Frezarka bramowa, konstrukcja stalowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
bobek667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 13:05
Lokalizacja: KR

Frezarka bramowa, konstrukcja stalowa

#1

Post napisał: bobek667 » 25 wrz 2014, 18:39

Witajcie,
nazywam się Mariusz, mam 24 lata i od niedawna postanowiłem stworzyć coś własnego.
Nie będzie to nic specjalnego ze względu na fundusze jednak parcie na stworzenie czegoś we własnym "garażu" jest silniejsze.

A więc tak co do planów:

- maszynka ma wymiary ok. 1600x1300x500, pole robocze zapewne ograniczone będzie do ok 1400x1000x500.
- chciałbym wykorzystać ją do użytku własnego, tj. obróbka drewna, tworzyw sztucznych oraz aluminium (jeśli da radę).
- Oś X wałki podparte fi 20 (napęd listwa zębata skośna lub pasek), oś Y chciałbym szyny i wózki liniowe jednak czekam na wyceny dla mnie jako osoby prywatnej (napęd listwa zębata lub pasek), oś Z śruba kulowa.

Wiecie, szukam rozwiązań budżetowych ale dobrych. Mogę coś dołożyć, jednak dłużej to będzie trwało. Rozwiązania w maszynach "poważnych" znam, jednak rozwiązaniami innymi i tańszymi takimi jak wałki podparte, listwy zebate proste, naped na pasku, czy wogóle silniki krokowe, nigdy się nie interesowałem. Tak jak pisałem serwa to dość duży wydatek i wcześniej byłem zdania żeby się ich wystrzegać.

Nie umiem dodać ponownie tych zdjęć. Ale to może i dobrze. Na dniach dodam projekt w dalszym etapie rozwoju i rozmyśleń.

Jeszcze raz sory... :D
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2014, 20:47 przez bobek667, łącznie zmieniany 10 razy.



Tagi:


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#2

Post napisał: korba_czow » 25 wrz 2014, 19:21

Prowokacja ?!


Edit:

Minutę po moin wpisie zmieniłeś treść. Początkowo temat zaczynał się:

Kod: Zaznacz cały

Witajcie, 
nazywam się Mariusz, mam 24 lata i od niedawna postanowiłem stworzyć coś własnego. 
Pracuję jako konstruktor maszyn cnc, tak więc "parę" maszyn z pod moich skrzydeł wyszło, 3-osiowe, 5-osiowe, i moduły po 10 osi, jednakże teraz coś dla siebie. 
Nie będzie to nic specjalnego ze względu na fundusze jednak parcie na stworzenie czegoś we własnym "garażu" jest silniejsze.

...
Prowokacja bo... jak patrzę na rysunki to coś nie za bardzo z tym konstruktorem maszyn, o cnc już nie wspominając.

Jeżeli nie prowokacja to Tip 1: rozstaw łożysk osi Y.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2014, 19:33 przez korba_czow, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
bobek667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 13:05
Lokalizacja: KR

#3

Post napisał: bobek667 » 25 wrz 2014, 19:23

Dlaczego tak sądzisz? Prowokacja czego? :D

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#4

Post napisał: Alvar4 » 25 wrz 2014, 19:42

Brama do poprawy. Kątownik jest podatny na skręcanie a te ażurowe trójkąty raczej mu dużo sztywności nie dodadzą.
Obrazek


Autor tematu
bobek667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 13:05
Lokalizacja: KR

#5

Post napisał: bobek667 » 25 wrz 2014, 19:45

belka dostanie jeszcze wzmocnienia wzdłużne i zostanie obudowana blachą dookoła

[ Dodano: 2014-09-25, 19:55 ]
zmieniłem bo stwierdziłem, że na takim forum nie ma się co przechwalać... To co pokazuje to tylko układ który zrobiłem dziś rano, nie oczekuję pomocy w konstrukcji bo zapewne w niej się wiele zmieni lecz w sterowaniu, doborze silników i.t.p. gdyż tym zajmuje się ktoś inny u nas w firmie, a ja chciałbym coś w tym kierunku się dowiedzieć.

chciałem usłyszeć opinii innych, właśnie kończę projekt bramy z podporami bardziej trójkątnymi, gdzie belka jest obudowana a założyskowanie schowane poniżej powierzchni roboczej stołu. Do wszystkiego testować będe naprężenia na końcowej fazie szkieletu.

