Konstrukcja ALU CNCPain

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#41

Post napisał: ezbig » 25 paź 2015, 00:46

Nie wiem czy Ty masz te profile gratis, bo jeśli nie to ta podstawa będzie kosztowała majątek. Nie sądzę też aby taniej wyszły frezowane kątowniki. Trochę tego jest. Według mnie bez sensu jest pakowanie tego wszystkiego w podstawę. Ja bym ją uprościł, a zamiast tylu kątowników i profili, dałbym na górę i dół formatkę 8-10mm. Wyjdzie taniej i pewnie sztywniej. Kątowniki możnaby wtedy w ogóle wyeliminować.

Obrazek



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#42

Post napisał: oprawcafotografii » 25 paź 2015, 08:22

Strasznie przekombinowana maszynka.

Naprawde warto czytac forum PRZED pierwszym zakupem czesci...

q


Autor tematu
SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

#43

Post napisał: SkyLOT » 25 paź 2015, 13:56

Taaa... :grin:
.

[ Dodano: 2015-10-25, 14:45 ]
Może tak...?
.
Załączniki
Poprawka_2.png
Poprawka_1.png
Pozdrawiam, Jasiek


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#44

Post napisał: steff.k » 25 paź 2015, 19:31

A do środka beton albo żywice :mrgreen: .


Autor tematu
SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

#45

Post napisał: SkyLOT » 25 paź 2015, 20:01

Oczywiście :mrgreen: Ze zbrojeniem :lol:
Pozdrawiam, Jasiek


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#46

Post napisał: numell » 25 paź 2015, 21:22

Co tu takie rozluźnienie :razz:
Beton - NIE (już mnie za to kiedyś skarcono - i słusznie).

Przyjrzałem się dokładniej projektowi kolegi i poruszę pewien aspekt.
Jeśli stół ma mieć 850 mm a pola roboczego 690 to przy rozstawie wózków 160mm (nie licząc nawet od środków a od końców wózków) na miejsce pod wózkami przy skrajnych położeniach stołu będzie działała bardzo duża siła skrętna, dlatego to szczególnie miejsce względem słupków trzeba wzmocnić (kawałem solidnej formatki aluminiowej) . I tutaj nie pomogą kątowniki czy blacha aluminiowa 10mm cóż to jest... mało.. Szczególnie to miejsce - reszta to tylko podparcie żeby się maszyna nie wywracała.
Mówiąc że to będzie tylko podparcie mam na myśli przeprojektowanie napędu pod stół a nie na ramie jak teraz.
Mniej po du*** dostanie nakrętka śruby gdyby czasem konstrukcja okazała się wiotka...
Zauważ ze w tym momencie jak stół wyjedzie do przodu i nastąpi ugięcie ramy/profili to zmniejszy się odległość śruba/nakrętka co będzie miało wpływ na wymiar/zużycie napędu a może nawet i na zbyt duże opory obrotu śruby (zacięcia).
Może i przesadzam bo konstrukcja nie będzie z papieru ale mimo wszystko waga stołu i niewiadoma waga obrabianego detalu zrobi swoje przy takiej dźwigni.
Przy obróbce pianki nie będzie problemu :mrgreen:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#47

Post napisał: steff.k » 25 paź 2015, 22:03

numell pisze:Co tu takie rozluźnienie :razz:
Beton - NIE (już mnie za to kiedyś skarcono - i słusznie).

Przyjrzałem się dokładniej projektowi kolegi i poruszę pewien aspekt.
Jeśli stół ma mieć 850 mm a pola roboczego 690 to przy rozstawie wózków 160mm (nie licząc nawet od środków a od końców wózków) na miejsce pod wózkami przy skrajnych położeniach stołu będzie działała bardzo duża siła skrętna, dlatego to szczególnie miejsce względem słupków trzeba wzmocnić (kawałem solidnej formatki aluminiowej) . I tutaj nie pomogą kątowniki czy blacha aluminiowa 10mm cóż to jest... mało.. Szczególnie to miejsce - reszta to tylko podparcie żeby się maszyna nie wywracała.
Mówiąc że to będzie tylko podparcie mam na myśli przeprojektowanie napędu pod stół a nie na ramie jak teraz.
Mniej po du*** dostanie nakrętka śruby gdyby czasem konstrukcja okazała się wiotka...
Zauważ ze w tym momencie jak stół wyjedzie do przodu i nastąpi ugięcie ramy/profili to zmniejszy się odległość śruba/nakrętka co będzie miało wpływ na wymiar/zużycie napędu a może nawet i na zbyt duże opory obrotu śruby (zacięcia).
Może i przesadzam bo konstrukcja nie będzie z papieru ale mimo wszystko waga stołu i niewiadoma waga obrabianego detalu zrobi swoje przy takiej dźwigni.
Przy obróbce pianki nie będzie problemu :mrgreen:
Kolego zauważ ze tu jest odwrócona konstrukcja osi Y. Czyli prowadnice na stole, a wózki na ramie. Dzięki temu frez obrabia materiał zawsze nad wózkami i pozycja stołu względem ramy nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#48

Post napisał: ursus_arctos » 25 paź 2015, 22:49

1. Rozstaw wózków jest za mały.
2. Skoro już jest odwórcony układ, to dlaczego nie dać też śruby na stole a nakrętki na podstawie? Wtedy nagle okazuje się, że
a) podstawa może być znacznie mniejsza - właściwie, to wystarczy solidna belka, na której będą wózki oraz łapy, które zapewnią, że maszyna się nie przewróci przy skrajnych położeniach stołu. Te ostatnie nie pełnią żadnej funkcji w obróbce, więc nie muszą być specjalnie sztywne ani nawet trzymać wymiaru
b) nie trzeba osłony - śruba jest zawsze pod stołem.


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#49

Post napisał: numell » 25 paź 2015, 22:52

steff.k pisze: i pozycja stołu względem ramy nie ma znaczenia.
do prawdy?

Proponuję małe ćwiczenie :
Wyciągnij ręce przed siebie (trzymaj prosto, dłonie wyprostowane) i pozostań w takiej pozycji przez 15 minut... Gwarantuję że po kilku minutach załapiesz co miałem na myśli w poprzednim poście :razz:
Miłej gimnastyki życzę :mrgreen:
steff.k pisze: Dzięki temu frez obrabia materiał zawsze nad wózkami...
Nie napisałem że tak nie jest - choćby w mojej maszynie tak mam.
Starałem się wyjaśnić że przy takim układzie zespół napędowy zintegrowany ze stołem jest lepszym rozwiązaniem niż tak jak jest teraz na renderach u kolegi.

Powinno być tak:

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

#50

Post napisał: SkyLOT » 26 paź 2015, 22:29

Próbuję coś sklecić ale nie jestem pewien czy o to chodziło.
Nie wiem też jak rozwiązać problem napędu śruby. Przeglądam forum pod tym kontem i może coś mi w końcu zaświta :mrgreen:
.

No i kompletnie nie wiem co mam zrobić z tym silnikiem, gdzie go umieścić? Moja koncepcja legła w gruzach :cry: Wydaje się jakby cała konstrukcja była źle zrobiona od początku.
Macie jakieś pomysły jak to uratować? Da się z tym w ogóle coś sensownego zrobić?
.
Załączniki
002.png
001.png
Pozdrawiam, Jasiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”