Sterowniki do silników

Które sterowniki wybrać

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
StrazakOSP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2020, 11:23

Sterowniki do silników

#1

Post napisał: StrazakOSP » 23 lut 2020, 11:31

Witam. Jestem tu nowy i zabawę z frezarka tez dopiero zaczynam a mianowicie. Zbudowałem sobie frezarkę 3 osiowa z czego Oś X i Y jest zasilana po obu stronach dwoma silnikami krokowymi Nema 17 i oś z zasilana jednym. Tak wiec do poruszania sie uzywam 5 silników. I teraz moje pytanie. Które zestaw sterowników wybrać?? Mam chinska płytke LPT i do tego 3 steroniki DM542A. Oraz drugi zestaw Arduino Mega 2560 R3 Development Board + RAMPAS 1.4 Controller + 5pcs DRV8825 Stepper Motor Module + 6pcs Endstop. Czy mógł by ktos podpowiedzieć czy w ogóle nadają się te dwa zestawy do sterowania frezarka i który bedzie lepszy. Czy mogę prosić o jakieś schematy jak to podpiąć wszystko do kupy i może podpowie ktoś jakieś fajne programy co to rusza.
Załączniki
71IP3VrMmyL._AC_SL1257_.jpg
813qhb9dhyL._AC_SY355_.jpg
813qhb9dhyL._AC_SY355_.jpg (26.43 KiB) Przejrzano 501 razy
chinska płytka LPT.png
Ostatnio zmieniony 23 lut 2020, 11:52 przez StrazakOSP, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowniki do silników

#2

Post napisał: TOP67 » 23 lut 2020, 11:47

Chyba się urwało.

Po obu stronach, czyli dwie śruby na oś? Jak jeden silnik zgubi krok, to zacznie się skręcać, aż się zatnie. Trzeba dać enkodery lub połączyć osie paskiem.
Teoretycznie można też podłączyć dwa silniki na dwóch końcach śruby. Ale nie widziałem takiego rozwiązania. Wtedy łatwiej dać po prostu większy silnik.

A jakie jest pytanie?


Autor tematu
StrazakOSP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2020, 11:23

Re: Sterowniki do silników

#3

Post napisał: StrazakOSP » 23 lut 2020, 11:57

Wszystko Połączone jest paskami
Załączniki
renb1-1.jpg

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowniki do silników

#4

Post napisał: TOP67 » 23 lut 2020, 12:30

StrazakOSP pisze:
23 lut 2020, 11:57
Wszystko Połączone jest paskami
Nie chodzi o przeniesienie napędu z silnika, tylko o sprzężenie obu śrub jednej osi.

Dodane 7 minuty 33 sekundy:
StrazakOSP pisze:
23 lut 2020, 11:31
Które zestaw sterowników wybrać?? Mam chinska płytke LPT i do tego 3 steroniki DM542A. Oraz drugi zestaw Arduino Mega 2560 R3 Development Board + RAMPAS 1.4 Controller + 5pcs DRV8825 Stepper Motor Module + 6pcs Endstop. Czy mógł by ktos podpowiedzieć czy w ogóle nadają się te dwa zestawy do sterowania frezarka i który bedzie lepszy. Czy mogę prosić o jakieś schematy jak to podpiąć wszystko do kupy i może podpowie ktoś jakieś fajne programy co to rusza.
Arduino jest samodzielnym urządzeniem, które nie wymaga do pracy komputera. Używa się go zwykle, bo jest wygodniejszy do sterowania. Ale komputer nic nie liczy, całością steruje Arduino.

Natomiast do płytki LPT potrzebujesz komputera, na którym zainstalujesz np. Mach3.

Do obu rozwiązań musisz mieć plik z programem G-code. Do jego wygenerowania służą programy CAM. Na początek polecam ESTLCAM, bardzo prosty i z polską wersją językową. Ale w nim nic nie narysujesz, tylko do zaimportowanego rysunku dodasz informacje o narzędziu, głębokości itp.

Do rysowania służą programy CAD lub do grafiki wektorowej (Corel, Illustrator). Wszystko w jednym ma np. Fusion 360.


