Wiertarko frezarka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: zibi201 » 07 paź 2014, 12:44




Tagi:


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#12

Post napisał: MudMac » 07 paź 2014, 14:25

Niezła lokomotywa :wink:
.... ja jednak szukam czegoś zgrabniejszego .... musi sie zmieścić w niewielkim garażu i nie zabrać całej powierzchni.


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#13

Post napisał: MudMac » 29 sty 2015, 23:31

Witajcie ponownie ;)

Maszyna już od jakiegoś czasu stoi w garażu jednak dziś dopiero udało się ja uruchomić .



Pozdrawiam.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#14

Post napisał: Zbych07 » 04 lut 2015, 20:41

To pierwsza tego typu maszynka prezentowana na tym forum.
MudMac pisze:Witajcie ponownie ;)

... dziś dopiero udało się ja uruchomić .
Jakie pierwsze wrażenia ?

Będzie używana jako "klasyk" czy ewoluuje do cnc ?


:wink:


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#15

Post napisał: MudMac » 12 lut 2015, 09:56

Ogólnie spoko. Trochę mało precyzyjny posuw pinoli no i trochę za niska kolumna (po zamocowaniu uchwytu wiertarskiego z wiertłem zostaje mało miejsca). Generalnie maszyna jest w lepszym stanie niż wygląda.
Co do jej przyszłości - raczej będę się starał o rozwinięcie jej o kolejne elementy umożliwiające toczenie itp. Zapewne pojawią się odczyty elektroniczne posuwu. Automatyczne posuwy póki co nie sa mi potrzebne a tym bardziej sterowanie więc raczej klasyk.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#16

Post napisał: Zbych07 » 12 lut 2015, 14:25

MudMac pisze:Trochę mało precyzyjny posuw pinoli no i trochę za niska kolumna (po zamocowaniu uchwytu wiertarskiego z wiertłem zostaje mało miejsca).
:???:

Posuwy wrzeciona po kolumnie są dwa.

1. Szybki, mało precyzyjny do wiercenia lub wstępnego ustawienia położenia wrzeciona - duża wajcha po lewej.
2. Wolny, precyzyjny ( w dziesiątych częściach milimetra) do frezowania - małe pokrętło po prawej, z tą małą wajchą mimośrodową załącz-wyłącz.
Oczywiście ta mała też czasem możne być mało precyzyjna jeśli jej przekładnia została zużyta :sad: - tak mam w jednym OUSie ale w drugim jest OK.

Co do wysokości kolumny bywa różnie w OUS1 są zwykle niskie, w takich maszynkach jak Twoja czasem bywają wysokie.

Masz może DTR-kę do tej maszynki? (szukam)
Ciekawe ile może kosztować "wystruganie" wyższej kolumny ?


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#17

Post napisał: MudMac » 12 lut 2015, 18:12

Tak wiem o precyzyjnej śrubie, jednak problem polega na tym, że jak sobie dojadę do materiału, żeby złapać styk i potem przestawię tą wajchę mimośrodową to wrzeciono "opada" o jakiś milimetr i ciężko potem dojść ładu. Bardzo możliwe, że jest to kwestia pewnej praktyki i wyczucia niemniej puki co dla mnie to uciążliwość.

Mam DTR w wolnej chwili postaram się zeskanować i dam znać ;)

A co do kolumny ....rozbierałem tą maszynę do umycia i przesmarowania, kolumna to niezły kawał mela .... sam materiał pewnie swoje kosztuje ;)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#18

Post napisał: RomanJ4 » 12 lut 2015, 18:46

MudMac pisze:jak sobie dojadę do materiału, żeby złapać styk i potem przestawię tą wajchę mimośrodową to wrzeciono "opada" o jakiś milimetr i ciężko potem dojść ładu.
Bo szybkim przesuwem dojeżdżasz całą głowicą tylko w pobliże materiału (na 3-1mm nad nim, zależnie od luzu), blokujesz zaciski głowicy na kolumnie, o ile jest wysuwane wrzeciono (wtedy także wysokość narzędzia do materiału może się lekko zmienić o dziesiąte części mm), a do styku narzędzia z nim (i potem dalej) już przy zaciśniętej na kolumnie głowicy- wysuwem precyzyjnym tulei wrzeciona.
Tu wysuwanego wrzeciona nie ma, więc po szybkim dojeździe głowicy w pobliże materiału trzeba zaciskami lekko ścisnąć (ale tak by nadal można było przesuwać głowicę) by skasować ew. luzy, i resztę drogi do materiału jechać już precyzyjnym. A po ustawieniu głębokości skrawania w materiale do frezowania, koniecznie zacisnąć zaciski by uniknąć drgań i w efekcie połamania frezu.
Inaczej zawsze będzie powstawał uchyb.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, 19:06 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#19

Post napisał: MudMac » 12 lut 2015, 19:05

No wpadłem na to ;) .... niemniej wyobrażałem sobie to początkowo nieco inaczej.
RomanJ4 pisze: Tu wysuwanego wrzeciona nie ma, więc po szybkim dojeździe głowicy w pobliże materiału trzeba zaciskami lekko ścisnąć (ale tak by nadal można było przesuwać głowicę) by skasować ew. luzy, i resztę drogi do materiału jechać już precyzyjnym. A po ustawieniu głębokości skrawania w materiale do frezowania, koniecznie zacisnąć zaciski by uniknąć drgań i w efekcie połamania frezu.
Inaczej zawsze będzie powstawał uchyb.
Tak właśnie staram się to robić. Podejrzewam, że jest to kwestia wyczucia maszyny, która nie jest nowa i wyrobienia w sobie pewnych odruchów i nawyków (czyli doświadczenie).
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu.

Dziękuję za rady ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”