Projekt frezarki do oceny

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Asad6
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:04
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

Projekt frezarki do oceny

#1

Post napisał: Asad6 » 25 lis 2014, 13:27

Witam
Po zbudowaniu małego drewniaczka edukacyjnego przyszedł czas na coś poważniejszego, postanowiłem zbudować maszynkę spawaną która mam nadzieje powoli frezować aluminium.
https://drive.google.com/file/d/0B_Sh_C ... sp=sharing
Przepraszam, że tak ale przez forum nie dało się wstawić zdjecią.

Elementy pomarańczowe i czerwone to profil 80x60x5, zielone to blacha stalowa 8mm. Rama spawana, wyżarzana i szlifowana w odpowiednich miejscach. Niebieski elementy to formatki alu 20mm. Prowadnice to wałki 20mm podparte na całej długości, do tego Kress jako wrzeciono. Zastanawiam się jakie śruby kulowe zastosować fi 16 o skoku 5mm czy może 10mm? Mam również dylemat odnośnie silników - czy 1,8Nm na oś wystarczy?
Zastanawia mnie również jak równo dociąć profile, mógłbym to bezproblemowo uciąć na taśmowce ale czy precyzja będzie wystarczająca?
Proszę również ocenę samej ramy czy nie brakuje nigdzie zastrzałów albo wzmocnień?

Obrazek



Tagi:


4FUN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 06 wrz 2011, 12:05
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: 4FUN » 25 lis 2014, 17:49

Wrysuj sobie śruby bloki łożyskujące itp. Ja bym wydłużył prowadnice w osi Y żeby zyskać trochę pola roboczego. Jeżeli ta niebieska formatka to stół to lepiej dać szerzej żeby mieć gdzie mocować np. łapy.

Śruby do takiej małej konstrukcji to raczej skok 5mm łatwiej przyspieszać i przeciwdziałać bezwładności. Do silników 1.8Nm to tym bardziej. Choć nie wiem z jakimi posuwami będzie to sprawnie działać...

Poczytaj tematy na forum. Jest tam cała masa podobnych konstrukcji.

tu całkiem niezła rama
coś podobnego
kolejna

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: spol » 25 lis 2014, 18:11

Zdaje sie ze na gieldzie ktos sprzedaje taka nie duza ramke , moze akurat by Ci przypasowała i nie musiał być juz jej sam robić
Jak to sie nie da ?

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#4

Post napisał: fus23 » 25 lis 2014, 18:30

Witam
Na giełdzie owszem jest i rama ale cena jak by z tytanu ją wykonał i dokładność rzędu o jedno " 0 " więcej niż podaje.
Na taśmówce jasne że utniesz precyzyjnie - precyzyjniej jak kątówką w łapie i profilu na glebie.
Daj mały posów to nie będzie uciekać taśma i chłodziwa polewaj jak niema w automacie taśmówka.
Jakie pole pracy ma to mieć bo puki co to nie wiadomo.
pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


Autor tematu
Asad6
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:04
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#5

Post napisał: Asad6 » 25 lis 2014, 22:59

Dzięki koledzy za pomoc. Planuje obszar roboczy około 200x300mm, w z jeszcze nie wiem ile .Poprawie model, dodam śrubki i wrzucę ponownie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”