ploter do rozkroju plyt meblowych duzych wymiarow

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: grzegorzkrk » 23 kwie 2014, 19:59

nie chce wdawac w zadne pyskowki bo nie po to napisalem temat.
Uzywam frezow DIA i moim zdaniem z doswiadczenia widze ze jakosc miedzy pila jest powalajaca.mozliwe ze i drozej wychodzi samo formatowanie ale cos za cos.
Co do samej konstrukcji to wole zeby byla masywna niz jakas anorektyczna.Wole pancerne rzeczy niz slabej jakosci udawane cos.Tak ogolnie to mysle o profilu 100*100 i jakas scianak 6 mm-jesli bedzie potrzeba to moze i grubsza.myslalem zeby ja dodatkowo zalac od srodka czyms zeby byla waga maszyny.konstrukcja raczej skrecana z powodow juz wymienionych wczesniej.wrzeciono wysokoobrotowe i frezy DIA bo wydaje mi sie najoplacalniejsze.Wiem ze sa lepsze maszyny do nestingu niz Kimla ale to pierwsze wpadlo mnie do glowy.Natomiast sama praca jego maszynami jest bardzo przyjemna i jest to dla mnie jakis wyznacznik.nie mam banki na maszyne a od czegos trzeba zaczac.nie przerabiam 25tirow miesiecznie ale powoli do przodu
Czy 3 m na minute pelnego zaglebienia to duzo?



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 23 kwie 2014, 22:21

3m/min to nie duzo, kwestia tylko trwaosci frezea czy aby sie nie zlamie albo nie zacznie kopcic ? dla frzeow zazwyczaj producecni podaja tabelki z parametrami.

odnosnie profili - to nie grubośc scianki wplywa na sztywnośc ramy, ale przekrój profila.
na upartego jak chcesz liczyc to moment bezwladności przekoju w odniesieniu do calego korpusu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#13

Post napisał: Grawer.Gift » 24 kwie 2014, 08:37

bartuss1 pisze:
odnosnie profili - to nie grubośc scianki wplywa na sztywnośc ramy, ale przekrój profila.
Z mechaniki jak pamiętam to i jedno i drugie, no chyba że coś się zmieniło.


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#14

Post napisał: gozdd » 24 kwie 2014, 19:20

Z tego co ja kojarzę to po części masz racje, ale to przekrój jest decydującym czynnikiem. Grubość ścianki wpływa raczej na wytrzymałość.


Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#15

Post napisał: grzegorzkrk » 24 kwie 2014, 21:29

dla mnie oczywista oczywistascia jest to ze profil im bardziej skomplikowany w budowie to tym bardzie sztywny stad tez profile bosch aluminiowe sa tak sztywne bo ich przekroj jest tak skonstruowany .natomiast grubosc tez ma w jakimas stopniu wplyw.pomyslalem zeby moze lepiej w takim razie zespawac ze soba np. 4 profile o przekroju 50*50 i scianka np.2mm?

Co do samego freza to posiadam teraz DIA firmy Leitz co max posow to do 5m/min bo byl dobierany do mojego plotera obecnego.widac juz jakies zuzycie ale nadal pracuje jak nowy i nie szczepi laminatu.nie pali a ladnie pracuje w materiale nawet zbieracja na raz i ustawiajac 1m/min-to byly proby zbierania materialu na raz i okazalo sie ze wrzeciono jest za slabe bo sama maszyna sama w sobie daje rade.

zastanawiam sie wogole czy do zastosowania ktorego ja chce stworzyc ploter cy potrzeba jest planowanie pod prowadnice?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#16

Post napisał: bartuss1 » 24 kwie 2014, 22:31

planowanie jest wskazane po spawaniu i odpręzaniu

odnosnie twojej ramy - zrobilbym taką na profilach 120x120 ze scianką 4mm a napędy na pasach neoprenowych htd 25mm lub wiecej - cena napędów niska w porownaniu np do listew zebatych helikalnych, bo o prostych zebach to nie ma co gadać.
aha, przy duzych rozmiarach ramy - zamiast planowania baz, mozna zwyczajnie zrobić wylewki zywiczne samopoziomujące i na tym bazować prowadnice - stosunkowo tanie rozwiązanie i skuteczne, byl gdzies watek z boskim wackiem i jego teorią strun - wylewka na strunach i szlifowanie potem do tychze
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: grzegorzkrk » 25 kwie 2014, 20:43

