Frezarka 4 osiowa do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Darsis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 11 kwie 2013, 13:04
Lokalizacja: Zawadzkie

#11

Post napisał: Darsis » 13 cze 2015, 10:44

Mocowania na śrubę kulową jest ale na silniki to gdzie? Zaprojektuj to od razu bo będziesz kombinował jak Qń pod górkę później.
Tak samo w osi X mocowania na śrubę i silnik, co by nie kolidowało ze stołem.



Tagi:


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: CinekX0 » 29 lip 2015, 00:12

Witam po dłuższej przerwie! (niestety...)

wstałem dziś o 3 w nocy do pracy więc proszę o odrobinę wyrozumiałości, zresztą codziennie tak wstaję...

Wracając do tematu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie zmieniłem ustawienie bramy wzdłuż krótszego boku stołu ze względu na uzyskanie pola roboczego stołu.
Uporałem się z ustawieniami łożysk i wymiarami płaszczyzn.

Tak zwany "krzyżak" alu PA6 grubości 40mm z wyfrezowanym rowkiem i osadzeniem 'korpusu' do umocowania nakrętki kulowej, wyfrezowane płaszczyzny pod wózki jak i otwory mocujące.

Z-etkę planuję z PA6 grubości 20mm i dodatkowo płaskowniki 20mm od tyłu a na to prowadnice z podfrezowanymi płaszczyznami, całość skręcana na przelot. Rozstaw prowadnic 240mm.

Na belce poprzecznej do stołu dałem blachy (uwaga) 20mm stalowe po to aby usyskać odpowiedni prześwit by schować śrubę kulową z nakrętką. Płaszczyzny będą na ich skrajach i prowadnice będą dociśnięte, dolna w górę a górna w dół przez co będą podparte. Rozstaw wewnętrzny prowadnic 250mm.

Prowadnice stołu będą w rowku dopasowanym na wymiar więc z obu stron będą dociśnięte, rozstaw 300mm.

Stół 500 x 650 mm - będzie z płyty alu PA13 (tańsze) 20mm + płaskowniki PA6 20mm wyfrezowane i skręcone na przelot co 50mm przez co wyjdą rowki T-eowe. Razem mamy 40mm ALU.
Od dołu mamy wpuszczony uchwyt nakrętki kulowej plus kostki alu z wyprowadzonymi płaszczyznami pod wózki, po to aby uzyskać prześwit na umieszczenie śruby kulowej - całość będzie skręcana ( i może dospawane gdzie się da :?: )

Uwagi:
Nie ma mocowań silników, nie zdążyłem narysować... silniki będą od tyłu osi, przeniesienie na pasach klinowych i schowane.
Stół T-eowy dostanie odprowadzenie chłodziwa, lekki spad żeby płyn uciekał w jedną stronę i rurką dalej, kosmetyka potem to ogarnę.


Dziękuję Kolegom za zainteresowanie moimi wypocinami, zapewne nudnymi bo takich tematów sporo. Jednak ze względu na mój poziom wiedzy liczę na dalszą owocną pomoc w projektowaniu a potem budowie. Doceniam poświęcenie czasu na przeczytanie i odpowiedź za co serdecznie dziękuję!

Pozdrawiam,
Marcin


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#13

Post napisał: Malaxis » 29 lip 2015, 01:51

Pomyśl nad jakimiś wzmocnieniami osi Z bo będzie się uginać (np płaskowniki na sztorc)
Wydaję mi się, że rozstaw prowadnic i łożysk w osi Z i na belce jest nie potrzebnie taki duży, 180-200 spokojnie by wystarczyło.
W jaki sposób będzie kolega mocował wózki do krzyżaka? W tym momencie wygląda że jest tam
kolizja śrub z wózkami.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#14

Post napisał: oprawcafotografii » 29 lip 2015, 07:29

Podstawa niepotrzebnie wycudowana.

q

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#15

Post napisał: wojtek30 » 29 lip 2015, 11:42

Malaxis pisze:W jaki sposób będzie kolega mocował wózki do krzyżaka? W tym momencie wygląda że jest tam
kolizja śrub z wózkami.
No właśnie, czy nie powinny być tak wózki z kołnierzami?

Dlaczego w stoliku są dwa wózki z kołnierzami a dwa bez, czemu to ma służyć?
Rozumiem że na X te prowadnice nie będą takie długie?
Po co oś Z taka szeroka?


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#16

Post napisał: Malaxis » 29 lip 2015, 12:24

Kolega na początku napisał, że zakupił już po 6szt HGH20HAH oraz QHW20HCH
Więc stąd takie kombinacje że dwa wózki są bez kołnierza a dwa z kołnierzem.

