Frezarka (manualna) rozwojowa, budowa co i jak. Jaki stół.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kamo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:36
Lokalizacja: Rybnik

Frezarka (manualna) rozwojowa, budowa co i jak. Jaki stół.

#1

Post napisał: kamo » 03 lip 2014, 01:26

Witam Was.

Mam plan budowy frezarki z posuwem ręcznym.

Wrzeciono ma być z szlifierki prostej firmy DWT z reg. obr. (jest też możliwe by wykonać całą obudowę z aluminium dla tego DWT).

Rama i stół będzie spawany z solidnej ciężkiej stali dla stabilności i sztywności.

Problem powstaje przy wyborze stołu krzyżowego, jaki? jak i nie wiem jak wykonać oś Z. Co do osi Z bardzo proszę o porady i tka to wygląda cenowo. Mam też dostęp do warsztatu frezarsko-tokarskiego wiec jak coś sie opłaca dać wykonać to również prosze o info.

na oku mam dwa stoły (prosze o prpozycje inne lub wskazówki co jest do poprawki w tyhc stołach)
http://www.maktek.pl/stol-krzyzowy-475x ... rodukt-530

http://www.maktek.pl/stol-krzyzowy-495x ... rodukt-594

Zastosowanie: drobne prace garażowe w MAŁYCH formatkach z aluminium. Powiedzmy max. 100 x 100mm
Ostatnio zmieniony 07 lip 2014, 00:54 przez kamo, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrabiajmy, naprawiajmy, twórzmy !!! ... cieszmy się!

Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 03 lip 2014, 07:13

DWT odrzuć na wstępie, 1/3 momentu obrotowego kressa i może byc problem z tulejkami.


Autor tematu
kamo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:36
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: kamo » 03 lip 2014, 09:10

Oj wiem wiem. Ale czy od razu trzeba mieć na wszystko? Najpierw musi coś powstać potem będę ulepszać miarę funduszy.

Wspomnę jeszcze że zastanawiam się między konstrukcją kolumnową a bramową. Jednak głównym problemem jest to jaki stół krzyżowy i jak nie za drogo zrobić oś Z.
Obrabiajmy, naprawiajmy, twórzmy !!! ... cieszmy się!


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: gozdd » 03 lip 2014, 15:57

Nie rozumiem, jaki masz problem z osią Z? Wałki + łoźyska lub szyny + wózki, do tego śruba kulowa bądź trapezowa i to wszystko. Gdybyś przejrzał forum to byś nie zadawał takich pytań/ zadał jakieś konkretniejsze.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 03 lip 2014, 18:10

Ja także planuję .... i udało mi się wyhaczyć taką podstawę . Po umyciu wyczyszczeniu jest całkiem interesująca . Też będę szukał stołu teowego proporcjonalnego do tej maszyny.
Oto mój zakup.
http://olx.pl/oferta/stol-krzyzowy-frez ... 5V2UT.html


Autor tematu
kamo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:36
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: kamo » 03 lip 2014, 19:29

Widzę że ciężko z normalnymi odpowiedziami. Po co mi odpowiedzi na które nie było pytania?

Powtórzę:
1. konstrukcja bramowa czy kolumnowa?
2. oś Z - co i jak czyli co gorsze co lepsze - toć nie raz są elementy lepsze gorsze ... nieopłacalne itd
3. trzecie i też ważne, stół krzyżowy, zakładam ze są stoły których zwarto nie brać - czyli np. brak opłacalności przeróbki przy zniwelować luzy czy inne wady "chińszczyzny".
Obrabiajmy, naprawiajmy, twórzmy !!! ... cieszmy się!


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: gozdd » 03 lip 2014, 20:58

Po pierwsze określ budżet. I zacznij od czytania, bo podobnych tematów było wiele.
Możesz zrobić na szynach i śrubach kulowych, a możesz na wałkach wiszących i śrubach metrycznych. Rozbieżność cen i możliwości maszyn CNC jest ogromna.
Określ budżet i założenia (przeznaczenie maszyny), a nie marudź, że nikt Ci nie odpowiada.


Autor tematu
kamo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:36
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: kamo » 03 lip 2014, 21:58

Konkretnie nie potrafię określić jeśli nikt mi nie odpowiedział odnośnie stołów krzyżowych czy są czegoś wart. Jesli nie beda a bedzie trzeba kupic inne lepsze to trzeba zmienić plany wydatkow reszty. Jak pisałem narazie ma to być budżetowa ale "rozwojowa". Rozwojowa tzn - z możliwością ewentualnego planowania stali.

Co do Osi Z tak mi dziś przyszło czy na początek nie nadałby by sie 2 wałki ze stali nierdzewnej fi 20 i dł. 350mm ? Ewentualnie skrócić dla większej sztywności ?

Na początku był plan kupna stołu krzyżowego proxxon ale to jednak badziew na maxa. Więc pytanie czy za 500zł idzie kupić jakiś stół krzyżowy by miał "ręce i nogi" za ok. 500zł ?

Przeznaczenie, pisałem: "drobne prace garażowe w MAŁYCH formatkach z aluminium. Powiedzmy max. 100 x 100mm"
- Pryz dokupieniu stółu obrotowego by robić gniazda z pasowaniem na łożyska w - formatkach alu.
- Planowanie powierzchni pod kątem 1' - 3'
- poprawianie gniazd - regeneracja elementów z alu

Frezy tylko 2 narazie: vhm fi 6 i 3 z śr mocowania 6.
Obrabiajmy, naprawiajmy, twórzmy !!! ... cieszmy się!


mucha669
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 185
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:10
Lokalizacja: 3miasto

#9

Post napisał: mucha669 » 03 lip 2014, 22:21

skora nie wiesz czy brama czy kolumna to po co zastanawiasz sie nad stolem krzyzowym, chyba ze ja dzis troche inaczej mysle.


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#10

Post napisał: mlekocccp » 03 lip 2014, 22:33

Jeżeli tak bardzo myślisz o kupnie stołu krzyżowego to czyli już wybrałeś typ konstrukcji. Jeśli nie wiesz o czym myślę to znaczy, że za mało czytałeś.

Bo nie widzę powodu montowania stołu krzyżowego z konstrukcji bramowej, chyba, że umieścił byś go na bramie.

Buduj kolumnową, skoro i tak chcesz obrabiać takie małe elementy, tym bardziej, że konstrukcja bramowa jest trudniejsza w wykonaniu.

A osobom leniwym którym nie chce się czytać, niechętnie pomaga się na tym forum, a tym bardziej pyskatym, dlatego nie unoś się:
Widzę że ciężko z normalnymi odpowiedziami. Po co mi odpowiedzi na które nie było pytania?
Tak na forach jest, że odpowiedzi nieraz odbiegają od tematu, ale takie odpowiedzi też mają jakieś warte treści.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”