800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół

#1

Post napisał: lukasz_ » 03 maja 2014, 12:01

Witam,

ponieważ potrzebuję maszyny do dość wydajnego frezowania aluminium, szukałem maszyny jakiś czas. I kolega namówił mnie na samodzielną budowę, w której zaoferował swoją pomoc. Będzie mi łatwiej :)

założenia są następujące:

maszyna ma obrabiać aluminium PA9
3 osie
obszar roboczy 800x500x400mm
możliwie wysoka dokładność pracy w aluminium
prędkość obróbki na poziomie 5000mm/min.

Pracuję z frezami 2-6mm, maksymalnie 8mm, ale chcę sobie zostawić trochę zapasu, gdyby do głowy wpadło coś większego.
Dodatkowo, nie wykluczam okazjonalnej pracy w stali.

Etap 1. Zamówiona rama frezarki.
Wykonana ze stali st355, z profili 200x100x8mm, usztywniona dodatkowo bocznymi zastrzałami, powierzchnie pod wózki i prowadnice szlifowane, ze stali o grubości 20mm.
Rama będzie pospawana i odprężona a powierzchnie pod wózki i prowadnice będą obrobione z jednego mocowania na frezarce numerycznej.

Całość zostanie postawiona na betonowym stole i zabudowana, a rama dodatkowo zostanie zalana betonem.
To powinno dać solidną podstawę do budowy maszyny, która przekroczy moje założenia.
Rama będzie stała na miejscu do końca maja.

Jeśli chodzi o prowadnice, będą to prowadnice o szerokości 35mm, w najwyższej klasie dokładności i z wstępnym naprężeniem (wiem, że to przesada - ale wolę przesadzić w tym kierunku, niż coś zrobić zbyt słabe). Zbieram teraz oferty, żeby przygotować w ramie od razu wszystkie otwory pod prowadnice i wózki.

I teraz zaczynają się pytania. Na początek dwa.

Jakie wybrać napędy?
Jakie zrobić sterowanie?

Będę wdzięczny za sugestie i obiecuję zrobić sporo zdjęć jak już zacznę to wszystko składać do kupy :)

pozdrawiam
Łukasz



Tagi:

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: spol » 04 maja 2014, 02:34

Kolego pytasz o napędy a nie piszesz w jaki sposób chcesz realizować napęd. Fakt , można się domyślić ,że będą to śruby kulowe. Zapewne w równie wysokiej klasie wykonania co prowadnice. Kolejną sprawą jest brak informacji o formie maszyny - ploter z ruchomym stołem lub bramą a może klasyczna frezarka ze stołem krzyżowym ?
Proponuję wstawić jakieś plany,rysunki które troszkę rozjaśnią te kwestie , z pewnością wielu forumowiczów będzie w stanie coś podpowiedzieć, doradzić a Ty będziesz mógł wspomóc się wyborem optymalnego rozwiązania dla swojej maszyny :)
Jak to sie nie da ?


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#3

Post napisał: DOHC » 04 maja 2014, 08:06

Przy takiej sztywności maszyny i nakładzie na ramę aż szkoda nie iść w serva, prędka by była. Jakie chcesz dać wrzeciono ?

Pozdrawiam


wiktorelblag
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 309
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:56
Lokalizacja: Elbląg

#4

Post napisał: wiktorelblag » 04 maja 2014, 10:10

Rama będzie kozak.
Masz fotki?


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: lukasz_ » 04 maja 2014, 10:15

spol pisze:Kolego pytasz o napędy a nie piszesz w jaki sposób chcesz realizować napęd. Fakt , można się domyślić ,że będą to śruby kulowe. Zapewne w równie wysokiej klasie wykonania co prowadnice. Kolejną sprawą jest brak informacji o formie maszyny - ploter z ruchomym stołem lub bramą a może klasyczna frezarka ze stołem krzyżowym ?
Proponuję wstawić jakieś plany,rysunki które troszkę rozjaśnią te kwestie , z pewnością wielu forumowiczów będzie w stanie coś podpowiedzieć, doradzić a Ty będziesz mógł wspomóc się wyborem optymalnego rozwiązania dla swojej maszyny :)
Dzięki za odpowiedź.
W tytule napisałem, że będzie ruchomy stół, brama stała.
Rzeczywiście mogłem to wyraźnie napisać.
Załączyłem mocno wstępny projekt. Rama będzie zrealizowana troszkę inaczej, głównie ze względu na możliwość wypełnienia całości betonem.

Napęd będą przenosić śruby kulowe, również nie zamierzam tutaj jakoś mocno oszczędzać.
Co do reszty - myślę właśnie o serwach. Ale jeszcze nie mam do końca pomysł, jakie mocne.

Wrzeciono planuję jedno z poniższych:
http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciono-te ... 65120.html
http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciono-te ... 65122.html

I tu również nie jestem pewien, które. Wydaje mi się że 2kW powinno w zupełności wystarczyć, ale może przy moich założeniach lepiej dać większe?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie - bo tak naprawdę, poza samą ramą, sprawa reszty jest cały czas otwarta.


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#6

Post napisał: Skrzydlaty » 04 maja 2014, 10:51

No to troche pojechałeś z tymi szynami 35-kami w najwyższej klasie przy takiej ramie. Profil ze ścianką 8'ką d..y nie urywa a tu jeszcze takie połączenia poszczególnych elementów spawanych. Już nie mówiąc o sposobie połączenia bramy z podstawą. Rozumiem że koncepcja ale to już powinno być na wstępie uwzględnione.
O konstruowaniu osi Z musisz jeszcze duuużo poczytać.
Btw. Czemu chcesz bazy pod prowadnice robić na numerycznej?


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: lukasz_ » 04 maja 2014, 10:58

Skrzydlaty, tak jak pisałem - to jest wstępny szkic i rama będzie wykonana inaczej - właśnie w połączeniu spawanych elementów. Dlatego między innymi nie wrzucałem tego szkicu do pierwszego postu, wolałem poczekać aż rama przyjedzie i wrzucić zdjęcia :)

Szkic został wrzucony, ze względu na pytania o formę maszyny. Wrzucę zdjęcia to wszystko będzie jasne.


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#8

Post napisał: grzes_rupinski1 » 04 maja 2014, 11:00

Skrzydlaty pisze: Btw. Czemu chcesz bazy pod prowadnice robić na numerycznej?
Pewnie ze względu na otwory z gwintem pod szyny . Koncepcja w komputerze szybko się zmienia :)
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: Dudi1203 » 04 maja 2014, 15:36

Poczytaj troche o wymaganych tolerancjach powierzchni dla prowadnic w najwyższej klasie dokładności.
Zetka tragedia
Profile na to co mówisz - biedne. Chyba musze polecic poogladać moją maszynke, bo spełnia Twoje założenia. Nogi bramy mam spawane z blach 20tek, a belka bramy jest z grubego żeliwa. Szukaj cos w ten desen z gotowych odlewów do lekkiej modyfikacji. Tworzenie ramy od zera nie jest dobrym rozwiązaniem do sztywnych maszyn.


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: lukasz_ » 04 maja 2014, 15:51

Widzę, że nie zostałem zrozumiany i nie wystarczy napisać, że rysunek jest szkicem, czyli punktem wyjścia, który miał pokazać kształt maszyny na życzenie forumowiczów :)

Chciałem po prostu uzyskać pomoc w przygotowaniu napędu i sterowania do maszyny.

dzięki i pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”