Projekt do oceny - pole robocze ok 900x800

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Decado
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 51
Rejestracja: 27 lis 2014, 23:41
Lokalizacja: Wrocław

Projekt do oceny - pole robocze ok 900x800

#1

Post napisał: Decado » 28 lis 2014, 00:04

Witam,
jestem studentem trzeciego roku elektroniki na wydziale elektroniki na PWr, z racji tego że już od dłuższego czasu interesowałem się frezarkami, i dlatego że mam mnóstwo pomysłów na różne ciekawe rzeczy za których wykonanie musiał bym zapłacić straszne pieniądze postanowiłem że zbuduję sobie samemu frezarkę. Udało mi się troszkę pieniędzy zaoszczędzić i teraz powstaje projekt.
Chciałbym się do Was zwrócić z prośbą o ocenę i uwagi co do mojej konstrukcji. Na chwilę obecną nie mam jeszcze zaprojektowanej osi Z.
ObrazekObrazek
Chciałbym osiągnąć na frezarce dokładność 0.1mm ale jako takie max przyjmuję 0.2mm.
Szerokość bramy to 102cm, wysokość ścianki na bramie to 18cm, długość podstawy to 102cm.
Zdecydowałem się na wałki podparte 20mm, oraz śruby trapezowe 18x4. Nakrętki na śruby chciałbym dać sześciokątne stalowe.
Wszystkie elementy konstrukcyjne które widać na zdjęciach zostały zaprojektowane do wycięcia z stali czarnej 10mm, połączenia chciałbym wykonywać śrubami M6 DIN912, oczywiście mówię tutaj o połączeniach samych blach, inne połączenia są zależne od wykorzystanych elementów.
ObrazekObrazek
Jako blat roboczy planuję dać dwie płyty MDF 18mm, z czego w pierwszej(dolnej) wyfrezowane zostaną otwory kwadratowe w których zostaną umieszczone nakrętki kwadratowe M6/M8, a w drugiej(górnej) zostaną wywiercone otwory nad tymi nakrętkami. Dzięki temu w tani sposób otrzymuję stół który będzie umożliwiał mi proste mocowanie elementów obrabianych, będzie tani, oraz w szczególności na początku uchroni mnie przed ogromnymi stratami jeżeli wjadę elementem skrawającym w stół.



Tagi:


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#2

Post napisał: korba_czow » 28 lis 2014, 00:17

Taki... potworek intelektualny.

Rozumiem że chcesz uniknąć ślusarki za wszelką cenę. Niestety, jak ma być dobrze to nie będzie łatwo. Jaki budżet?


Autor tematu
Decado
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 51
Rejestracja: 27 lis 2014, 23:41
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Decado » 28 lis 2014, 00:26

Czemu potworek intelektualny?

Co do budżetu to chciałbym się wyrobić z całością konstrukcji mechanicznej w 3tys, ale jako maksimum przyjmuję 4tys. Do tego na wrzeciono planuję ok. 700-1000zł, elektronikę zaprojektujęi zrobię sam więc na sterowniki silników i sterownik główny przewiduję że nie powinno wyjść więcej niż 300zł do tego zasilacz do sterowników za 150zł impulsowy chińczyk.

Dodatkowo chcę zrobić to tak że frezarka będzie stała na "szafce", tzn na specjalnie pod nią wykonanej podstawie z konstrukcją nośną na profilach stalowych, obudowanych sklejką. W tej szafce planuję umieszczenie całej elektroniki, kompa itd, tak aby wszystko było ładnie zabezpieczone. Monitor z klawiaturą i myszką oraz hubem usb będzie w szufladzie tej szafki. Frezarkę obuduję plexą na konstrukcji drewnianej tak aby zabezpieczyć ją przed syfem z warszatu. Dodatkowo chcę zabudować w szafce odkurzacz który będzie w jakiś sposób wyprowadzony do frezarki tak żebym mógł sobie potem łatwo to posprzątać.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 28 lis 2014, 00:28

Przy tych parametrach jak będziesz mial 1mm w polu roboczym dokładności to będzie dobrze. Już sam centralny naped bramy dyskwalifikuje konstrukcje jesli chodzi o taka dokladność. Nie mowiac o trapezach.
Poczytaj pare tematów niżej o maszynce gaspar'a, jak to sie trzeba nameczyc zeby osiągnąc setkowe dokladnosci. A od tej dychy co mówisz do paru setek dzieli Cie grubośc ludzkiego włosa (5-7setek). Wyrwij sobie teraz jednego z głowy, położ przed sobą i pomyśl jaka to jest wartość :)


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#5

Post napisał: korba_czow » 28 lis 2014, 00:39

Budżet nie za duży, ale to nie znaczy że się nie da. Jednak o takich dokładnościach zapomnij. I o śrubach trapezowych raczej też. Masz jakieś zaplecze techniczne? Warsztat, dostęp do tokarki, frezarki?

Uwierz mi, nie opłaca się projektować i budować sterowników samemu, za około 380 czy 390pln brutto masz świetny, sprawdzony, trzyosiowy sterownik ZELRP; natomiast budując samemu wykonasz coś najwyżej na poziomie chińskiego 6560, który kulturą pracy i żywotnością nie grzeszy... dodajesz do tego toroida 200-250VA i masz super sterowanie do krokowców nema23.


Autor tematu
Decado
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 51
Rejestracja: 27 lis 2014, 23:41
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: Decado » 28 lis 2014, 01:26

Co do zaplecza technicznego to mam dostęp do następujących narzędzi:
Wiertarka stołowa
szlifierka kątowa
spawarka inventorowa

I maszyny do obróbki drewna, ale te to tutaj się nie przydadzą. Warsztat owszem jest w domu rodzinnym.

