Krzywa frezarka :)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#31

Post napisał: ci3jk4 » 14 cze 2015, 20:57

Hmm pewnie masz rację, ale z 2 strony tyle maszyn ma w ten sposób schowane silniki że sam nie wiem co myśleć.
Zawsze mogę tam jakąś kratkę wentylacyjną wyciąć w okolicy...
Na pewno będę musiał to przemyśleć...

Wczoraj byłem w metalzbycie na polowaniu.
Pod prowadnice mam już profil 50x100x6, natomiast na belkę udało mi się wynaleźć jedynie 200x100x4 w cenie złomu.
Niestety profil leżał tam tak długo że już oblazł rdzawym nalotem i zastanawiam się jak to łatwo i przyjemnie usunąć.
Na wypadek jeszcze się trochę porozglądam za zamiennikiem w lepszym stanie i o grubszej ściance.

Wieczorem trochę przemyślałem sprawę umiejscowienia czujników indukcyjnych i o ile w osi X i Y nie miałem żadnego problemu, to w zetce jeszcze nie wiem jak rozwiązać ten problem dla najwyższego położenia osi = nie mam gdzie zamocować czujnika...

Poniżej kilka zrzutów ekranu żeby zobrazować problem.
Czujników jak na razie nie wrysowałem bo to w sumie pomijalny detal ale działało by to tak że żółty pręcik przejeżdża przez dziurkę, przy której na zewnątrz zamocowany jest czujnik:
Obrazek
Na X'ie zasada jest taka sama tyle że żółte pręciki wystają w dół pod blatem a czujnik jest zamocowany tak zeby patrzył w górę - w momencie zbliżenia sie pręcika czujnik się załącza
Obrazek

Jeszcze teraz przychodzi mi do głowy żeby od frontu krzyżaka nie dać jakiegoś rowka, a na głównej ścianie zetki na przelot czujnika.
W ten sposób, żeby przy osiągnięciu najwyższego położenia kończył się rowek i zaczynał wypust który załączył by czujnik, ale nie wiem czy wogóle gdzieś to tam zmieszczę...

EDIT: Coś na tej zasadzie:
Obrazek
Obrazek

Jak myślicie ma to ręce i nogi?



Tagi:


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#32

Post napisał: ci3jk4 » 29 cze 2015, 09:10

Widze że brak komentarza :)
Nie ważne bo w sumie wywaliłem ten czujnik na bok zetki - podobnie jak jest np u bakprinta albo w połowie konstrukcji na forum.

Przywiozłem złom z wycinania wodą i laserem i w wolnej chwili oddam to wszystko do spawania :)
Wypas że to już nie długo i w końcu będę miał na co popatrzeć i czym się pochwalić, ale droga do końca jeszcze daleka.
Finalnie wyglądać to będzie tak:
Obrazek

Zacząłem zastanawiać się nad napędem.
Początkowo myślałem tylko nad krokowcami - wtedy za silniki + drivery powinienem się zmieścić w około 1800zł.
Zakładałem, chociaż nie było to podparte żadnymi wyliczeniami krokowce 6,9Nm od marcompa i stosowne drivery do tego.
Przedwczoraj zacząłem rozglądać się po aliexpress i w głowie zaświtał pomysł zeby wstawic tam serwa :)

Pytanie jakie serwa miały by tym ganiać z rozsądnymi prędkościami??
Szczerze mówiąc to wg mnie pomiędzy 200W i 600W jest już niewielka różnica w cenie w porównaniu do różnicy pomiędzy krokowcami i serwami.
Znalazłem więc taki zestaw SERWA 600W i taki SERWA 400W
Wyszło by mnie 2 razy drożej niż krokowce, ale nie wiem czy serwa nie ciągną za sobą jakichś dodatkowych kosztów względem prostych krokowców.
Ewentualnie może któs jest w stanie zaproponować sprawdzone serwa w podobnym zakresie cenowym.

Zauważyłem też że wszystkie serwa są sprzedawane z hamulcem jako opcja.
Rozumiem że jesli serwo nie pracuje to taki hamulec się załącza i zapobiega przesuwaniu osi. Czy realnie oprócz zetki jest to przydatna rzecz czy może raczej taka wisienka na torcie?


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#33

Post napisał: gigipawel » 29 cze 2015, 19:07

ci3jk4 pisze:Rozumiem że jesli serwo nie pracuje to taki hamulec się załącza i zapobiega przesuwaniu osi. Czy realnie oprócz zetki jest to przydatna rzecz czy może raczej taka wisienka na torcie?
Hamulce w serwach AC to chyba najbardziej awaryjna część w silniku. Tak jak napisałeś w Ztce się przyda.

Jeśli
ci3jk4 pisze: ale nie wiem czy serwa nie ciągną za sobą jakichś dodatkowych kosztów względem prostych krokowców.
Jeśli chcesz na krótko i bez udziwnień to wyjdzie Ci taniej, odpada zasilacz trafo.
Jeśli chcesz lepiej czyli lampki awarii, kasowanie awarii, filtry sieciowe podłączyć to już troszkę więcej ale nie powinno przekroczyć ceny zasilacza + trafo.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#34

Post napisał: ci3jk4 » 01 lip 2015, 08:51

Czyli jest opcja złożenia żeby działało i późniejszego upgrejdu do działającego i błyskającego jeśli na początku będzie ciężko z kasą. Cieszy mnie taka informacja :)

Teraz targuje się z chińczykami na ali żeby zgodzili się na wysyłke air mailem zamiast dhl'a [imho dużo mniejsza szansa na opłaty].
Poczekam który się zgodzi na wysyłę i wtedy takie servo wezme [rozmawiam i z tymi od 400W i tymi od 600W].

