Frezarka - jaka szansa na powodzenie alu konstrukcji

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Bieri13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 142
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:59
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: Bieri13 » 12 sty 2015, 20:10

bartuss1 pisze:ten paskowiec w sumie z elektroniką na sterach sskb03 kosztował jakos 5 tys brutto
Napędy paskowe jakoś do mnie nie przemawiają.
Rama stalowa po spawaniu nie jest skoszona?

Po głębszym zastanowieniu zdecydowałem, że może jednak odpuszczę obróbkę aluminium.
Do takiego materiału trzeba by mieć odpowiednią konstrukcję, prowadnice itp.
A co możecie powiedzieć o takiej konstrukcji?

Obrazek

Lepsza od tej w pierwszym poście? Nada się do drewna (twardego) i plastiku?



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 12 sty 2015, 20:55

a na jakiej podstawie sądzisz ze nie przemawiają? jesli grawerka ma napierniczać w drewnie czy laminatach. rama nawet jakby byla trapezem foremnym to mozna ustawić kąty przejazdu bramki.
to badziewko ze zdjęcia ma dwie wady - pierwsza to jedna śruba na srodku, druga to masa odchylona do tylu i wieksze obciązenie lozysk liniowych - wynikowo wibracje, juz to przerabialem kiedyś.
no ale pozachwycać się wyglądem można
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bieri13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 142
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:59
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: Bieri13 » 12 sty 2015, 21:59

bartuss1 pisze:a na jakiej podstawie sądzisz ze nie przemawiają?
No nie wiem, jakoś wydaje mi się że paski to rozwiązanie do bardzo małych obciążeń i prostych zastosowań. Bez urazy ale jestem amatorem w tym sprawach i przez to tyle pytań zadaję.
bartuss1 pisze:no ale pozachwycać się wyglądem można
Masz rację, to tak jak z kobietami - na samym wyglądzie daleko nie zajedziesz.

A robiłeś jakieś próby na paskowcu z frezowaniem aluminium?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#14

Post napisał: bartuss1 » 12 sty 2015, 22:15

no skoro są male obciązenia to trzeba wywalić wszystkie pasy zebate z rozrządów samochodowych

na paskowcu to ja blache stalową 2mm frezowałem hehe, co prawda po kilku godzinach kressa szlag trafił, ale maszynka dala rade, aluminium bez problemu, zasadnicza kwestia to moment sily od silniczka napędowego do rozdzielczości mechanicznej maszyny, przykładowo przy srubach - 1 obrot silnika to przesuw 5mm (przykladowy skok śruby) przy jednym obrocie sruby i przelozeniu 1:1
przy napędzie paskowym w stosunku 1:1 jesli za napęd damy np kolo z20 o srednicy podzialowej 30mm, to obwód tejże będzie drogą na 1 pelnym obrocie silniczka, róznica tkwi w zapotrzebowaniu momentu sily na jednostkę
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bieri13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 142
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:59
Lokalizacja: Kraków

#15

Post napisał: Bieri13 » 12 sty 2015, 22:26

bartuss1 pisze:no skoro są male obciązenia to trzeba wywalić wszystkie pasy zebate z rozrządów samochodowych
No tak, masz rację - nie pomyślałem.
bartuss1 pisze:na paskowcu to ja blache stalową 2mm frezowałem hehe
I to na tym paskowcu co podałeś link do galerii?
A jak z dokładnością takiego paskowca?
Możesz mi trochę jaśniej wytłumaczyć: śruba vs paski? I jak koła zębate dobierać pod poszczególne osie?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#16

Post napisał: bartuss1 » 12 sty 2015, 23:06

no akurat nie na tym paskowcu, na innym podobnym
dokładnośc na paskach htd na odcinku 1m 0,04 jest osiągalne.

