Budowa frezarki z ruchoma brama

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
StiV1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:08
Lokalizacja: Polska

Budowa frezarki z ruchoma brama

#1

Post napisał: StiV1995 » 15 paź 2014, 23:11

Witam !
Jako że to mój pierwszy post witam wszystkich serdecznie! Mam na imię Natan i chciałbym zbudować sobie frezarkę. Przyda mi sie do hobby i jako przyszły mechatronik nabiorę trochę niepisanej praktyki :)
W zasadzie chciałbym zacząć swoją przygodę z cna więc wszystkie wskazówki mile widziane.

Założenia są takie że chciałbym na niej obrabiać;
-płyty wiórowe, mdf np formati do kolumn fronty itp
-PCB
-plexi
-byłbym bardzo zadowolony gdyby sprawnie szło też aluminium i inne miekkie metale



Wstępne dane techniczne
-pole robocze co najmniej 1000x500x100 więcej mile widziane.
-śruby trapezowe +nakrętki z brązu lyb tworzywa
-Wrzeciono szlifierka DWT i jakiś bldc do PCB
-sterowanie z linuxCNC - myślę że mi pomożecie w tym jeszcze ;)

Przeglądałem forum od dłuższego czasu i czytałem wątki; smoukiego, gaspara ( tylko jako ciekawostkę ;p ) i innych kolegów z forum.
Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw wywnioskowałem że konstrukcja z ruchomą bramą będzie najsensowniejsza. miejsca nie mam za wiele- przynajmniej w ogrzewanym pomieszczeniu, -pod wiatą by sie trochę znalazło, ale nie widzi mi sie patrzeć na frezik przy -5*C , no i elektronice by to nie służyło. Zaplecze warsztatowe jako takie posiadam tzn tokarka, konkretna wiertarka stołową , przyrządy pomiarowe itp. Niestety brak konwencjonalnej frezarki.

Na chwilę obecną zgromadziłem 2x prowadnice podparte 16 1500mm , zaklepane 3szt silników 2Nm SH05602028 , sterownik zelrep, i pare innych pierdołek. Kupione w miarę okazyjnie, sądzę ze coś sie z tego wykorzysta.

Co do samej ramy na początku myślałem nad skręceniem jej z alu tzn rama z profili konstrukcyjnych + formatki. Zaprojektowałem nawet sobie takie coś ;
Obrazek

Plusy;
-skręcana
-stosunkowo lekka
-możliwości rozbudowy
Wady
- koszty obróbki i zakupu
-wytrzymałość
-w swoim warsztacie nie dam rady sensownie obrobić w sumie czego..

Niedawno wpadłem na pomysł zbudowania stalowej ramy. Tu już bym sobie samemu mógł powalczyć, cięcie materiału i spawanie.
Nie rozpatrywałem tego na +/- ale coraz bardziej sie przekonuje do takiej koncepcji. na przykład coś takiego ;

Obrazek
lub
Obrazek

Z tym że do drugiego typu ramy potrzebuje już koniecznie drugiego silnika, dalej innego sterownika - raczej odpada, chyba że jest coś o czym nie wiem ;)
Gdyby ramę faktycznie spawałbym sam, usuwanie naprężeń nie wchodzi w gre ze względu na koszty.

Teraz są kwestie w których musicie mi pomóc :)
- najważniejsze - sama budowa ramy
- prowadnice liniową podpartą którą już mam (2x 16mm l-1500) wstawić pod bramę w oś Y czy ciąć ja i użyć do X oraz Z a w Y wstawić 20mm?
- czy silniki poradzą sobie w obróbce wymienionych wyrzej materiałów?
- komputer to sterowania laptop lenovo z podstawką i gniazdem lpt czy jakiś starszy normalny pc? oraz samo oprogramowanie?

