Sposób bazowania wymiennych płyt w obrabiarkach

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Sposób bazowania wymiennych płyt w obrabiarkach

#1

Post napisał: berrrcik21 » 11 maja 2014, 17:35

Witam kolegów :)
Ładnych kilka lat temu widziałem w firmie produkującej formy wtryskowe ciekawy system znormalizowanych wymiennych stołów w maszynach. Działało to w ten sposób, że przysłowiowy "pucek" był mocowany do płyty wymiennej z odpowiednimi bazami od spodu (coś w rodzaju kołków). Płyta była mocowana wówczas do frezarki CNC i detal był obrabiany. Następnie z frezarki detal był przekładany (razem z płytą) do kolejnej maszyny.
Generalnie chodzi mi w jaki sposób stół był mocowany do maszyny. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że odbywało się to w sposób zbliżony do mocowania stożków do wrzecion z automatyczną wymianą. Tylko punktów mocowania były 4. Moje pytanie jest takie czy dobrze myślę, jeśli chodzi o sposób mocowania takiego stołu do maszyny, czy może rozwiązanie tego jest inne? Jeżeli tak będę wdzięczny za pomoc.

Potrzebuje w maszynie zupełnie nie związanej z tematem CNC wykonać wymienne moduły, które będą łatwo i szybko wymienialne oraz powtarzalność wymiany będzie z dużą dokładnością.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
Robert



Tagi:


Cubitus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 23 kwie 2014, 00:05
Lokalizacja: Wroclaw

#2

Post napisał: Cubitus » 11 maja 2014, 18:23

Brzmi jakby kolega zaobserwował w jakiejś narzedziowni maszynę z systemem wymiany palet.

Skoro wymieniali ręcznie to brakowało im pewnie robota z napisem producenta.

Taki system to np. Erowa, albo 3R.

To nie są tanie rozwiązania, głównie montowane już fabrycznie w maszynach. Nie wiem ile coś takiego kosztuje ale na pewno dużo.

Istnieje też możliwość kupienia samych zamocowań, to znaczy stół jest nie demontowalny, natomiast do stołu jest przykręcane na stałe gniazdo. Takie coś np. stosuje się przy obróbce elektrod.

Zasada działania faktycznie polega na połączeniu elementów pneumatycznych, elementów bazujących na gniazdach i samej palecie i owszem są to stożki.

Przy takiej wymianie rozwiązanie pneumatyczne niesie ze sobą dodatkową korzyść przedmuchu. Usunie to wióry i inne drobiny mogące nam popsuć dokładność mocowania.

Pozdrawiam,


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: berrrcik21 » 11 maja 2014, 21:49

Zgadza się, dokładnie coś takiego widziałem. Na pierwszy rzut oka jest dość skomplikowane i pewnie jeszcze droższe... Pomyślę, nad alternatywnym rozwiązaniem :)

Pozdrawiam
Robert

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: skoti » 12 maja 2014, 17:01

Zerknij sobie do katalogu WNT do działu z imadłami . Mają tam taki system do mocowania oprzyrządowania w maszynach . Są rysunki można co nieco podejrzeć .
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 0100,d.ZGU


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: berrrcik21 » 18 maja 2014, 20:19

Witam,
dzięki za katalog, równie ciekawe rozwiązanie :)

Pozdrawiam


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: berrrcik21 » 22 cze 2014, 11:35

Witam,
kolegów, przypadkiem trafiłem na rozwiązanie, którego od dawna szukałem. Chodziło mi dokładnie o coś takiego: http://www.kipp.pl/App/WebObjects/XSeMI ... -lock.html

Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”