Poszukuję taniej, wolnej ale dokładnej frezarki - do PCB

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Poszukuję taniej, wolnej ale dokładnej frezarki - do PCB

#1

Post napisał: ircpcb » 15 lut 2015, 11:37

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość jak popełniłem jakieś błędy odnośnie zasad na forum. Poszukuję taniej frezarki, grawerki do frezowania ścieżek na laminatach PCB. Maszyna nie ma być demonem prędkości - będzie używana w celach hobbystycznych ewentualnie raz na czas może coś się sprzeda... Nie szukam nie wiadomo czego. Maszyna powinna być dokładna i mieć przynajmniej pole robocze 150x150x10 mm ale tak jak pisałem - na prędkości kompletnie mi nie zależy.

Znalazłem na serwisie aukcyjnym użytkownika tanie_cnc

Sprzedaje właśnie takie tanie frezarki dla elektroników.

Czy ktoś "kompetentny" w temacie może się wypowiedzieć ? A może jest wśród Was ktoś kto coś takiego zanabył ?

http://allegro.pl/nowa-cnc-frezarka-plo ... 36956.html
http://allegro.pl/nowa-cnc-frezarka-plo ... 17179.html


Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Tagi:


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: avatar » 15 lut 2015, 14:44

Pierwsze z pytań :
Co chcesz osiągnąć ?
Za 2700zł możesz kupić tą maszynę ale w tej kwocie też możesz w dowolnych odstępach czasu zlecić około 35 jedno razowych PCB 100x100mm 2 strony z metalizacją otworów soldermaską i cynowaniem padów..... A do produkcji mało seryjnej powiedzmy 100 PCB kwota będzie podobna ... cena laminatu zawarta już w tej kwocie
A i pośrednio na prędkości ci jednak zależy - na zdjęciu zamontowane "wrzeciona" z silnikami szczotkowymi one nie są na tyle wytrzymałe aby mogły chodzić non stop przez długi czas.

Suma moim zdaniem : 2700zł + wrzeciono jakieś np kress 500zł + laminat na 35pcb 3800zl ...
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

#3

Post napisał: ircpcb » 15 lut 2015, 15:14

Raczej skłaniam się ku posiadaniu takiej maszyny, nie bawi mnie kupowanie gotowych PCB bo prawem prototypu jest to że można się przy nim pomylić. Do tego mieszkam na wsi skąd wszędzie daleko a na przesyłki zwyczajnie nie chce mi się czekać.

Bardziej interesuje mnie czy taka maszyna jest na tyle dokładna aby dało się nią faktycznie osiągnąć zadowalające efekty. Nie do produkcji seryjnej - może kilka PCB na miesiąc. Bardziej jako rozwijanie hobby niż cele zarobkowe.

Laminatów mam w domu setki - bo od lat w tym siedzę, ale jakoś nie cieszy mnie już bawienie się chemią, wypróbowałem już wszystkie metody poza właśnie frezowaniem.

Czy to jest na tyle dobrze "zaprojektowana" maszyna aby nadawała się do takiej zabawy przez lata ?
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 15 lut 2015, 15:29

Absolutnie ta maszyna nie nadaje sie do pcb. Do tego potrzebna jest sztywna maszyna. Frezy stosowane przy pcb sa tak małe, ze jakiekolwiek niedokładności czy luzy powodują ich złamanie. Nie mowiac o tym, ze maszyna powinna zapewniac dobrą geometrie, zeby zagłebienie frezów było takie same z jednej i drugiej strony stołu. Wbrew pozorom pcb ma duzo wieksze wymagania co do maszyny niz np skrobanie alu frezikami rzedu 4mm.
Da sie zmajstrować samemu fajną i prostą maszyne do pcb na wałkach niepodpartych i z dobrego aluminium. Troche chęci trzeba miec


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 15 lut 2015, 15:34

Każda maszyna wymaga okresowego przeglądu, regulacji a czasem napraw. Nic nie jest wieczne. Zwróć uwagę że cena w tych aukcjach nie obejmuje wrzeciona więc to nie koniec wydatków na start. Skoro bawisz się elektroniką to masz szansę osiągnąć cel taniej. Przewertuj oferty na portalach wuwuwu.ebay.com, ...ebay.de itp. Do Twoich celów wystarczyłaby frezarka o numerze 3020, 3040(z tocznymi śrubami pociągowymi) itp. Za dużo niższą kwotę możesz stać się posiadaczem cichobieżnej frezarki metalowej z wrzecionem. Wrzeciono Kress do cichych raczej nie należy. Produkcja co prawda chińska ale co dzisiaj nie ma w sobie wkładu z tamtego obszaru?
[youtube][/youtube]

Konstrukcja tych frezarek jest prosta do bólu więc zawsze można coś poprawić udoskonalając tani produkt.


