Strona 1 z 1
Kupno frezarki
: 06 paź 2014, 12:45
autor: smouki
Na co zwracać uwagę przy kupnie frezarki używanej, o co pytać, czego unikać
Jadę z szefem w czwartek do Szwajcarii... jako znawca, ale tylko w jego mniemaniu, może mogę się jakoś przygotować do wydania jego pieniędzy, mowa tu o milionie złotych
: 06 paź 2014, 13:27
autor: zibi
Detal testowy może załatwi sprawę. Bierzesz go ze sobą na pomiarówkę i mierzysz rozstaw otworów, prostopadłość osi X,Y. Nie wiadomo co jest dla ciebie ważne: dokładność pozycjonowania, sprawny magazyn, centralne smarowanie, max obroty wrzeciona, moc wrzeciona, system sterowania, rodzaje chłodzenia, 3 lub 5osi. Nic nie opisałeś co ma ta maszyna wykonywać to spodziewaj się że wróżka ci pomoże.
: 06 paź 2014, 15:18
autor: smouki
ANAYAK VHPLUS-3000-N rozchodzi się o mniej więcej coś takiego. Raczej nie robimy w setkach na frezarce, ale nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę oglądając ją.
: 06 paź 2014, 17:35
autor: gozdd
Rozgrzej wrzeciono i posłuchaj jakie dźwięki wydaje na wysokich obrotach. Posłuchaj osi na szybkich przejazdach, jeśli ma skrzynie biegów to czy zmiana odbywa się bez zbędnych hałasów. Posłuchaj także magazynu w trakcie obrotu i zaciągu narzędzia.
Poszukałem co to za maszyna. Sprawdź w takim razie jeszcze płynność obrotu osi w całym zakresie. Nie wiem czy pomiar jest na enkoderze czy na liniałach. Jeśli na enkoderze to (o ile Twoja wiedza na to pozwala) sprawdź luz nawrotny osi w parametrach albo usuń go i sprawdź czujnikiem zegarowym. Swoją drogą luz czujnikiem też sprawdź.
Co do detalu testowego to na stronie Kimli jest artykuł jakie detale wykonać.
"Aby zorientować się w możliwościach maszyny, należy przede wszystkim wykonać obróbki testowe, których rezultat pomaga odpowiedzieć sobie na większość pytań co do sensowności zakupu danej maszyny.
Należy poprosić o wykonanie kilku figur geometrycznych. A mianowicie kwadrat, trójkąt, koło i elipsę, o wielkości 100mm i grubości 5-8mm, z prędkością co najmniej 50mm/s, w materiałach co najmniej tak twardych jak te, które chcemy na tej maszynie obrabiać.
Najpierw wycinamy kwadrat, oglądamy przede wszystkim rogi. Powinny być proste i ostre, róg nie powinien być zaokrąglony, ani nie powinny być widoczne pofalowania w pobliżu narożnika. w materiale odpadowym zwracamy uwagę czy frez w narożnikach nie wyjeżdżał za daleko. Jeśli widzimy opisane efekty, oznacza to raczej niewielką sztywność tej maszyny.
Suwmiarką elektroniczna mierzymy wymiar w obydwu kierunkach. Jeśli odchyłka mieści się w 0.03mm w przypadku frezarek, grawerek i 0.05mm w przypadku ploterów frezujących to jest zadowalająco, natomiast różnica pomiędzy obydwoma wymiarami nie powinna przekraczać odpowiednio 0.02mm i 0.04mm.
Za pomocą kątownika narzędziowego sprawdzamy kąt prosty. Nie powinniśmy widzieć prześwitów patrząc pod światło pomiędzy kątownikiem a kwadratem. Możemy również wyciąć dwa kwadraty i złożyć je razem po odwróceniu jednego do góry nogami. Powinny się idealnie pokrywać. Jeśli się nie pokrywają, maszyna nie ma prostopadłości osi X-Y.
Następnie wycinamy trójkąt. Tu oprócz naroży zwracamy uwagę na pochyłe ścianki, które wymagają jednoczesnego ruchu dwoma osiami. Tu oceniamy jakość interpolacji. Im powierzchnia jest bardziej poszarpana, tym gorzej pracuje interpolator i napędy.
