesz szybciej w tworzywach frezował
Sewomotory to już prawie codzienność wiem ale ja już mam te silniki okazyjnie 200 pln za 3 szt 6Nm zawsze mogę je później podmienić tak jak i prowadnice czy śruby bo wobec tej maszynki mam nieco większe oczekiwania niż we wstępnym opisie póki co niech zadziała
: 10 maja 2015, 22:37
autor: Dudi1203
Do tworzyw będziesz instalował serwa czym prędzej. Dobrymi narzędziami w plastikach można latać po 10-15m/min. Na krokowcach nie uzyskasz sensownej dynamiki na łukach przy tych prędkościach. Maszyna będzie zwalniać i zaczną się problemy z temperaturą materiału podczas pracy (topienie zamiast frezowania). To dośc istotne w tworzywach. I siłą rzeczy będziesz musiał zwalniać posuw plus obroty wrzeciona, mocno kosztem wydajności.
Myśl na każdym kroku o maszynie, na której obrabiane będą inserty korpusu, w tej formie co namalowałeś jest to wg mnie nieobrabialne.
: 11 maja 2015, 10:46
autor: longer43
Krokowce podobnie jak wałki podparte za chwilę nikt na tym forum nie będzie chciał o nich słyszeć, taka jest cena postępu. Co do tworzyw to na co dzień z nimi walczę i wiem co można wyciągnąć z maszyn ale póki co pozostanę przy krokowcach chyba, że trafię jakąś mega okazję.
Co do insertów to myślałem je przygotować wcześniej i gotowe montować do formy przed zalaniem. Wcześniej już robiłem podobne rzeczy z niezłym skutkiem co prawda nie na taką skalę dokładności.