Ploter CNC 610x420x180 - projekt konstrukcja aluminiowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#11

Post napisał: Segitarius » 01 gru 2014, 18:02

Jak śmigasz w CAD'ach a widzę, że źle ci nie idzie to wrzuciłbym to jeszcze na FEMAP pod kątem analizy drgań, ugięć, skręceń.... Ja swoją maszynę zaprojektowałem też na czuja. Po analizie okazało się, że pod kątem wytrzymałości i drgań jest wiele do poprawy. Ocena wizualna to tak naprawdę ocena kosmetyki. Czyli tak jak kobiety kupują auta. "Wybiorę to bo jest czerwone :p"

Masz tu linka. Program jest przez 45 dni darmowy:

http://www.plm.automation.siemens.com/p ... cts/femap/

Coś może wyglądać idealnie, a po przeliczeniu okaże się, że na przykład nie uwzględniłeś osłabienia materiału otworami i powstał węzeł drgań erodujący materiał. To tylko przykład i wcale nie twierdzę, że popełniłeś jakiś błąd. Uważam tylko, że na prawdę dobrych maszyn nie pozostawia się przypadkowi. Natomiast jeśli chodzi o materiał to polecam unidal AA. Drogie ale dobre. Stop aluminium stosowany do budowy usterzenia w samolotach. Tłumi drgania i nie pełza. Mam z tego całą bramę :p



Tagi:


Autor tematu
zamik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 12 maja 2008, 08:46
Lokalizacja: Mielec

#12

Post napisał: zamik » 01 gru 2014, 20:34

Jak już wspomniałem wcześniej, trochę się naczytałem informacji o podobnych konstrukcjach (nie chciałem popełniać już wyjaśnionych, omówionych problemów/błędów).
Oczywiście rysunek uproszczony bez silników i wszystkich otworów pod śruby i dodatków właśnie typu: krańcówki, prowadnice przewodów itp. Pojawią się w późniejszym etapie (obecnie sądzę, że nie mają istotnego wpływu na jakość konstrukcji)

Segitarius,
Programy CAD'owskie znam powiedzmy hobbistycznie (w stopniu pozwalającym na poprawne (mniej lub bardziej) wykonanie rysunku/projektu).
Analiza w pod kątem wytrzymałości i sztywności konstrukcji np. programem FEMAP brzmi obiecująco.
Dokładnie tak jak piszesz - pozwoli to na bardziej obiektywną ocenę projektu.
Wcześniej jednak chyba muszę dokończyć projekt (uzupełnienie wszystkich otworów w elementach, domyślam się także, że, niezbędne będzie wstawienie wszystkich śrub/połączeń).
Pozostaje jeszcze rozkminić ten program do analizy (tak aby wyciągnąć prawidłowe wnioski) - tego się obawiam trochę (a może jestem uprzedzony) :P

Jeszcze mam takie pytanie czy sprawdza się w praktyce/ma sens wykonywanie tzw. podfrezowania (np. 1mm) w płytach na których są montowane prowadnice (dokładnie z jednej strony z pasowaniem na ciasno z prowadzeniem, druga z luzem na wyrównanie)?
Obrazek

a czy ten unidal AA to aluminium o oznaczeniu 7019 ?
Jaki jest przedział cenowy? - chciałbym wiedzieć czy osiągalne dla mnie ;)

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#13

Post napisał: Segitarius » 01 gru 2014, 21:26

Tak, to ta grupa materiałowa. Kupowałem w expresstalu. Tu masz linka. Porównaj sobie wytrzymałości tego materiału ze stalą konstrukcyjną. Co do analizy femapem to istotnie masz rację. Ma to sens dopiero po zaprojektowaniu otworów. Bardzo dużo zmieniają. Dla próby zrób sobie badanie profilu i dodaj później mały otworek gdzie bądź. Dużo się zmienia. Jeśli chodzi o sztywność to z zastosowaniem takiego oprogramowania zrobisz projekt sztywniejszy, lżejszy i dużo tańszy niż ci którzy robią na oko, "bo ten kształt jest fajny, a tamten nie...". Przy projekcie uwzględnij dylatację i bariery drgań. To ważne. Każdy kawałek złomu jest "przewodem", który przewodzi drgania i pracuje. Najchętniej podróżują drgania w ośrodku o tej samej gęstości. Czyli wygenerowane po stali będą dalej szły po stali. Jak masz silnik przy takiej bramie aluminiowej to drgania poszukają sobie drogi dalej przez aluminium itd. ... Dla tego uwzględnij luki na stopery, inaczej zwane barierami drgań. Wbrew intuicyjnemu podejściu wielu osób nie guma. Twardy plastik (tarnamid, poliamid, teflon). Podfrezowania są mile widziane, ale nie milimetr. Jeśli myślimy o tym samym to chodzi ci pewnie o to, żeby wyrównać jakąś część. Albo liznąć, albo zamówić materiał ciągniony. Co do ostatniego pytania to uwaga, odpowiadam :p dwie płyty 550 x 300 grubość 25mm kosztowały mnie 700 zł bez transportu. Nie tanio, ale jak to ma być coś więcej niż zabawka to warto. Moja maszynka to praca inżynierska, sprawdzona przez kilku wykładowców, przez promotora to wręcz "obwąchana" :P więc unidal jest jak najbardziej uzasadniony.

http://www.ekspresstal.com.pl/?aluminiu ... uminium,45

Załatw sobie książkę Kurmaza. Masz jak liczyć siły w maszynach. Z tą "biblią" zrobisz mega dokładną maszynę.

Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”