No i jeszcze prośba; Gdyby ktoś miał jakieś materiały/ instrukcje jak przerobić plik z programu typu solid edge na taki który odczyta sterownik to prosze o podesłanie czy linka. ;)
Od razu zapowiadam że projekt będzie rozwleczony w czasie ze względu na czas.
Na projekt też sa nałożenie sankcje finansowe :/



Tagi:


4FUN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 06 wrz 2011, 12:05
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: 4FUN » 16 paź 2014, 05:47

Laptop do sterowania to nie najlepszy pomysł zazwyczaj. Ile możesz wyłożyć na maszynę?

Nie wiem czy to wina tabletu ale fotki nie działają.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: spol » 16 paź 2014, 08:01

4FUN pisze:Laptop do sterowania to nie najlepszy pomysł zazwyczaj.
Dlaczego ?
Jak to sie nie da ?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 16 paź 2014, 08:06

Dużo ludzi ma problemy z uzyskaniem dobrych timingów na porcie LPT co jest związane z bardziej rygorystycznymi funkcjami oszczędzania energii.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: G3d » 16 paź 2014, 09:08

Stare delle optiplexy są super do naszych celów. Cena 100-300zl zależy gdzie i kto :)
Nowsze potrafią grymasić.
Oczywiście stacjonarne - w małej obudowie.
Mniej gadania - więcej robienia.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 16 paź 2014, 10:16

StiV1995 pisze:komputer to sterowania laptop lenovo z podstawką i gniazdem lpt czy jakiś starszy normalny pc?
To zależy jaki laptop. Ja odpaliłem LinuxCNC (Debian) na starym P42500MHz i staruje maszyną bardzo dobrze. Zebrałem też 3 inne stacjonarne złomy w firmie, każdy zadziałał i choć z zegara każdy wypada średnio połowę wolniej to w testach są szybsze. Steruję jednak z laptopa, bo mogę go zabrać po pachę do domu i poćwiczyć.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: spol » 16 paź 2014, 11:37

W zasadzie kazdy laptop z portem lpt będzie wysyłał poprawne sygnały po 2 prostych zabiegach. Pierwszy to wyłączenie obsługi ACPI i dodatkow w biosie a następnie poprzez odpowiednią konfigurację windowsa zmuszenie go do takiej pracy ,że będzie "myślał" iż jest zainstalowany na komputerze stacjonarnym. Po tym wszystkim nie ma żadnych problemów ,występują natomiast dwa ciekawe zjawiska których wcześniej na laptopie nie dane było uświadczyć. Pierwsze zjawisko to brak wskaźnika poziomu naładowania baterii, windows pokazuje że jest podłączony do prądu bez względu czy tak jest czy nie. Drugie zjawisko to ekran który widzimy w czasie zamykania windowsa - teraz można bezpiecznie wyłączyć ten komputer. Ekran wcześniej znany tylko użytkownikom komputerów stacjonarnych :)
Jak to sie nie da ?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 16 paź 2014, 13:17

spol pisze:Pierwszy to wyłączenie obsługi ACPI i dodatkow w biosie a następnie poprzez odpowiednią konfigurację windowsa zmuszenie go do takiej pracy ,że będzie "myślał" iż jest zainstalowany na komputerze stacjonarnym.
Mój akurat nie ma ACPI, a pod linux-em raczej pójdzie każdy, który ma LPT i da się poprawnie zainstalować system. Problemy mogą być tylko z wydajnością.


Autor tematu
StiV1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:08
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: StiV1995 » 16 paź 2014, 16:48

Co do laptopa to lenovo ThinkPad T60 (2008VKP) , mogę go zdobyć uszkodzonego i sobie naprawić. Kumpel ma też jakiegoś pc, LPT ma na pewno, ale sprawdzę to jeszcze dokładniej.
Koszty chciałbym zmieścić w 3kzł. Da sie coś sensownego z tego zrobić ?

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#10

Post napisał: corano » 16 paź 2014, 17:47

Szkoda czasu na rozważania o laptopach - niech kolega pokaże szkice koncepcyjne maszyny .. (!)

Na mój gust wystarczy coś takiego

Obrazek
link1



albo cos ze sklejki .. jak u kolegi SOKI

Obrazek

link2

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”