naped na pasach to dla mnie troszke ciezka sprawa bo nie wiem czy dam rade ustawic potem program sterujacy.poza tym na pasach trzeba zastosowac chyba jakas przekladnie?jaka dokladnosc uzyskam na takich pasach?czy na dlugosci 3000mm uzyskam 0,1mm?co daja mi pasy?-predkosc?obnizenie kosztow? szczerze myslalem o srubie kulowej. z zywica wydaje mi sie troszke polsrodek ktory mozesz nie wyjsc dobrze-lepiej chyba poszuakc i zlecic takie planowanie?moze Ty bartuss masz dostep do takowych maszyn?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#18

Post napisał: bartuss1 » 25 kwie 2014, 21:00

na moją maszynke wchodzi max 1500x2500, ale z powodzeniem robie rozniaste wielkosci, metod masz duzo.
odnosnie pasow napędowych - lepsze wyniki dokladnosci aniżeli z zastosowaniem listew zebatych o zebach prostych masowo stosowanych w ploterach made in china, przede w szystkim chodzi o bezluzowośc na nawrotach i cichobieznośc powiązana z szybkoscią, a dokładnośc na 3m 0,2 - 0,3mm to chyba jest wartośc znikoma zwłaszcza przy obróbce materialow drewnopochodnych itp
jesli chodzi o sterowanko - na korkowcach ustawia się wysoki podział sterownika np 1:40, przy serwkach masz iles tam impulspow na enkoderze, ale do tego przekładynka planetarna 1:5 lub cos kolo tego bo i tak na podluznym przeniesieniu napoedyu musimy zastosowac przekladnie paskową przeniesienia tegoż z wałka glownego na silnik.
pasy neoprenowe np 50mm szerokosci HTD 8M i tyle w temacie, gdzie widzisz problem ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: grzegorzkrk » 25 kwie 2014, 21:09

problemu nie ma jesli ktos rozwieje watpliwosci.
sam zastanawialem sie aby na miom obecnym ploterze splanowac te powierzchnie na 2 przekladki ale nie wiem czy dobrze bym zrobil przekladajac tak.pomyslalem zeby splanowac blat nastepnie zamocowac profil splanowac dlugosc 1200mm i przelozyc profil o te splanowane 1200mm i tak do konca profila.nie wiem czy przy przekladaniu nie popelnie duzej odchylki i czy spartole roboty.a jakie predkosci jestem w stanie uzyskac na takich pasach?wolne przejazdy i obrobka na jedno zaglebienie wiorowki 18mm?wiem ze obrobki nie jest sie w stanie tak dokladnie okreslic ale moze doswiadczenie pomoze?czy obie osie Xi Y zrobic na takich paskach czy tylko Y?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#20

Post napisał: bartuss1 » 25 kwie 2014, 22:04

obie osie a predkosc zalezy od twojego napędu, na korkowcach do 15m/min na serwach do 30m/min, ale jak zwykle wszystko zalezy od budzetu a jak chcesz ciąc koszty to jakos nie wierze w te serwa, mowa o jakichś AC a nie jakies bldc czy coś, ale uwazam ze nadzor nad pozycją jest wazny.
jedno zaglebienie zalezy od wrzeciona i frezu no i mocy napędów.

zauważ ze rozrząd w silnikach samochodowych masz w duzej mierzena pasach neoprenowych o szerokosci do 25mm a sily tam sa znaczne i ze pas sie naciaga po 100 tys km, ile w tym czasie pas pokona odleglosci ? bo zapewne pytanie brzmi czy to sie nie urwie czy nie naciagnie w najmniej oczekiwanym momencie.
jedyny wymog dla pasow to duzy podzial impulsów na jednostkę. Potem zostaje to jakos konstrukcyjnie rozwiązać.
duzo bardziej wymagającym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch srub napędowych na sztywno z napędzanymi nakretkami, o duzym skoku, bo na malym 5mm szybciej jak 6m/min na korkowcach nie polecisz.
w tym wypadku jest wąska tolerancja na błędy montażu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”