Zostałem tak "uroczo" przywitany... :/

[ Dodano: 2014-09-25, 20:00 ]
A widzę kolega za długo też na forum nie jest i chyba chce się przypodobać wszczynając jakieś wymyślone sensacje....


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#6

Post napisał: korba_czow » 25 wrz 2014, 20:20

Przepraszam, nie chciałem urazić. Siedzę na kilku forach, i jestem dosyć wyczulony na trolling itp. Jednak nie zmienia to faktu że opis jedno, a zamodelowany obiekt to drugie - nie pasowały do siebie, nawet proporcje oczekiwanego pola pracy.

Mogę pomóc w sterowaniu, silnikach. Jak rozumiem chciałbyś jakiś mocniejszy rozwojowegy zestawu aby użyć później w innej konstrukcji. Z doświadczenia napiszę, że jeżeli ta maszyna się uda, z takim polem pracy (oś Z dyskusyjna), to raczej nie będziesz jej rozbierał. Więc lepiej kupić zestaw konkretnie pod nią. Jaki budżet przewidujesz na sterowanie? Maszyna ma w przyszłości zarabiać? Jeżeli tak to naprawdę gorąco zachęcam wydać więcej i nie pchać się w krokówki, ewentualnie uwzględnić możliwość bezproblemowej wymiany na serwa. Zakładam że napęd będzie realizowany poprzez śruby toczne.


Autor tematu
bobek667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 13:05
Lokalizacja: KR

#7

Post napisał: bobek667 » 25 wrz 2014, 20:35

Ja również przepraszam, jestem nieco nerwowy czytając takie pomówienia. A to co pisałem odnośnie pola roboczego to też takie o wartości bez mierzenia. Cały projekt jest póki co pomysłem, w przeciągu dwóch tygodni chciałby rozpocząć zakupy.

A więc tak, na dniach skończę konstrukcję, jeśli już będe miał wycenione prowadnice i łożyska, listwy zębate i.t.p. Wrzucenie pół godzinnego złożenia nie było dobrym pomysłem :D

Odnośnie sterowania właśnie chciałem się podpytać czy tak wogóle arduino nadaje się do sterowania 3 osiami i wykonywania detali "3D", bo im więcej czytam tym więcej wątpliwości.

kolejną rzeczą są właśnie te nieszczęsne krokówki, każdy z chłopaków programistów doradza mi zainwestowanie w serwa, jednak wstępnie orientując się ceny przewyższają kilkakrotnie. Sterowania do naszych maszyn kosztują ponoć ok 50 tys uśredniając dlatego odrazu przyjąłem te krokówki. Nigdy jakoś szczerze mnie to nie interesowało.

Co do eksploatowania maszyny to chciałbym robić na niej tak jak napisałem drewno, tworzywa sztuczne oraz aluminium. Docelowo jakieś "fuszki" wchodziłyby w grę jednak głównie do użytku własnego.

no i to tyle :D

Jeśli chodzi o budżet tooo.... do skutku ^^

[ Dodano: 2014-09-25, 20:51 ]
Nawet z chęcią zbudowałbym coś większego, z myślą o jakimś zarobku jednak nie miałbym gdzie tego postawić i tu jest mój problem dlatego tą konstrukcję potraktujmy jako nauka sterowania, doboru silników i całej reszty.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#8

Post napisał: Zienek » 26 wrz 2014, 00:00

Zestaw nowoczesnych serw 400W to wydatek rzędu 4000 netto.


Autor tematu
bobek667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2014, 13:05
Lokalizacja: KR

#9

Post napisał: bobek667 » 26 wrz 2014, 09:09

Będę musiał to porządnie przemyśleć i przekalkulować. Jestem pewny, że to nie będzie ostatni projekt jaki będę robił dlatego zainwestować bym mógł ale chyba napęd zostawię na później.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”