Sterowniki będą moją pracą inżynierską, poza tym mimo że może się coś nie opłacać to zależy mi bardzo na zdobyciu doświadczenia :). Jeżeli uznam potem że nie działają w sposób taki jak bym chciał to albo je usprawnię, albo zaprojektuję nowe, albo pokuszę się o zakup gotowca.
Do elektroniki podchodzę w sposób specyficzny i zawsze staram się stworzyć swoje projekty na maksymalnym poziomie

Co do samej konstrukcji, to co proponowali byście zmienić? Czy chodzi tutaj głównie o samo rozwiązanie kwestii napędu bramy? Czy powinienem go zrealizować w sposób podobny do tego jak zrobił to Gaspar? Tzn na dwóch suwnicach?
Co do śrub kulowych to prawdę powiedziawszy odrzucają mnie ich ceny jak i ceny nakrętek kulowych.

Te rozmiary pola roboczego które podałem są maksymalnymi zakładanymi. Liczyłem się z tym że pojawi się potrzeba zmniejszenia całości, ale nie chciałbym też żeby pole robocze było mniejsze niż 400x600.

Edit:
Zastanawiałem się początkowo nad wykonaniem frezarki na profilach o dużym przekroju, wydaje mi się że w ten sposób wykonanie samej konstrukcji było by tańsze, ale obawiam się problemów jakie mogą pojawić się w związku z naprężeniami po spawaniu. Na profesjonalną ich likwidację nie stać mnie niestety. Rozumiem że już sama zmiana metody napędzania bramy dużo by zmieniła. Tzn jeżeli zrobił bym to na dwóch profilach(podobnie jak Gaspar) i napęd z silnika przenoszony byłby za pomocą paska zębatego na dwie śruby(z lewej i prawej strony konstrukcji) to powinienem uzyskać większą dokładność i stabilność pracy?

Odnośnie szerokości bramy, czy lepiej w takim wypadku zastosować tego rodzaju konstrukcję jaką zaprezentowałem czy lepiej jest to zrobić na jednym dużym profilu?

Faktycznie obawiam się ślusarstwa w jakiejkolwiek formie, nie z powodu tego że nie potrafię posługiwać się różnymi zabawkami, ale dlatego że w tej konstrukcji zależy mi na odpowiedniej dokładności, i nie chciał bym jej zepsuć właśnie z powodu braku profesjonalizmu w spawaniu czy innych czynnościach.

Awatar użytkownika

sajo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 13 maja 2014, 10:16
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: sajo » 28 lis 2014, 13:02

z twoim zapleczem możesz zrobić tak:
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t53539.htm
Co do samej konstrukcji, to co proponowali byście zmienić? Czy chodzi tutaj głównie o samo rozwiązanie kwestii napędu bramy? Czy powinienem go zrealizować w sposób podobny do tego jak zrobił to Gaspar? Tzn na dwóch suwnicach?
Co do śrub kulowych to prawdę powiedziawszy odrzucają mnie ich ceny jak i ceny nakrętek kulowych.
że w tej konstrukcji zależy mi na odpowiedniej dokładności, i nie chciał bym jej zepsuć właśnie z powodu braku profesjonalizmu w spawaniu czy innych czynnościach.
hmmm
no za dokładność trzeba płacić. trapezy nie dadzą ci dokładności, pojedynczy napęd przy zakładanym polu też może ją zredukować w przypadku przekoszeń.
ebayowe sruby kulowe nie są takie drogie.


Autor tematu
Decado
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 51
Rejestracja: 27 lis 2014, 23:41
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: Decado » 28 lis 2014, 13:38

Dziękuję za zainteresowanie tematem :).
Nim sajo napisałeś, to zdążyłem przygotować inną wersję konstrukcji. Dzięki za ten link, na pewno się wczytam w temat.

Obrazek
Czy frezarka na takiej konstrukcji nośnej będzie lepszym rozwiązaniem niż to które zaprezentowałem na początku?
Profile na suwnicach 120x80x8x1200
Profile na żebrowaniu 1200x80x8x1160
Profile na łożyskach liniowych 60x60x4x150
Profil bramy 200x100x10x1140

Co do śrub kulowych z chin to jak najbardziej poszukam i postaram się znaleźć jakieś informacje na temat ich ceny :).
Jednak na dzień dzisiejszy już was opuszczę, ponieważ zbliża się godzina kiedy trzeba wyjść na bal elektronika :).

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: spol » 28 lis 2014, 18:10

Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie lepsze. Zresztą mój ulubiony model budowy gdzie brama leży bezpośrednio na prowadnicach.
Popracuj tylko jeszcze nad samą konstrukcją. Nie wiem czy planujesz spawanie z odprężaniem i planowanie ale warto zastanowić się nad konstrukcją skręcaną. Taki rodzaj konstrukcji łatwo Ci to umożliwi.
Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wspawanie baz a następnie ich obróbka a w kolejnym kroku skręcanie.
Jak to sie nie da ?


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#10

Post napisał: dragon44 » 28 lis 2014, 21:43

Mówisz że masz dostęp do maszyn stolarskich, może zamiast kombinować z konstrukcją stalową lepiej pomyśleć nad solidną konstrukcją drewnianą? Nie doczytałem co tam chcesz obrabiać, ale z tysiakiem na wrzeciono to raczej szału z materiałami i parametrami nie będzie. Śmiem twierdzić że do amatorskich zastosowań solidna konstrukcja drewniana będzie lepsza od lichej metalowej, przy zachowaniu porównywalnej dokładności. Masz park maszynowy, pewnie trochę materiałów, pomyśl, policz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”