Frezarka 4 osiowa do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

Frezarka 4 osiowa do metalu

#1

Post napisał: CinekX0 » 12 kwie 2015, 14:21

Witam serdecznie,
nadszedł ten dzień, w którym postanowiłem ujawnić się ze swoimi intencjami na tym forum. Liczę, że są tu bezinteresowne osoby, które pomogą doprowadzić budowę frezarki do końca i nie ukrywam, że bez tej pomocy nie dam sobie rady...

Więc w skrócie, Marcin, lat 25. Mieszkam i pracuję w Poznaniu. Jestem samoukiem jeśli chodzi o projektowanie CAD i ogólne zasady budowy frezarek.

Odnośnie koncepcji frezarki:
- stała brama,
- 4 oś obrotowa montowana na stole teowym,
- pole robocze około 600x400x300mm,
- obróbka aluminium, mosiądz, zwykła stal, (lekkie elementy, głównie płaskowniki)
- maszyna zabudowana/czysta. będzie stać w domu (nie mam lepszych warunków)
- budżet chciałbym zmieścić w 10k pln.

Zakupione mam nowe wózki Hiwin HGH20HAH 6szt oraz QHW20HCH 6szt. Za całość dałem 1250zl więc myślę, że opłacalna inwestycja.

Posiadam znajomego z pełnym parkiem maszynowym, koszt budowy nie będzie aż tak istotny, ewentualne odprężanie stali jest dostępne w Poznaniu.

Pytanie:
1. Żeliwo uznano za najlepszy materiał do tego celu więc planuję stolik traserski taki jak ten:
http://allegro.pl/plyta-traserska-1000x ... 16807.html
Jeżeli podstawą będzie stół traserski, rezygnuję z odprężania bramy z powodu kosztu...

2. Czy lepszym rozwiązaniem będzie budowanie konstrukcji + bramę i odprężenie całości (teoretycznie konstrukcja taka powinna być lżejsza co w pewnym stopniu ułatwi mi życie)?

Projektowanie maszyny rozpocznę po wyborze podstawy frezarki, bo to spora różnica... nie ukrywam że stół traserski dosyć tanio wychodzi i to z przesyłką kurierską do domu! :grin:

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam!



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 12 kwie 2015, 16:01

brałbym tą płytę, w tych $ nic lepszego nie znajdziesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#3

Post napisał: Natan5064 » 12 kwie 2015, 17:50

Da się.. Ja trafiłem płytę traserska 1000x60 za 400zł i jeszcze do domu dowieźli ale to już przypadek bo było po trasie. Lekki nalot z rdzy jest no ale nie mam co narzekać.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 12 kwie 2015, 18:01

nie chodziło mi o to że podobnej płyty taniej nie kupi tylko o rozwiązanie.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: CinekX0 » 13 kwie 2015, 11:17

Też mi się wydaje, że w tej kwocie jest to najlepsze wyjście. Wiadomo, że na takiej żeliwnej podstawie nic nie będzie pływać! Brama pozostanie wtedy bez wyżarzania (chyba, że poczuję nadmiar gotówki w portfelu). Prześpię się z tym jeszcze do jutra i będę dzwonił.

Co do rdzy nie ma co się martwić, piaskowanie, podkład, malowanie i będzie jak nówka!
Dzięki za poradę! :smile:


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: CinekX0 » 15 kwie 2015, 13:55

Stol jest juz w drodze do mnie :cool:
Mam pytania ktore nie daja mi spokoju:
1. Czy maszyna musi stac na wibroizolatorach/nogach czy moze na 2 dlugich profilach, na plasko?
2. Pomieszczenie musi byc ogrzewane i suchedla frezarki?
3. Czy nogi maja byc na stale polaczone ze stolem zeliwnym czy jako osobna konstrukcja?
4. Jak projektuje sie 'odplyw' plynu chlodzacego material? Nigdzie nie dostrzeglem gdzie to scieka wszystko... chetnie podpatrze jakies foto :razz:

Dzieki za podpowiedz! :roll:


ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: ci3jk4 » 16 kwie 2015, 07:34

Heh,

Ubiegłeś mnie z tą płytą :)
Chciałem kupić do siebie do warsztatu, patrze znikła.
Wchodzę w twój temat a tu jakiś taki link wykorzystany, klikam a to rzeczona płyta :)

Odpływ płynu i wiórów zazwyczaj koledzy robią na zasadzie lejka pod maszyną, koniec lejka trafia do pojemnika na wióry.
Pojemnik jest ustawiony tak żeby dno miało spad i w najniższym miejscu ma coś w rodzaju kratki/dziurki przez którą wylatuje płyn.
Płyn spada na jakąś gąbkę/włókninę żeby odfiltrować resztę wiórów, i do zbiornika z którego jest znowu zaciągany pod wrzeciono.

Taki z grubsza jest schemat.
Różni się wyglądem i realizacją.
U siebie będziesz miał tylko trochę problemu z wiórami zalegającymi na samej płycie traserskiej i umiejscowieniem takiego odpływu do lejka.
Wszystko płaskie więc i woda będzie stała i zalatywała pod szyny/wózki, więc może dać odpływy dookoła płyty traserskiej.
Pewnie nie ty pierwszy z tym problemem się spotkałeś, wiec może podpytaj ludzi co mają maszynki na płytach traserskich :)


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: CinekX0 » 16 kwie 2015, 12:58

Ubiegłeś mnie z tą płytą :)
Sie wie! :cool:
Zobaczymy jak przyjedzie, cenowo lepiej się nie da zrobić podstawy pod CNC, nawet spawanie po znajomości + materiał zapłaciłbym pewnie z 2x tyle... a gdzie jeszcze odprężanie?! :shock:

Odnośnie chłodziwa wizje mam taką, żeby wszystko zostawało na stole teowym, jak to zrobię - jeszcze nie mam pojęcia ale ma być! :lol:
Tak samo wióry, odessać odkurzaczem przemysłowym i spokój... Ogólnie chcę mieć czysty stół traserski i wózki!


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: CinekX0 » 12 cze 2015, 20:12

Witam ponownie po dłuższej przerwie! :wink:

Krótko i na temat - zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czerwone profile pionowe - 200x100x10
Poziomy profil niebieski i pomarańczowy - 100x100x10
2 blachy koloru żółtego 10mm

Brama mocowana na śruby M20, podkładki samokontrujące i nakrętki samohamowne. Blachy 10mm spawane do żeliwnego stołu, splanowane. Różowe blachy 10mm splanowane i spawane do czerwonych profili. Pod pomarańczową belką są różowe blachy 10mm (w poziomie) łączące z czerwonymi profilami.

Liczę na sugestie odnośnie "zarysu" mojej frezarki. Czy obecne połączenia/koncepcja/tok konstruowania jest "zgodny politycznie"? :roll:

Brama NIE BĘDZIE odprężana. (finanse)

Pozdrawiam! :wink:


4FUN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 06 wrz 2011, 12:05
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: 4FUN » 12 cze 2015, 22:22

Spawanie żeliwa jest nieco problematyczne ze względu na dużą zawartość węgla.

Wydłużenie belki X nieznacznie zwiększy koszt a zwiększy pole robocze. Najrozsądniej jest wydłużyć tak żeby wykorzystać cały prześwit bramy. Do tego można by wydłużyć jeszcze żeby mieć miejsce na czujnik do pomiaru narzędzia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”