Wycinamy teraz koło. Podczas obróbki koła zwracamy szczególną uwagę na prędkość pracy i ewentualne drgania, zacięcia i inne zjawiska powodujące np. znacznie zmniejszoną prędkość posuwu w porównaniu z wycinaniem kwadratu. Jeśli widzimy, że koło jest wykonywane wolniej niż kwadrat pomimo, że prędkość zadana jest taka sama, oznacza to, że system nie nadąża z przetwarzaniem dużej ilości wektorów, lub emuluje interpolację kołową z niewielką rozdzielczością. Można to poznać po widocznych na boku koła płaskich powierzchniach tworzących owe koło. Koło jak to koło powinno być okrągłe. Mierzymy je suwmiarką elektroniczną pod różnymi kątami i sprawdzamy wymiary podobnie jak przy kwadracie.
Zostaje nam elipsa. Tu najczęściej występują problemy z szybkością przetwarzania w systemie sterowania i podczas obróbki elipsy, zwracamy przede wszystkim uwagę na prędkość i płynność ruchu maszyny.
Następnie "planujemy" powierzchnię o wymiarach ok 100x100mm w pionie, a obok w poziomie, frezem fi 10mm, tak aby odległość pomiędzy kolejnymi ścieżkami wynosiła 9mm. Po obróbce sprawdzamy gładkość obrobionej powierzchni. Jeśli na którejkolwiek z planowanych powierzchni pod palcem wyczuwamy schodki, oznacza to, że maszyna pozbawiona jest prostopadłości wrzeciona względem stołu.
Kolejnym istotnym testem jest wykonanie obróbki stempla. Frezujemy stempel w kształcie sześcianu o wymiarach 40x40x40mm, tak aby frez wykonywał kolejne kwadraty obniżając się warstwami co 1mm w dół. Mierzymy suwmiarką elektroniczna wymiary w obu kierunkach tuż przy powierzchni i tuż przy podstawie. Jeśli wymiary górny i dolny różnią się o więcej niż 0.03mm, oznacza to brak prostopadłości osi Z względem osi X i Y."
: 06 paź 2014, 18:45
autor: syntetyczny
Prosisz o obróbkę narzędziem zgrubnym elementu stalowego wybranego detalu przy optymalnych parametrach. Jeżeli maszyna będzie robiło to powoli,hałaśliwie, to znaczy że szmelc. Poza tym, serwis(czas od zgłoszenia do przyjazdu serwisanta), koszty serwisowania i czas oczekiwania na części zamienne.
A!I postprocesor do wybranego CAM'a na wymiar. Chyba, że piszecie programy z palca, to bez znaczenia. Czas zmiany narzędzia ma znaczenie. Jeżeli będzie maszyna, w której zmiana narzędzia odbywa się w ciągu minuty, to tracimy efektywnie 7minut na detal, dalej to można kalkulacje robić sobie samemu

: 06 paź 2014, 19:03
autor: smouki
postprocesor będziemy zamawiać, korzystam z edgeca'a.
Dzięki za porady, naprawdę użyteczne może i nie tylko dla mnie.
znalazłem tą konkretną maszynę którą jedziemy oglądać, bo do tej pory widziałem tylko wydruki
http://www.brugt-cnc.dk/en/used-machine ... nayak.html
: 19 paź 2014, 03:42
autor: smouki
Frezarka kupiona, nie miałem okazji sprawdzić tych wszystkich figur, bo maszyna akurat jechała szesnasto godzinny program na jakiś detal do mercedesa, jedyne co to zostało nam pokazane: wymiana narzędzia i obrót wrzeciona w dwóch osiach. Tak że mogłem sobie popatrzyć na akurat robiony detal i można powiedzieć że było tam wszystko i otwory i kanaliki robione obrotowym stołem i kieszenie. Wrzeciono chodziło akurat na 4k. i można było spokojnie przy nim rozmawiać, nie jak przy naszej, 2k. i już trzeba się drzeć. bo tak wyrobione koła w przekładni. Maszyna przychodzi w grudniu. musimy tylko w firmie podłogę obniżyć bo nam się nie mieści
: 19 paź 2014, 12:26
autor: trzasu
Spory statek, to teraz możesz kolega z forum robić bazy na ramach frezarek

: 21 paź 2014, 22:09
autor: bartuss1
kwa, czemu wiecznie muszę wszystkim zazdościć?
: 21 paź 2014, 22:11
autor: smouki
Ja też ci troche zazdroszcze... jeśli poprawi ci to humor.