Frezarka stalowa amatora

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Assur92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2014, 10:22
Lokalizacja: Łódź

Frezarka stalowa amatora

#1

Post napisał: Assur92 » 23 kwie 2015, 19:07

Witam
Chciałbym się Was poradzić na temat projektu frezarki czy właściwie ma rację bytu taki mój wymysł.
Jestem na etapie projektowania, w tej chwili jeszcze nie kupiłem żadnych części by nie mieć presji że muszę dostosować wszystko pod to co już mam.
Czy taka koncepcja ma racja ma racje bytu? Brakuje w niej osi Z i X, jedynie są przymiarki. Również brak jest na tą chwile wzmocnień.
Czy na tym etapie dostrzegacie jakieś rażące błędy konstrukcyjne? Staram się wzorować na projektach które można podejrzeć w sieci i dostosować do swoich potrzeb.

Obrabiane będzie na niej raczej drewno, sklejka itp, płyty laminatowe oraz mam ciche nadzieję że powoli będzie chciała obrabiać alu.

Obrazek

Pole robocze przewiduję na coś około 650x600 choć zdaje mi się że są to bardzo optymistyczne szacowania.

Frezarka ogólnie ma być skręcana by w stosunkowo łatwy sposób można było ją przemieścić w razie takiej konieczności.
Dolna podstawa ma być wykonana z płaskownika 150x20, tak samo jak pelka pod oś Y. Za belką będą jeszcze wzmocnienia poprzeczne, tak samo w podstawie. Kolumny również będą wykonane z blachy stalowej 20mm.

Wszystko będzie poruszało się na wałkach podpartych fi 20 oraz śrubach kulowych 1605. W bramie będą zastosowane 2 śruby by zapobiec jej ukosowaniu.
Belkę osi Y chciałbym zrobić szerszą niż brama by maksymalnie wykorzystać pole robocze. Prześwit między stołem a belką Y wynosi 223 mm, jednak chyba będę chciał troszkę podnieść, ponieważ chciałbym w późniejszym czasie dodać 4 oś w celach edukacyjnych.

Planowane napędy to silniki krokowe nema23 około około 3Nm.

Wrzeciono początkowo kress 1050, a w późniejszym czasie mokry chińczyk 1,5kW lub 2,2kW.

Z zbiegiem posuwania się projektu jak i mam nadzieje prac nad konstrukcją będę zamieszczał następne zdjęcia.

Za wszelkie sugestie co jest nie tak, co zmienić lub inaczej rozwiązać serdecznie dziękuję.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 23 kwie 2015, 20:07

takie fajne programy do modelowania mają a taka kiche odstawiają, kolega widze ma znikome wyobrażenie na temat budowy maszyn, no ale niech odezwą się ci od "tu przesun tam dodaj", wszak jedną maszyne chiba zbudowali, to wiedzą hehe, bo jesli o mnie chodzi to radziłbym zastanowić się najpierw nad sensem powyższych założeń ... gdzie jest belka? ni ma, gdzie są słupy nóg? ni ma ... itd
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: ci3jk4 » 23 kwie 2015, 21:08

Hmm, to wszystko jest po prostu wiotkie, zero konstrukcji przestrzennej.
Jak chcesz mieć opcję rozkręcenia, to zrób to z tych śmiesznych profili systemowych.
Tutaj nawet jeśli ramę zamkniesz z góry i dołu płytami a do środka wsadzisz jakąś kratownicę, to i tak będzie drgało i gieło się, a zostanie Ci nadal brama która do niczego się nie nadaje bo będzie się bujać na wszystkie strony.
Brak solidnej belki i zastrzałów na nogach i za belką.

BTW 80 cm na 100 cm to idzie bez większego problemu nawet maluchem przetransportować bez rozkręcenia, więc może taniej jednak pospawać. Płyty alu I frezowanie też swoje kosztują.


Autor tematu
Assur92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2014, 10:22
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: Assur92 » 23 kwie 2015, 22:02

Dziękuję za konstruktywną krytykę.
Racja, na budowie maszyn się nie znam, ale przecież nikt od tak nie robił idealnej maszyny. Od czegoś trzeba zacząć, na czymś nabrać doświadczenia. W projekcie jak zauważyliście brak jakich kolejek wzmocnień, ale są one planowane, właśnie kratownica w stole,
Pomysł na bramę po części wziąłem z konstrukcji bartuss1, ( http://www.soltysdesign.pl/projekt/54/p ... jacy_5113/ )tylko że u mnie belka nie jest w powietrzu tylko od dołu jest poparta, a z tyłu planuje analogiczne wzmocnienia jak na zdjęciu.
Chciałbym uniknąć konstrukcji spawanej bo po prostu nie mam gdzie jej wyrzazyc. Nie planuje używać robić w niej nic z alu, wszystko stalowe.maszyna będzie stała na wibroizolatorach które będę zamontowane do wzmocnień w rogach stołu. Frezowanie nie będzie mnie nic kosztowało, chyba że dobra flaszkę ponieważ pracuję w narzedziowni i mam dostęp do parku maszynowego gdzie będę mógł sobie podlubac po godzinach. Z resztą projektuje ja również w pracy gdzie jest wykupiona licencja na solidworksa.
Czy moglibyście podać przykłady "akceptowalnych " konstrukcji bo idealnej na pewno nie ma :-)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 24 kwie 2015, 06:41

tylko że to co wydaje się łatą ma z tyłu dwa plaskowniki na sztorc 50x20 pzykrecone tworząc coś w rodzaju C, gorny plaskacz obnizony zeby była kieszen dla koła napedowego osi poprzecznej, boki bramki zaś z blachy PA6 40mm.
Jak już się na czymś wzorujesz to przypatrz się porządnie.
bramka jest spieta pod spodem łatą i napędzana dwoma pasami zebatymi.
Maszynka została stworzona do obrobki plastiku, plexy itp jakos 2,5 roku temu.

Obrazek
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”