Frezarka kolumnowa epoxy+aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#51

Post napisał: Mallujemy » 22 kwie 2015, 21:10

smouki pisze:Takie rozwiązanie jak najbardziej ma rację bytu, jak zapodasz silniki 9Nm, hehe, to nie trzeba przeciwwagi, ale pewnie wystarczą dobrane odpowiednio siłowniki gazowe od klapy samochodowej
A gdyby to była frezarka manualna? Te wózki 20 utrzymają takie coś? Czy może wtedy też potrzebna przeciwwaga?
Bo jak tak sobie pomyślę o tych wszystkich kabelkach silniczkach sterownikach machach3 linuxach i kompie w garażu to dochodzę do wniosku że może narazie wystarczyłaby mi frezarka manualna...



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#52

Post napisał: ursus_arctos » 22 kwie 2015, 23:16

Co do komplikacji, to w manualnej też byś musiał mieć przeciwwagę, bo inaczej wszelkie drgania będą powodowały skłonność zetki do opadania (no chyba, że opory na śrubie będą takie, że trzeba będzie kręcić korbą >15cm).
Wózki 20 wytrzymają taki ciężar, ale to nie o wózki chodzi, tylko o śrubę i silnik.


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#53

Post napisał: Mallujemy » 11 cze 2015, 18:14

W zwiazku z tym ze nie wyszedl mi korpus z betonu( nie zalakierowalem bokow plyty meblowej przez co ta nasiakla i pokrzywila cala kolumne) zmuszony jestem zmienic koncepcje( pewnie juz po raz 10..)
Rozrysowalem wstepnie projekt ale mam problem z osia Z.
Jako ze chce frezowac stal zmuszony jestem do uzycia przekladni pasowej. I tu pojawiaja sie problemy.
-Po 1 najkrotszy pasek klinowy jaki znalazlem to 13x 415mm (przez wrzeciono bedzie bardziej oddalone od kolumny) ew. mozna uzyc paska 5M ale troche za delikatne mi sie to wydaje...
-Po 2 nie wiem jakich kol pasowych uzyc( myslalem zeby kupic najtansza wiertarke stolowa(250- 300zl) i zaadoptowac z niej 2 kola pasowe )
-po 3 mam prowadnice 15 z wozkami ( na rysunku sa 20) ale obawiam sie ze sa za male
-po 4 czy brak pinoli w frezarce manualnej bedzie bardzo uciazliwy? ( zakladajac ze mam dobra wiertarke stolowa)
A teraz o samej konstrukcji. Kolumna z profilu stalowego 150c150x8mm zalana betonem/ polimerobetonem, wszystkie formatki ze stali 20mm, podstawa beton/polimerobeton. Stol krzyzowy :
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#54

Post napisał: Natan5064 » 11 cze 2015, 20:21

A po co ci ten klinowy ? hdt nie będzie lepszy ?


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#55

Post napisał: MarioMAX » 11 cze 2015, 20:29

@Mallujemy

W manualnej, to duża uciążliwość, wiercenie na manualnej bez pinoli mija się z celem, a na wiertarce stołowej, nigdy tak dokładnie nie zrobisz (chyba, ze porządny stół krzyżowy) Na pinoli fajnie czuć, obciążenie jakie stawia wiertło, np. przy przechodzeniu, nie idzie go tak łatwo złamać, a i dużo lepiej się go chłodzi. No ale przecież nie robisz frezarki manualnej ? Cenowo pewnie wyszła by taniej, niż tyle zachodu. Na dodatek, wózki powodowały by samoistne przesuwanie się wrzeciona, przy obróbce, trzeba by go blokować jakoś, jaskółczy ogon i śruby trapezowe stawiają dużo większe opory. Jak już jesteś na takim etapie, że ani się wycofać, a ciężko brnąć dalej, to pomyśl, jak tu blokować wrzeciono ( np. płaskownik do ramy na sztywno, i do ruchomego wrzeciona skręcane blokady na gwincie. ) Masz już śrubę z podziałką ?


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#56

Post napisał: Mallujemy » 11 cze 2015, 20:48

Natan5064 pisze:A po co ci ten klinowy ? hdt nie będzie lepszy ?
A czy taki hdt np 5m mozna by nalozyc na kolo pasowe bez zebow?
MarioMAX pisze:W manualnej, to duża uciążliwość, wiercenie na manualnej bez pinoli mija się z celem, a na wiertarce stołowej, nigdy tak dokładnie nie zrobisz (chyba, ze porządny stół krzyżowy) Na pinoli fajnie czuć, obciążenie jakie stawia wiertło, np. przy przechodzeniu, nie idzie go tak łatwo złamać, a i dużo lepiej się go chłodzi. No ale przecież nie robisz frezarki manualnej ? Cenowo pewnie wyszła by taniej, niż tyle zachodu. Na dodatek, wózki powodowały by samoistne przesuwanie się wrzeciona, przy obróbce, trzeba by go blokować jakoś, jaskółczy ogon i śruby trapezowe stawiają dużo większe opory. Jak już jesteś na takim etapie, że ani się wycofać, a ciężko brnąć dalej, to pomyśl, jak tu blokować wrzeciono ( np. płaskownik do ramy na sztywno, i do ruchomego wrzeciona skręcane blokady na gwincie. ) Masz już śrubę z podziałką ?
Wlasnie chodzi o to ze narazie chcialbym pobawic sie manualna frezarka i za jej pomoca kiedys tam zrobic sobie cnc. Chodzi mi glownie o planowanie powierzchni, robienie rowkow itd. Co do srub to w osi Z chcialem dac srube trapezowa 20/4. A na etapie w sumie jestem zadnym bo ta kolumna betonowa nadaje sie do wywalenia a jedyne elementy jakie obecnie posiadam to prowadnice 15 i wozki ktore zawsze moge posluzyc do innej maszynki.
Oczywiscie jest jeszcze opcja B czyli kupic wiertarko frezarke ale juz bawilem sie na czyms takim i to ani sztywne, ani mocne ani dokladne ani tanie nie jest ( takie cus ok 6 k kosztuje a koszt tego czegos co probuje zbudowac max 4k).

