Krzywa frezarka :)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Krzywa frezarka :)

#1

Post napisał: ci3jk4 » 11 mar 2015, 15:38

Kombinuję i kombinuję i tak jak mówiłem ostatnio kończę na ruchomym stoliku i duuuuużo mniejszym polu roboczym niż wcześniej bardzo długo sobie marzyłem i wykonać nie mogłem.

Wstępnie wsio już porysowane i pomierzone, śruby, szyny i mocowania śrub kupione[rysują się jeszcze zastrzały nóg bramy, osłona śruby i silnika pod stołem i czekam na śruby, i parę pierdołek żeby się upewnić czy będzie pasować], i chciałem się podpytać o wasze opinie.

Cała ramka jest z profili 160x80x5 i blachy 10mm, podstawy pod szyny stolika z pręta 40x40. Nogi bramy, znowu 160x80x5, a sama belka X to najprawdopodobniej 200x100 [jedyny element którego nie mam na moim firmowym złomowisku :)].
Sama zetka prawdopodobnie mocno zmieni kształt, bo na półce czeka już mokry chińczyk, więc pewnie razem z przeróbką mocowania zmienię też tą trumnę na co innego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do samej konstrukcji to pewnie zaraz pójdzie fala śmiechu że wszystko krzywe. Już tłumacze co mną powodowało.

Skos na ramie docelowo miałby ułatwić spływanie wiór i chłodziwa do wnętrza frezarki [jak już maszyna będzie śmigać to przewiduję podstawkę ze zbiornikiem na wióry i chłodziwo].
Skos pod bramą na przyszłość kiedy już dorobię 4 oś powinien umożliwić mi wjazd maszynką głębiej nad materiał.
Prawdopodobnie w takim wypadku sporo zapłacę za wyprowadzenie baz pod bramę, ale szczerze mówiąc innych minusów nie widzę.


Mam kilka pytań:
1. Wycinanie "grodzi" ramy - wystarczy wyciąć na waterjecie, czy może jeśli ma być to dostatecznie dokładnie pospawane to lepiej szukać lasera [albo plazmy?] tak żeby wszystko do siebie jak najściślej przylegało jeszcze przed spawaniem [przy jecie pewnie też się da, ale zawsze jakieś tam jodełkowanie zostanie na powierzchni cięcia]?
Spawać sam nie będę, ale nie chcę też wpuścić osoby która ma to połączyć w maliny.

2. Zastanawiam się nad zalaniem profili betonem albo epoxybetonem, ale nie wiem czy ma to wogóle sens przy tego typu konstrukcji, no i pojawia się drugie pytanie czy zalewać betonem po wyżarzeniu, ale przed planowaniem baz, czy może na sam koniec [beton jednak też ma jakiś tam skurcz, ale nie wiem czy na tyle duży że należy to brać pod uwagę].
Może jednak zalewanie betonem sobie odpuścić?



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 11 mar 2015, 16:34

Zapakuj profile epoksybetonem, ale możliwie "suchym" - kruszywo o różnych gradacjach i tyle żywicy, żeby wypełniacz był zwilżony, ale nie płynął. Zapakuj, ew. zawibruj i będzie super. Możesz to robić zarówno przed jak i po wyprowadzeniu baz - skurcz epoksybetonu jest niewielki, a stabilność osiąga już po kilku dniach. Zwykły beton jest bardziej kłopotliwy - właściwie należałoby odczekać ok. 1 miesiąc i obrabiać już zalane elementy.
Jeżeli masa nie będzie przeszkodą, to wersję "epoxy" też lepiej zalać przed planowaniem.


h3nry
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:17
Lokalizacja: Podlaskie SoQlka
Kontakt:

Re: Krzywa frezarka :)

#3

Post napisał: h3nry » 12 mar 2015, 09:02

ci3jk4 pisze: Skos na ramie docelowo miałby ułatwić spływanie wiór i chłodziwa do wnętrza frezarki [jak już maszyna będzie śmigać to przewiduję podstawkę ze zbiornikiem na wióry i chłodziwo].
Skos pod bramą na przyszłość kiedy już dorobię 4 oś powinien umożliwić mi wjazd maszynką głębiej nad materiał.
Prawdopodobnie w takim wypadku sporo zapłacę za wyprowadzenie baz pod bramę, ale szczerze mówiąc innych minusów nie widzę.
Widzę jeden minus mianowicie kieszenie przy podporach prowadnic gdzie zbierać się będzie urobek i problem z jego usuwaniem .
Tanio, szybko, solidnie !

