Pierwsza frezareczka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#41

Post napisał: Aldeberan » 12 sty 2015, 21:42

bartuss1,

Chętnie posłucham konstruktywnych lub poprostu coś wnoszących do mojej wiedzy komentarzy. Co do Widii - dzięki za informację, przyda się na przyszłość ale:
Węglik spiekany (widia) – materiał narzędziowy uzyskany metodami metalurgii proszkowej z węglików metali, na przykład wolframu, tytanu, rzadziej tantalu[1], niobu, cyrkonu lub chromu.
Wikipedia

Wrócę na chwilkę do tematu śrub - szybciej znalazłem nagrzewarke indukcyjną niż palnik - do jakiej temp i jak długo chłodzić (tak, wiem- jak najdłużej ale jesli zostawie śrubę w pętli indukcyjnej to ciepło się "rozejdzie" i rozhartuje dłuższy fragment niżbym chciał) muszę zakończenia śrub żeby je rozhartować i nadawały się do obróbki?

I pytanie 2 - jest jakaś istotna różnica w problematyczności obróbki skrawaniem stali ST3 i C45?


scio me nihil scire

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#42

Post napisał: bartuss1 » 12 sty 2015, 22:03

a po co chcesz to rozhartowywać? hartowane lepiej sie skrawa. jedynie malym wiórem. zatoczylem juz kilkadziesiat srubek tocznych.
najpierw trzeba z czopa zdjąc warstwę twardą zdejmując po 0,1 na przejscie a po dojsciu do rdzenia hulaj dusza ile maszyna pozwoli

tak poza tym ktoś w tej wikipedii za bardzo sie postarał, widia to nazwa firmy a nie węglik mylnie z nią kojarzony, słyszalem o tym juz 15 lat temu na polibudce opolskiej od pana prof Wita Grzesika, ktos nie wierzy to niech zaciągnie informacji.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#43

Post napisał: Aldeberan » 12 sty 2015, 23:17

Znając wiarygodność internetu to możesz mieć rację, ale przyjmijmy widie jako nazwe zwyczajową :)

Co do rozhartowywania - technolog jak usłyszał że śrubka powierzchniwo ma >60HRC to stwierdził że " pie#$@#$ taką robote" ponieważ koszta zrobienia tego poza naszym wydziałowym warsztatem są dość wysokie.. no cóż nie mam specjalnie wyjścia, a że nawet z tego co wiem sponsor przed obróbką rozhartowuje - nie będę się kłócił szczególnie mając dostęp do indukcyjnej :)

NO i nadal liczę na odpowiedź na oba wcześniejsze pytania :)
scio me nihil scire


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#44

Post napisał: dragon44 » 12 sty 2015, 23:39

Aldeberan pisze:Znając wiarygodność internetu to możesz mieć rację
Nie, on MA racje.
Aldeberan pisze:przyjmijmy widie jako nazwe zwyczajową :)
Nie, to nie stragan tylko fachowe forum branżowe na którym panują pewne standardy, więc się ich trzymajmy.
Aldeberan pisze:Co do rozhartowywania - technolog jak usłyszał że śrubka powierzchniwo ma >60HRC to stwierdził że " pie#$@#$ taką robote" ponieważ koszta zrobienia tego poza naszym wydziałowym warsztatem są dość wysokie.. no cóż nie mam specjalnie wyjścia, a że nawet z tego co wiem sponsor przed obróbką rozhartowuje - nie będę się kłócił szczególnie mając dostęp do indukcyjnej :)
To nie pytaj technologa tylko tokarza. Pomarudzi że będzie ciężko, że coś tam i zrobi. Na koniec powie że małe przybranie i nawet ładnie szło. Sam dostałem ofertę na toczenie śrub 200zł netto z jednej firmy. Wiesz co zrobiłem? Znalazłem jednoosobowy przydomowy warsztat. Koszty trzykrotnie mniejsze...

Na pierwsze z głowy Ci nie napiszę, musiałbym poszperać ale możesz sam to zrobić ;)

A co do drugiego to operator nie znając materiałów pewnie nie odczuje różnicy


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#45

Post napisał: Aldeberan » 13 sty 2015, 01:09

dragon44,

Ok - widia to WIDIA a noże robi się ze spieków :)

Poszperam, ale nie obrażę się jak ktoś podpowie.

technolog=tokarz=frezer=stolarz=... tak to u nas wygląda xD pomęczę go ale z tego co wiem to sie rozhartowuje do obróbki w "dużych firmach", więc nie wiem czemu nie miałbym tego zrobić w ten sam sposób, szczególnie mając dostęp do sprzętu :)

wie ktoś może z jakiej dokładnie stali są robione śrubki HIWINa?
scio me nihil scire