Autor tematu
StrazakOSP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2020, 11:23

Re: Sterowniki do silników

#5

Post napisał: StrazakOSP » 23 lut 2020, 15:51

Super dzięki za wyjaśnienie. A czy znajdzie się kto kto będzie w stanie podesłać jakiś schemat jak to prawidłowo podpiąć. Myślę że arduino będzie na początek łatwiejsze więc schemat do tego. Chodzi konkretnie o taka konfigurację dwa silniki osi X dwa osi Y i jeden Z. Czy w ogóle jest możliwe to do podpiecie żeby działało??

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowniki do silników

#6

Post napisał: TOP67 » 23 lut 2020, 16:28

A masz coś wgrane na Arduino?

Tu masz dokładne schematy RAMPS
http://propix.com.pl/pl/p/RAMPS-1.4-v2. ... otDyn/1692


Autor tematu
StrazakOSP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2020, 11:23

Re: Sterowniki do silników

#7

Post napisał: StrazakOSP » 23 lut 2020, 17:15

Nie mam pojęcia czy jest coś wgrane czy nie. Ja nic nie wgrywalem. Można to jakoś sprawdzić?? Jak już wspomniałem jestem początkujący w tej dziedzinie. Ten schemat pokazuje drukarkę 3d z dwoma ekstuderami i to mnie myli bo niewiem czy da się użyć tego do frezarki.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowniki do silników

#8

Post napisał: TOP67 » 23 lut 2020, 17:35

Do Arduino wgrywa się zwykle GRBL. Na Mega jest osobna wersja https://github.com/gnea/grbl-Mega

A tu na 5 osi https://github.com/fra589/grbl-Mega-5X/ ... -5X-pinout

Ty potrzebujesz jednak 3 osie, ale dwie podwójne. Można to zrobić na 3 sposoby.

1. Podłączyć silniki równolegle (jak oś Z z pierwszego schematu)
2. Podłączyć silniki do osobnych driverów, ale ich wejścia dać równolegle
3. Podłączyć silniki do osobnych driverów i sterować je programowo

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterowniki do silników

#9

Post napisał: tuxcnc » 23 lut 2020, 17:39

StrazakOSP pisze:
23 lut 2020, 17:15
Nie mam pojęcia czy jest coś wgrane czy nie. Ja nic nie wgrywalem. Można to jakoś sprawdzić?? Jak już wspomniałem jestem początkujący w tej dziedzinie. Ten schemat pokazuje drukarkę 3d z dwoma ekstuderami i to mnie myli bo niewiem czy da się użyć tego do frezarki.
Takich jak Ty jest na pęczki, co chwilę ktoś tu zagląda i pyta o rzeczy absolutnie podstawowe.
Naprawdę myślisz że ludzie rzucą wszystko i zajmą się pisaniem co tydzień o tym, co to jest Arduino i dlaczego oprogramowanie użytkowe należy do niego wgrać samemu ?
Albo czym się różni DM542A od DRV8825 ?
Używanie Google Cię boli ?


Autor tematu
StrazakOSP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2020, 11:23

Re: Sterowniki do silników

#10

Post napisał: StrazakOSP » 23 lut 2020, 19:04

Ale zaraz po co te nerwy od razu. Zapytałem grzecznie czy ktoś może mi pomóc i nie liczę ze od razu wszyscy rzuca wszystko. Ktoś jak zna odpowiedz ma czas i chęci to pomorze. pisałem ze dopiero zaczynam przygodę z CNC i potrzebuje pomocy. Nie każdy jest alfą i omegą jak ty i czasami ludzie potrzebują pomocy i podpowiedzi bo nie wiedza wszystkiego. Dzięki użytkownikowi TOP67 dowiedziałem się własnie tych podstaw o których osoba zaczynająca zabawę z CNC niejednokrotnie nie wie. I jestem pewny za 1000% ze TOP67 nie rzucił wszystkiego żeby mi odpisać tylko miał chęci i chwile czasu to pomógł. Przepraszam ze w ogóle zarejestrowałem się na tym forum skoro tu tylko eksperci CNC są.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”