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#6

Post napisał: jomat » 15 lut 2015, 15:59

Zalinkowane maszyny nie nadają się bez sporych przeróbek, np. wymiana
śrub trapezowych na kulowe.
Celujesz w dokładność więc muszą być kulowe i to o jak najmniejszym skoku (max 5mm),
do Twoich celów cała konstrukcja może być aluminiowa ale i tak będziesz miał
problem z wrzecionem, ogólnie dostępne kresy, perske, elte czy chińczyki o najmniejszych
mocach i tak ważą 3kg i mają prawie 30cm długości. Nie wyobrażam sobie by do takiego
np. kresa wkładać wiertło 0,3mm (o wyciu podczas pracy nawet nie wspomnę).
Z kolei małe chińskie niby wrzeciona (np. 200W) zrobione z silników mają duże bicia
i małą Vmax=11krpm (mam chińską aluminiową frezarkę 3040 na śrubach kulowych 1204
z takim właśnie wrzecionem, szału nie ma ale płytki pod smd wychodzą znośne).
Im większa prędkość obrotowa tym w Twoim przypadku lepiej.
Jedynym wyjściem dla elektroników jest budowa własnego szybkiego mini wrzeciona,
co widać na tym forum.
Niestety nie kupisz zadowalającej Cię gotowej frezarki w rozsądnych cenach
A może w dziale giełda daj ogłoszenie o chęci zanabycia metodą kupna
jakiejś małej frezarki (choć i tak pewnie byłaby do przeróbki).

P.S. 10mm w Z to mało, nawet czterech równych otworów w małej obudowie nie zrobisz.
Obok wrzeciona to i pewnie przydał by Ci się zamocowany laserek 405nm
a i czujnik zegarowy też by się przydał jeśli chcesz frezować na równej głębokości np. 50µm
a nie od 50 do 500µm na dugim końcu płytki
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 16:20 przez jomat, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

#7

Post napisał: ircpcb » 15 lut 2015, 16:19

Przeglądałem już chyba wszystko. Wszędzie cena oscyluje w granicy 3000 zł. Jedyna różnica wg mnie to inne wrzeciono - ale nie bardzo rozumiem w czym ono jest lepsze od takiego Kress-a Tym bardziej że nie widzę aby w razie w. dało się takie wrzeciono kupić na Allegro. Jak na zdjęciu.

Może mi ktoś wskazać palcem jakiś "fajny" tani i lepszy model od tego który ja wybrałem na początku postu ?

Nie będę tym tak czy owak robił niczego innego niż PCB.

Jeszcze jedno. O co chodzi z tymi śrubami trapezowymi a kulowymi - bo nie łapię różnicy. Wiem jaka jest budowa jednych i drugich - ale śruba jak śruba - przecież skok jest zależny od prędkości silnika w danej osi oraz od ilości "zwojów" gwintu śruby - czy śruba kulowa i trapezowa o takiej samej ilości zwojów nie będzie tak samo dokładna ? Chyba że chodzi też o siłę tarcia po tym gwincie - że kulki łatwiej się przemieszczają.... nie kumam...

Obrazek
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#8

Post napisał: jomat » 15 lut 2015, 16:35

W czym lepsze od Kresa?
Właściwie to wszystkie odpowiedzi masz wyżej opisane przez innych
ale dla jasności: jeśli 3kg Kresa dasz na środek wałka wiszącego to
tenże wałek wygnie się w łuk, na początku płytki będziesz ździerał miedź
a w okolicy środka wałka płytkę na całej głębokości.
Przy wałkach wiszących wrzeciono musi być lekkie by wałek za bardzo się nie uginał
a dodatkowo winno być szybkie i o małych biciach.
Śuba:
weź dowolną śrubkę i nakrętkę (np. M5), w paluchach będziesz wyczuwał,
że nakrętkę możesz przesuwać wzdłuż śruby w te i nazad,
podobnie jest ze śrubami trapezowymi.
Można minimalizować luz ale nie można całkowicie go zlikwidować
bo wtedy nie dało by się przekręcić.
Śruby kulowe mają luz wzdłużny równy 0
Luzy poprzeczne w śrubach nie są istotne.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

#9

Post napisał: ircpcb » 15 lut 2015, 18:52

Dzięki za wszystkie odpowiedzi - czuję się mądrzejszy :) Zadam autorowi tegoż sprzętu takie pytania a jak otrzymam w 100% potwierdzenie że nie są to problemy to dopiero wtedy zakupię i opiszę na forum co i jak. Teraz przynajmniej wiem czego powinienem się czepiać.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#10

Post napisał: jomat » 15 lut 2015, 18:58

Jeszcze co do wrzeciona na zdjęciu,
nie jest to standardowe wrzeciono a zwykła prostnica napędzana zewnętrznym silnikiem
przez wałek giętki, takie prostnice są na Allegro (Dremel, Proxxon)
i jak przy wszystkich wałkach giętkich nie uzyska się prędkości większej niż 20krpm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”