Tak wiec ma ktos moze pomysl na pinole?


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#57

Post napisał: m.j. » 12 cze 2015, 11:17

Jak dobrze poszukasz to za 4K znajdziesz małą starą frezarkę w dobrym stanie, a za 6K to większą starą. Trzeba poszukać i być cierpliwym. Ja tak znalazłem moje dwie frezarki i to w okolicy gdzie transport większej kosztował mnie 200PLN, a mniejszej 100PLN. Mniejsza to jakaś stara włoska frezarka odkupiona od grawera z głowicą pionową na MK3 i poziomą na MK2 z przejazdami 400x150x200 (chyba nawet trochę mniejniż 150 w osi Y) i słusznej masie około 500kg. Stan bardzo dobry poza łożyskami w gnieździe wrzeciona poziomego. Wada: nie ma wysuwanej pinoli i posuw tylko w osi X zależny od prędkości silnika. Nic wyszukanego ale z tworkami za 6K z Chin nawet nie ma co porównywać. Za 5K mogłem brać klon bridgeporta bez liniałów ale wolałem za 6.5K wziąć go z liniałami, DRO oraz falownikiem Siemensa 4KW :wink: Tak więc: "szukajcie, a znajdziecie".
Robienie frezarki manualnej na wózkach i śrubach kulowych bez możliwości blokowania osi skończy się niczym innym jak niemożliwością wykorzystania jej jako wiertarki. Zresztą jak myślisz że za 4K ją zrobisz to pomnóż x1.5 lub x2. Ja też myślałem że w 4K maks w 5K się zmieszczę ze swoją CNC robiąc jak najwięcej samemu, ale jak w 7-8K się wyrobię to będzie dobrze.
Podsumowując mój przydługawy wywód - albo używana manualna frezarka w stanie dobrym, albo włąsna frezarka CNC.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#58

Post napisał: Mallujemy » 12 cze 2015, 13:03

Tylko problem jest taki ze chce zeby maszyna zimowala w domu tak wiec frezarki konwencjonalne z racji znacznej wagi mnie raczej nie interesuja. Ta z mojego projektu tez troche wazy -ok 220kg ale da sie to latwo rozebrac i przeniesc.
Co do kosztow to :
formatki stalowe ( mat+ ciecie woda) 1000zl,
profil stalowy 150x150x8 - 150zl
podstawa z plyty granitowej 300 ew. zrobie forme i zaleje betonem ~50zl
stol krzyzowy 1350zl
silnik (ktory juz mam) 300zl
prowadnice 15 + 4 wozki (ktore tez juz mam ) ~400zl
sruba trapezowa, nakretki trapezowe itd -100 zl
wrzeciono+ kola pasowe 400 zl
frezowanie, toczenie free
Tak wiec wychodzi 4000 a biorac pod uwage ze niektore czesci walaja sie juz po garazu to daje 3500
Pytani brzmi tylko czy na takiej frezarce bez pinoli bede mogl wygodnie frezowac kostki stalowe , planowac powierzchnie plaskownikow itd. ?
I czy gdyby np przyszlo mi wywiercic otwor o fi 10mm i dl 50mm uda mi się to zrobic za pomoca korbki( wygladalaby tak ja na ponizszym zdjeciu) w osi Z ?
Obrazek


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#59

Post napisał: zibi201 » 12 cze 2015, 14:12

Je też rozbierzesz i przeniesiesz w razie potrzeby...
http://olx.pl/oferta/frezarka-fwe16-do- ... 08bd62c414
http://allegro.pl/frezarka-uniwersalna- ... 27839.html
Nie wiem czy jest sens się bawić za tą kasę...
Ostatnio była podobna z większą ilością wyposażenia w podobnej kasie.


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#60

Post napisał: Mallujemy » 12 cze 2015, 14:57

Ta z fwe16 bylem zainteresowany ale to drugi koniec Polski...

[ Dodano: 2015-06-12, 15:03 ]
Aa i z tego co widze zadna z nich nie ma pinoli. Czyli mam rozumiec ze bez pinoli w frezarce manualnej da sie zyc?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”