System chłodzenia

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

System chłodzenia

#1

Post napisał: ursus_arctos » 14 wrz 2014, 22:51

Witam,

Prace nad moją maszyną postępują. Obecnie jestem w trakcie przenoszenia jej do nowej obudowy, która jest przystosowana do pracy "na mokro". I tu pojawiają się pytania:
1. Czy pompa obiegowa do akwarium 2000L/h jest wystarczająca? Ze względu na wysokość pompowania (ok. 1.2m) przepływ będzie ograniczony do połowy, pewnie węże też sporo z tego utną.
2. Jakie węże zastosować? Chodzi mi o wąż prowadzący chłodziwo od pompy do narzędzia.
3. Czy warto zastosować 2 dysze?
4. Jak szybko chłodziwo się nagrzewa w obiegu zamkniętym? Chciałbym zastosować zbiornik rzędu 10L albo nawet mniejszy, gdyż maszyna pracuje sporadycznie i jest spora szansa, że po sporządzeniu chłodziwa popracuje ono w sumie kilka godzin.



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 15 wrz 2014, 20:26

1. Czy pompa obiegowa do akwarium 2000L/h jest wystarczająca? Ze względu na wysokość pompowania (ok. 1.2m) przepływ będzie ograniczony do połowy, pewnie węże też sporo z tego utną.
Pompa obiegowa, albo pompa do fontanny. Jedno z dwojga,z tym że musi być separacja wióra. Albo kaskadowo, albo z filtrem.
2. Jakie węże zastosować? Chodzi mi o wąż prowadzący chłodziwo od pompy do narzędzia.
Możesz użyć samochodowych czarnych giętkich, albo z oplotem wewnętrznym, czy też wzmocnieniem.
3. Czy warto zastosować 2 dysze?
To zależy co robisz. Chłodziwo ma za zadanie wypłukiwać wiór spod freza. Najlepiej by było użyć na zamianę z powietrzem.
4. Jak szybko chłodziwo się nagrzewa w obiegu zamkniętym? Chciałbym zastosować zbiornik rzędu 10L albo nawet mniejszy, gdyż maszyna pracuje sporadycznie i jest spora szansa, że po sporządzeniu chłodziwa popracuje ono w sumie kilka godzin.
Chłodziwo powoli spływa i spokojnie wychłodzi się samo.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 15 wrz 2014, 22:11

Ad. 1. Separacja wiórów ma być przez odstojnik + jakiś filtr na wlocie do pompy.
Ad. 2. A czy węże z oplotem nie będą za sztywne? Poza tym, czy możesz uszczegółowić? Nadal nie wiem, jakie zapytanie do googla/allegro puścić, żeby otrzymać odpowiednią ofertę...
Ad. 3. Kompresora nie planuję. W takim razie pewnie postaram się o 2 dysze - będzie wypłukiwać wióry niezależnie od tego, którą stroną pracuje frez.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 15 wrz 2014, 22:16

Kompresor to za dużo, myślałem kiedyś nad zastosowaniem kompresora typu słonik do areografów(taki za 100zł).
Wężyk np. taki http://sklep.regmot.com.pl/przewod-gumo ... 14344,4209
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 15 wrz 2014, 22:42

O, już wiem czego szukać. Zaraz kliknę wiadomy przycisk :)
Co do sprężonego powietrza - tak czy inaczej, trochę się boję je stosować, bo maszyna ma osłony tylko z boków i niezbyt wysokie (0.5m) - góra jest otwarta, do tego nie ma osłon śrub. Tak więc latające wszędzie wióry raczej są niemile widziane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”