Wynikałoby z tego też, że 4 wózki przykręcane do krzyżaka mają kołnierze i da się przykręcić od dołu więc
nie ma kolizji :smile:

Nie wiem czy kolega sobie zdaje sprawę ale wózki QWH nie pasują na tą samą szynę co HGH


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: CinekX0 » 29 lip 2015, 14:52

Już odpowiadam na wszystkie pytania :wink:
Malaxis pisze:Pomyśl nad jakimiś wzmocnieniami osi Z bo będzie się uginać (np płaskowniki na sztorc)
Właśnie po to dałem na płasko te różowe, ale w sumie może i racja, coś na sztorc i nie będzie wątpliwości co do uginania się! Dzięki za uwagę! :smile:
Malaxis pisze:Wydaję mi się, że rozstaw prowadnic i łożysk w osi Z i na belce jest nie potrzebnie taki duży, 180-200 spokojnie by wystarczyło.
Wyszedłem z założenia że im szerzej tym lepiej, tak samo w rozstawie wózków, a że wymiary maszyny pozwolą mi na taki rozstaw to wykorzystam to we wszystkich osiach.
Malaxis pisze:W jaki sposób będzie kolega mocował wózki do krzyżaka? W tym momencie wygląda że jest tam
kolizja śrub z wózkami.
dlatego, że...
Malaxis pisze:Kolega na początku napisał, że zakupił już po 6szt HGH20HAH oraz QHW20HCH
Więc stąd takie kombinacje że dwa wózki są bez kołnierza a dwa z kołnierzem.

Wynikałoby z tego też, że 4 wózki przykręcane do krzyżaka mają kołnierze i da się przykręcić od dołu więc
nie ma kolizji
...czyli problem wyjaśniony. :lol:
oprawcafotografii pisze:Podstawa niepotrzebnie wycudowana.
Co Kolega ma na myśli? Podstawą maszyny jest stół traserski, żeliwny... o tym mówimy? :wink:
wojtek30 pisze:Rozumiem że na X te prowadnice nie będą takie długie?
Po co oś Z taka szeroka?
Prowadnice będą krótsze, małe niedopatrzenie :cool: Oś Z jest szeroka gdyż odpowiada wymiarowi krzyżaka. krzyżak starałem się maksymalnie porozciągać by rozstawić wózki na X i Z stąd też taki wymiar. W sumie na X powinno się rozstawiać wózki maksymalnie prawda, a czy na Z też?Jeśli będą wąsko to czy nie będzie się to skręcać wokół :?: Zaoszczędzić by można wtedy na wielkości płyty aluminiowej na oś Z...
wojtek30 pisze:Dlaczego w stoliku są dwa wózki z kołnierzami a dwa bez, czemu to ma służyć?
Służy to tamu, że mam 6szt QHW i 6szt HGH. Jakoś trzeba to poskładać :razz:

:idea: :idea: :idea:
Malaxis pisze:Nie wiem czy kolega sobie zdaje sprawę ale wózki QWH nie pasują na tą samą szynę co HGH
Proszę mnie nie straszyć :sad: Wózki mam QHW i HGH jak Kolega napisał. Zakupiłem je z informacją że pasują na szynę HGR w dowolnej opcji mocowania... One różnią się długością i szerokością jak sprawdzałem ale po wsunięciu są w jednakowej płaszczyźnie :?: :!:
Proszę o rozjaśnienie tego zagadnienia :!:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#18

Post napisał: wojtek30 » 29 lip 2015, 15:36

CinekX0 pisze:W sumie na X powinno się rozstawiać wózki maksymalnie prawda, a czy na Z też?Jeśli będą wąsko to czy nie będzie się to skręcać wokół ...
Rozstaw w osi X ma największe znaczenie, bo tutaj działa największa dźwignia. W osi Z na boki nie ma już takich sił, szczególnie że dajesz cztery solidne wózki (są na forum konstrukcje które na Z-ce mają tylko dwa wózki). Moje pytanie wynika z napatrzenia się na inne, często półprofesjonalne konstrukcje, które mają dużo węższą zetkę.
CinekX0 pisze:... Zaoszczędzić by można wtedy na wielkości płyty aluminiowej na oś Z...
Bardziej chodzi tu o zwiększenie obszaru roboczego, niż oszczędność na materiale.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#19

Post napisał: Malaxis » 29 lip 2015, 16:28

Najmocniej przepraszam, wózki jak najbardziej będą pasować.
Pomyliły mi się seria QH z QE :oops:


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#20

Post napisał: CinekX0 » 29 lip 2015, 19:49

wojtek30 pisze:Rozstaw w osi X ma największe znaczenie, bo tutaj działa największa dźwignia
I właśnie dlatego na belce mam prowadnice ułożone jak najszerzej. :wink:
wojtek30 pisze:W osi Z na boki nie ma już takich sił, szczególnie że dajesz cztery solidne wózki (są na forum konstrukcje które na Z-ce mają tylko dwa wózki).
W moim przypadku szerokość stołu wynika z prześwitu między pionowymi profilami i wychodzi mi te 500mm. Belka w osi X wystaje poza nie i maksymalnie uzyskałem taką właśnie szerokość. Wychodzi z tego, że mógłbym ją zwęzić przez co zapłacę mniej za materiał... Kwestia do przemyślenia, zmienię to po ukończeniu całości :roll:
Malaxis pisze:Najmocniej przepraszam, wózki jak najbardziej będą pasować.
Pomyliły mi się seria QH z QE
Kawy dzięki Tobie już nie potrzebowałem dzisiaj! :mrgreen:

[ Dodano: 2015-07-30, 10:59 ]
Pytanie mam odnośnie mocowań nakrętek kulowych w osiach i wózków do stołu T-eowego? Czy jest to dobre rozwiązanie czy ktoś podsunie pomysł/zdjęcie z czymś konkretniejszym? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”