*Do wyboru 2 opcje.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: ci3jk4 » 14 mar 2015, 12:03

@h3nry
Kieszeni tam nie ma - jest szpara przez którą miały by wióry spadać niżej i potem jeszcze niżej do samego środka frezarki [skosy porobie może z blachy, ale to jak już frezarka będzie chodzić].

Sama szyna jest na dość wąskim profilu. więc wióry powinny ładnie z niej spadać na boki przy przejeździe wózkiem.
Trochę lepiej widać na poniższej fotce.
Obrazek

@ursus_arctos

Dzięki, w takim razie pospawam, zaleję, poczekam i potem splanuję. Myślę że waga nie będzie aż tak duża, żeby stanowiło to jakiś wielki problem. Poleciało pomógł :)


Pytanie jeszcze jak z docinaniem formatek na grodzie.
Dziś będę na waterjecie z inną sprawą to przy okazji podpytam ile by mnie to kosztowało i jakiej jakości krawędzi mogę się spodziewać.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 15 mar 2015, 00:55

Gdybym ja to robił, to dałbym te profile ukośne prosto, a "spływanie" wiórów załatwiłbym blachą dokręconą/dospawaną pod takim kątem. Takie, wydaje mi się, bardziej technologiczne by to było.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: ci3jk4 » 16 mar 2015, 08:27

Przez weekend powolutku do przodu.

Powstał monolityczny krzyżak i zarys nowej zetki.
Krzyżak wyszedł mi z formatki 65mm i jest o tyle fajnie że pasuje wysokościami ze standardowymi blokami BK/BF12.
Ponacinałem go dość mocno bo w ten sposób zawsze będzie zabierał równo 200mm z długości handlowych śruby, więc w razie budowy nowej frezarki będę miał możliwość łatwego przeniesienia zetki z krzyżakiem na nową konstrukcję.
Jak widać miejscami wózki wiszą w powietrzu, ale są to miejsca które i tak nie mają powierzchni stykającej się z bazą.

Obrazek
Obrazek

Sama zetka ma jak na razie rdzeń i górę ma z alu 15mm, a boki z 10mm, żeby trochę przyoszczędzić, ale zawsze jest opcja wstawienia tam grubszej formatki i nie wpłynie to na ruch karetki.

Obrazek


Pytanie:

Gdzie mogę dostać formatkę alu 65-70mm grubą, 200x200 dużą w jakiejś sensownej cenie? Szukałem w polskich sklepach i wszędzie sprzedają do grubości 40mm...

Awatar użytkownika

Artu66
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 21 gru 2010, 16:46
Lokalizacja: Winnica

#7

Post napisał: Artu66 » 16 mar 2015, 08:40

ci3jk4 pisze:Gdzie mogę dostać formatkę alu 65-70mm grubą, 200x200 dużą w jakiejś sensownej cenie? Szukałem w polskich sklepach i wszędzie sprzedają do grubości 40mm...
Spróbuj tutaj: Gleich Aluminium. Z tego co wiem, można kupić dociętą na wymiar formatkę :grin:
Pozdrawiam, Artur


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: ci3jk4 » 16 mar 2015, 15:28

O!

Dzięki Artu!
Napiszę do nich zaraz.
Widzę że mają również opcję frezowania, więc może by dało radę zamówić gotowe powiercone i obrobione elementy :)


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: Dudi1203 » 16 mar 2015, 22:10

Z tym bym nie szalał, bo koszta Cie zdjedzą, aczkolwiek alu mają fajne. Zetke od razu robiłbym z formatek co najmniej 25mm. Dopłacisz troche, ale uwierz, że nie będziesz żałował.

Awatar użytkownika

Artu66
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 21 gru 2010, 16:46
Lokalizacja: Winnica

#10

Post napisał: Artu66 » 17 mar 2015, 07:01

ci3jk4 pisze:Widzę że mają również opcję frezowania, więc może by dało radę zamówić gotowe powiercone i obrobione elementy :)
Jeśli chodzi o obróbkę, to podobno tani nie są... :evil: Podejrzewam, że ktoś z forum zrobi to za część ich ceny :grin:
Pozdrawiam, Artur

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”