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#46

Post napisał: Aldeberan » 09 lut 2015, 23:34

Sesja zmierza ku końcowi, czas sie zabrać do roboty :)
na początek kilka pytan:
- czy odwrócona pozycja wózków osi Y nie spowoduje problemów ze smarowaniem
-jaka jest minimalna rozsądna grubość płyty na stół, (PA11)
-czy rozstawy X140 Z140 wystarczą?
-jak to jest z bazami pod wózki - z tego co obserwuje w większości konstrukcji bazy wyprowadzane są tylko dla prowadnic a dla wózków już nie - wystarczy porządnie unieruchomic prowadnice i wózki tylko przykręcić?
-
scio me nihil scire

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#47

Post napisał: fus23 » 10 lut 2015, 15:43

Witam
To poco w ogóle bazowanie robić skoro nie robi się bazy pod wózki :?:
Pomyśl logicznie czy splanowanie bazy na ramie zapewnia ci prostoliniowość w stole :?:
Czy dopiero splanowanie ramy stołu pod wózki i samego stołu przez maszynę gwarantuje płaszczyzną o tolerowanej płaskości
Odwrócona pozycja raczej nic nie zmieni w smarowaniu rozstawy troszkę małe jeśli myślisz o aluminium przy długiej zetce - płaskich elementach tworzy się ramie które generuje większe siły i po prostu brakuje sztywności maszyny
jak masz tyle materiału to daj w X chociaż 200 osiowo
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#48

Post napisał: Aldeberan » 11 lut 2015, 01:51

fus23,
źle się wyraziłem :)
-obie powierzchnie szlifowane/frezowane, chodziło mi tylko o robienie krawędzi oporowych dla wózków, boje się że nie wyciągne idealnego dopasowania krawędzi i nie złożę tego potem do kupy :) po dopasowaniu wózków do wcześniej ustawionych prowadnic chce je unieruchomić przy pomocy igiełek i śrub z łbem stożkowym (patent z katalogu HIWINa - sprawdza się?)
-co do rozstawu prowadnic - zależy on tylko od tego jakie profile uda mi się zakupić, zdobycie profilu grubościennego w ilości ~2m nie jest proste, rozstaw 140 jest niemal równy z wysięgiem Zki do stołu podciśnieniowego (ok 180 od max poz w górze) wydawał mi się już całkiem rozsądny
-mam tyle materiału? niestety materiału na uczelni mało - kiedyś w "starych dobrych czasach" był, teraz kombinuje jak koń pod górę:)


czas na moje ulubione pytania :)
- jak zapewnić sobie możliwość regulacji prostopadłości w płaszczyźnie YZ? Moim jedynym pomysłem póki co jest podkładkowanie stóp bramy bądź połówek krzyżaka.
-czy mój pomysł na stół roboczy ma sens?:( jako podstawa do której z jednej strony bedą mocowane prowadnice, 25mm formatka alu, nagwintowana nieprzelotowo w rastrze 50x50 i do tego mocowane w zależności od potrzeby stół teowy/MDF/ próżniowy)
scio me nihil scire


Autor tematu
Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 21
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#49

Post napisał: Aldeberan » 30 wrz 2015, 13:35

Powstała wersja 2.0 mojego projektu, na początek kilka pytań:

- jaki prześwit przewidywać pomiędzy dolną krawędzią Z-ki a stołem? tj jak dużo miejsca zajmuje oprawa narzędziowa? (mokry chińczyk, najprawdopodobniej)

- jak mocowane są koła pasowe HTD do osi silnika/ śruby - nie wiem jak to wygląda a muszę przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na połączenia

Tutaj ogólny zrzut:

Obrazek

Całość z profilu 160x80x6 wsparte blaszkami 20mm, prowadnice liniowe HIWIN 20, śruby kulowe 16x5, pole robocze 500x500x200

Największy problem stanowi dla mnie zaprojektowanie krzyżaka, mówiąc najprościej - mało miejsca dla nakrętki osi Z.

Obrazek

tutaj widać skale problemu, żeby wszystko zmieścić podebranie pod nakrętkę z obudową ma głębokość ca. 19mm

Obrazek

krzyżak 260x210x30, zrobiony albo z Alu (oznaczenie producenta C250, parametrami odpowiada bodajże PA6) albo stali C45. W tym drugim wypadku obustronnie szlifowany, bazy frezowane, jeśli z alu - bez baz;/

tutaj widać rozwiązanie napędu dla osi Y, klasyka - napędzana śruba, przeniesienie napędu przez pas HTD, wykonany z formatki 700x500x30 (czerwony element to przestrzeń na dorobienie stołu teowego)

Obrazek
scio me nihil scire

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”