Strona 1 z 1

Sposób bazowania wymiennych płyt w obrabiarkach

: 11 maja 2014, 17:35
autor: berrrcik21
Witam kolegów :)
Ładnych kilka lat temu widziałem w firmie produkującej formy wtryskowe ciekawy system znormalizowanych wymiennych stołów w maszynach. Działało to w ten sposób, że przysłowiowy "pucek" był mocowany do płyty wymiennej z odpowiednimi bazami od spodu (coś w rodzaju kołków). Płyta była mocowana wówczas do frezarki CNC i detal był obrabiany. Następnie z frezarki detal był przekładany (razem z płytą) do kolejnej maszyny.
Generalnie chodzi mi w jaki sposób stół był mocowany do maszyny. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że odbywało się to w sposób zbliżony do mocowania stożków do wrzecion z automatyczną wymianą. Tylko punktów mocowania były 4. Moje pytanie jest takie czy dobrze myślę, jeśli chodzi o sposób mocowania takiego stołu do maszyny, czy może rozwiązanie tego jest inne? Jeżeli tak będę wdzięczny za pomoc.

Potrzebuje w maszynie zupełnie nie związanej z tematem CNC wykonać wymienne moduły, które będą łatwo i szybko wymienialne oraz powtarzalność wymiany będzie z dużą dokładnością.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
Robert

: 11 maja 2014, 18:23
autor: Cubitus
Brzmi jakby kolega zaobserwował w jakiejś narzedziowni maszynę z systemem wymiany palet.

Skoro wymieniali ręcznie to brakowało im pewnie robota z napisem producenta.

Taki system to np. Erowa, albo 3R.

To nie są tanie rozwiązania, głównie montowane już fabrycznie w maszynach. Nie wiem ile coś takiego kosztuje ale na pewno dużo.

Istnieje też możliwość kupienia samych zamocowań, to znaczy stół jest nie demontowalny, natomiast do stołu jest przykręcane na stałe gniazdo. Takie coś np. stosuje się przy obróbce elektrod.

Zasada działania faktycznie polega na połączeniu elementów pneumatycznych, elementów bazujących na gniazdach i samej palecie i owszem są to stożki.

Przy takiej wymianie rozwiązanie pneumatyczne niesie ze sobą dodatkową korzyść przedmuchu. Usunie to wióry i inne drobiny mogące nam popsuć dokładność mocowania.

Pozdrawiam,

: 11 maja 2014, 21:49
autor: berrrcik21
Zgadza się, dokładnie coś takiego widziałem. Na pierwszy rzut oka jest dość skomplikowane i pewnie jeszcze droższe... Pomyślę, nad alternatywnym rozwiązaniem :)

Pozdrawiam
Robert

: 12 maja 2014, 17:01
autor: skoti
Zerknij sobie do katalogu WNT do działu z imadłami . Mają tam taki system do mocowania oprzyrządowania w maszynach . Są rysunki można co nieco podejrzeć .
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 0100,d.ZGU

: 18 maja 2014, 20:19
autor: berrrcik21
Witam,
dzięki za katalog, równie ciekawe rozwiązanie :)

Pozdrawiam

: 22 cze 2014, 11:35
autor: berrrcik21
Witam,
kolegów, przypadkiem trafiłem na rozwiązanie, którego od dawna szukałem. Chodziło mi dokładnie o coś takiego: http://www.kipp.pl/App/WebObjects/XSeMI ... -lock.html

Pozdrawiam :)