Średniak 400x400x150 do aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

kazimierzduch
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

#21

Post napisał: kazimierzduch » 17 lut 2015, 20:16

ale nie bardzo rozumiem w jaki sposób jakość powierzchni pod formatkami ma wpływ na zwiększenie momentu rozrywania śrub
Nie chodziło mi o jakość ale o kształt w ogóle, tzn. czy formatka opiera się na całym przekroju profilu, czy może jeszcze jest on zamknięty i gdzie są umiejscowione śruby względem przekroju - a to już jak najbardziej wpływa na siłę rozciągającą działającą na śruby.

Ja mam czasem tendencje do przewymiarowywania ale jak jest dobrze to dobrze. Nie będziemy przecież tego rozrysowywać i obliczać. Fura maszyn ma śruby napędowe w blokach łożyskowych typu BK przykręconych do jakiejś alu konstrukcji i dwie ostro zginane śruby przenoszą całe obciążenie wzdłuż tej osi. Swoją drogą ciekawe jak to się stało, że te bloki i ten sposób ich mocowania zyskały taką popularność.



Tagi:


DawidK2013
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2013, 08:05
Lokalizacja: Białe Błota

#22

Post napisał: DawidK2013 » 17 lut 2015, 22:11

Trzeba zacząć od tego, że nie zakłada się w typowych śrubach możliwości ich zginania. Śruba zawsze ma pracować na rozciąganie. Połączenia śrubowe oblicza się tak aby śruba docisnęła materiał w ten sposób aby przenieś całą siłę jako tarcie pomiędzy tymi powierzchniami. Tak więc w przypadku bloków BK i BF siła przenoszona jest przez całą podstawę bloku, na śruby nie działa moment gnący tylko siła rozciągająca.


kazimierzduch
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

#23

Post napisał: kazimierzduch » 17 lut 2015, 23:07

Tak, to prawda. Ale to na co się śrubę oblicza nie ma wpływu na to co na nią działa :) Jak liczysz wpust na wał to na naciski powierzchniowe i nie oznacza to, że od tej chwili przestaje przenosić obciążenia ścinające. Nie zaprzeczy chyba nikt, że choćby w omawianej konstrukcji śruby są zginane - nawet jeśli zostały prawidłowo policzone lub dobrane z wykorzystaniem intuicji inżynierskiej i dokręcone odpowiednim momentem.


DawidK2013
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2013, 08:05
Lokalizacja: Białe Błota

#24

Post napisał: DawidK2013 » 18 lut 2015, 00:14

W omawianym przypadku śruby są rozciągane. Jeśli chce założyć, że śruba jest źle dokręcona i nie przenosi siły przez tarcie to pojawiają się dwa punkty przeniesienia siły tworzące ramie, jest to śruba oraz rant blachy o konstrukcje. I wracamy do obciążenia rozciągającego. Obciążenia zginające nie występują w śrubach, ponieważ nie da się jej tak obciążyć. Albo masz rozciąganie albo ścinanie sytuacja nieprawidłowa. W przypadku śrub ciasno pasowanych możesz przenosić siły ścinające.


kazimierzduch
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

#25

Post napisał: kazimierzduch » 18 lut 2015, 01:35

Za daleko brniemy w teorię, która dotyczy modeli rzeczywistości i upraszcza. Tarcie to działa w płaszczyźnie styku dwóch elementów, a nie prostopadle do niej. Tutaj siła obciążająca działa prostopadle do formatki, wzdłuż śrub, ale jakieś 100 mm od śrub, więc jest ramię - jest ramię jest i moment gnący na łbach śrub mocującyh formatkę. Ten moment może sobie tętni w tej zakładam prawidłowo dobranej i dokręconej śrubie w zakresie sprężystości tego połączenia, ale tętni i męczy. Nie wiem na ile moje tendencje do przewymiarowywania i robienia "gniotsa niełamiotsa" mają tu znaczenie, ale obstawiam, że po jakimś czasie pracy te połączenia będą poluzowane - na naciski pow. pod łbem śruby będzie się orało.

Swoją drogą można też podejść praktycznie. Postawić czujnik zegarowy na stole i przy nawrotach w osi X zmierzyć o ile ta formatka "chodzi". Lepiej byłoby przy obróbce, ale pewnie przy wibracjach się nie da. A w ogóle najpraktyczniej to pomierzyć dokładność obróbki :) I sprawdzić kluczem dynamometrycznym śruby czy się nie luzują.


DawidK2013
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2013, 08:05
Lokalizacja: Białe Błota

#26

Post napisał: DawidK2013 » 18 lut 2015, 07:41

Nie będę dyskutował bo to nie mam sensu, jak dla mnie bardzo ładna maszyna i bardzo starannie wykonana tylko gratulować.
Jeśli śruby się poluzują to proponuje wstawić podkładki nord-lock. http://www.nord-lock.com/pl/ Wtedy na pewno się więcej nie poluzują. Poza tym wzrośnie jakieś 6 razy siła, którą może przenieść to połączenie poprzez zmianę współczynników tarcia.


kazimierzduch
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

#27

Post napisał: kazimierzduch » 18 lut 2015, 19:55

Też uważam, że zacna maszyna i w sumie jedna z najbardziej "konkretnych" sztywnych konstrukcji na tym forum w podobnym gabarycie.

Miło byłoby więcej zdjęć obejrzeć ze szczegółami konstrukcji.


ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#28

Post napisał: ci3jk4 » 19 lut 2015, 22:14

Te silniczki mają 85 x 100 wymiar? Bo szukam ich na forum markcompa i jakoś to jedyne które znalazłem o tej mocy a te twoje nie wyglądają na takie duże :)


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#29

Post napisał: grzes_rupinski1 » 19 lut 2015, 22:24

To zerknij raz jeszcze :) wrzeciono ma fi 80.
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#30

Post napisał: ci3jk4 » 19 lut 2015, 22:44

Hmm może faktycznie, nie pomyślałem o takim odniesieniu :oops:

Btw bardzo fajnie i czysto ta maszynka wygląda :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”