śruba z racji skoku zwojów może przenosic wieksze obciązenia aniżeli pas, jednakże prędkośc postępowa masy przemieszczanej wynika dla śruby z jej predkosci obrotowej - ilość zwojów np na minutę, przy pasach jest to przemieszczenie pasa, brzmi jak masło maślane ale tak to wyglada w praktyce.
z racji że sruba ma jakis tam skok, powiedzmy standardowe 5mm, to przy przyłączeniu malego silnika, moment przenoszony jest na obrot sruby czyli skok a nie bezposrednio przemieszczenie masy jak przy pasie - przykład z lewarkiem i wyznaczaniem momentu sily potrzebnego do przemieszczenia masy.
przy pasie moment jest bezposredni - czyli im mniejsza srednica podzialowa koła napędowego tym wiekszy moment siły, co prawda można go tu mnożyc poprzez dolozenie reduktora, ja dawalem i=3.
druga sprawa to rozdzielczośc elektroniczna.
jesli silnik krokowy fabrycznie ma 200 krokow na 1 pelny obrót to przy sterowanku bedz podzialu kroków dzielimy tę wartośc przez skok sruby i otrzymujemy ilośc kroków na jednostkę, czyli w tym przypadku 200/5 = 40
przy pasie 200 kroków dzielimy przez obwod srednicy podzialowej koła zebatego i tu juz wartość kroków jest znikoma, dlatego stosuje się przy pasach przekladnie redukcyjne i przy okazji wiekszy mikrokrok.
przy srubach 100 - 200 kroków /1mm to optymalna ilość
przy pasach dobrze jest mieć w granicach 100 kroków na 1mm - doświadczalnie ugryzione, również przy listwach zebatych.
podobnie to wygląda również przy serwach, tylko ze tam liczymy ilośc impulsow enkodera na obrót, a przy zastosowaniu przekładni obiegowej jego max moment wyjsciowy a ilosc impulsow mnozymy przez przełozenie tejze przekladni na jednostkę.
śruby mają głownie zastosowanie w malych maszynach do 3m długosci przesuwanej masy, powyżej zaczynają sięschody z rozwiązaniem przeniesienia napędu, poza tym w handlu dlugie śruby są raczej droższym rozwiązaniem aniżeli pas czy listwa zębata, precyzja przesuwu danej masy zaś spada, co jest chyba logiczne.

no zakręciłem Ci pewnie trochę, ale ogólnie jest to dośc prosty temat, wymaga jedynie przeanalizowania.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bieri13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 142
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:59
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: Bieri13 » 13 sty 2015, 16:47

No trochę zakręciłeś...

Przeglądałem Twoją stronę z projektami różnych maszyn i widzę, że prym wiodą śruby.
Mam trochę mętlik w głowie - chcę zrobić od razu dobą maszynkę bez późniejszych wpadek czy poprawek. Jednak chyba za mało jeszcze wiem i widziałem aby zdecydować się na którąś z konstrukcji, a o napędzie to już nie wspomną...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#18

Post napisał: bartuss1 » 13 sty 2015, 18:03

jak wiesz co chcesz obrabiać, i jak pole robocze nie przekradcza 1000x1000 to lepsze bedą śrubki, maszyna ze stalą bramą jest sztywniejsza, chociaż zajmuje trochę więcej miejsca.
masz na forum całą masę przykładow. Na mojej stronce nie ma wszystkiego, troche wisi na picassie i troche na szajsbuku. zawsze możesz zlecić hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bieri13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 142
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:59
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: Bieri13 » 13 sty 2015, 21:17

bartuss1 pisze:jak wiesz co chcesz obrabiać, i jak pole robocze nie przekradcza 1000x1000 to lepsze bedą śrubki, maszyna ze stalą bramą jest sztywniejsza, chociaż zajmuje trochę więcej miejsca.
masz na forum całą masę przykładow. Na mojej stronce nie ma wszystkiego, troche wisi na picassie i troche na szajsbuku. zawsze możesz zlecić hehe
Pole robocze na pewno do max 1000x1000! Poza to nie wyjdę, a nawet ciut mniejsze będę chciał zrobić. Materiał obrabiany to drewno i plastik. Sporadycznie aluminium - tak przynajmniej na obecną chwilę planuję.
Zawsze myślałem o wykonaniu bramy ruchomej, więc pewnie w to pójdę.
Zlecenie byłoby najprostrze :) ale u mnie kuleje projektowanie z wykonaniem jest znacznie lepiej. Najbardziej boje się pokrzywionej ramy/bramy podczas spawania dlatego na początku myślałem o konstrukcji z profili aluminiowych.

Awatar użytkownika

sajo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 13 maja 2014, 10:16
Lokalizacja: Poznań

#20

Post napisał: sajo » 14 sty 2015, 09:28

to dla ciebie byłoby ok:
http://www.instructables.com/id/Building-a-CNC-router/
masz projekt, krok po kroku wszystko objaśnione. tylko że po angielsku

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”