Jeśli żaden się nie zgodzi to pewnie zaryzykuję dhla ale wtedy już faktycznie trzeba by pomyśleć czy 400W i 1,27/3.9Nm starczy czy jednak brać 600W i 1,91/5.73Nm.

Moja maszynka jest raczej z tych średnio małych, ale w sumie nic nie stoi na przeszkodzie żeby kiedyś pomogła przy budowie jakiegoś większego brata, który na początku mógłby wziąć z niej większość podzespołów...


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#35

Post napisał: ci3jk4 » 13 lip 2015, 10:03

Kupiłem w końcu Serwa 400W 1,27Nm flansza 80mm zamiast 60 ze wcześniejszych linków, ale dzięki temu serwa są minimalnie krótsze.
Pewnie będą u mnie za parę dni.
Równolegle leci do mnie PikoCNC z zasilaczem od Kostka, więc chyba największe wydatki mam już za sobą :)

I tak tymi serwami przekroczyłem budżet o jakieś 50%, ale byłem obejrzeć ostatnio maszynki pracujące zarówno na serwach jak i na krokowcach i moją laicką nomenklaturą nawet nie potrafię opisać różnic na korzyść serw:)

Jestem bardzo ciekaw jak to będzie wyglądać jak już złożę wszystko do kupy.
Spawanie nadal leży i czeka, bo nie byłem pewien czy nie będę musiał czegoś przerobić ze względu na rozmiar serw względem krokowców.
Jak będę już miał serw u siebie to ostatnie poprawki w projekcie i lecimy ze spawaniem.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#36

Post napisał: ci3jk4 » 23 lip 2015, 20:05

Mały update.
Doszły w końcu serwa z driverami; )
Obrazek
Problem w tym że instrukcja 100% po chińsku...
O ile podpięcie serwa i enkodera do drivera to pikuś to już ze spięciem tego z piko i ustawienie samego drivera będę miał spory problem...
Jak na razie napisałem do chińczyka zapytanie czy nie ma przypadkiem angielskiej instrukcji...

EDIT: Znalazła się "angielsko-języczna" instrukcja.
Obrazek
Do pobrania TUTAJ
Elektryk ze mnie żaden więc mam prośbę o wytłumaczenie mi jak do L1, L2 i L3 mam podłączyć "prąd z kontaktu", czyli z tego co rozumiem single phase 220v??
Z tego co rozumiem to w kontakcie z bolcem mam L, N i PE to co mam zrobić 3 wtyczki na listwie od kompa i każdy L wpiąć w inny L w driverze-brzmi głupio...

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#37

Post napisał: Zienek » 23 lip 2015, 20:15

Podepnij napierw L z gniazdka pod L1. Jak nie da rady, to zmostkuj na kolejne L2 i L3.

To urządzenie raczej sobie prostuje wszystko co ma na złączach L, a przedtem dzieli na jakieś 12 - 24 na logikę i jakieś wysokie napięcie do pobudzania cewek silnika.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#38

Post napisał: ci3jk4 » 23 lip 2015, 20:27

Heh właśnie czytałem w necie i chciałem dopisać taką opcję zasilania jak opisałeś ale mnie ubiegłeś.
Lecę do piwnicy sprawdzić czy śmiga:)
Ostatnio zmieniony 24 lip 2015, 09:39 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.


mikrus193
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 22 cze 2015, 21:27
Lokalizacja: Walia

#39

Post napisał: mikrus193 » 23 lip 2015, 21:57

Znalazłem podobną instrukcje po angielsku może pomoże http://www.nbhd.com.cn/Upload/DownFiles/2.pdf


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#40

Post napisał: ci3jk4 » 24 lip 2015, 10:47

Dałem L do L1, N do L2, PE do GND, oraz mostek pomiędzy L1 i L3, który potem wywaliłem bo bez niego też było ok :)
Poniżej dowód że nic nie upaliłem:)

[youtube][/youtube]

Mała rzecz a cieszy niemiłosiernie.
PikoCNC niestety ciągle wisi u kuriera i pewnie już przed weekendem nie dotrze, więc będę miał parę dni na przestudiowanie obu instrukcji - może chociaż z tym podpięciem nie będę miał takiego problemu...

Poleciał plusik za szybką pomoc!
Jak na razie odpaliłem 2 serwa, z trzecim jeszcze próbuję doczytać gdzie podpiąć 2 przewody wychodzące z hamulca...

[youtube][/youtube]

Za instrukcję dziękuję - może się jeszcze przyda bo ta od moich serw jest chyba tłumaczona translatorem google...


EDIT:

Wg obrazka z 3 postów wyżej piny C i P na driverze są oznaczone jako "outer braking resistor". Pinów jest sztuk dwie i mam 2 szt przewodów wychodzących z serva.

Przestudiowałem zgrubnie tą moją "angielską" instrukcję i nie ma tam żadnej wzmianki gdzie podpiąć hamulec, a jest tylko pare zdań jak go ustawić żeby działał.
Wpinać go w to C i P i próbować czy coś mogę sfajczyć?
Na chłopski rozum to oznaczenie "outer braking resistor" może być czymkolwiek bo to przecież tłumaczenie z translatora, ale strasznie się już napaliłem żeby odpalić i przetestować to ostatnie serwo...

A może sam hamulec mam zasilać niezależnie od drivera? na zasadzie maszyna się włącza hamulec puszcza i silniki z enkoderem same pilnują pozycji. Maszyna zostaje wyłączona hamulec zaskakuje i po problemie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”