Tez buduje swoja

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

Tez buduje swoja

#1

Post napisał: Darol » 13 lip 2007, 21:08

Witam wszystkich forumowiczow !

Postanowilem tez zbudowac frezarke, moje wstepne zalozenia sa nastepujace


Rama spawana, z profili stalowych zamknietych 8x8 lub 10x10 grubosc 3-4mm

stol roboczy na walkach podpartych i lozyska otwarte i tu moj pierwszy problem, bo po obejrzeniu maszyn z walkami podpartymi tu z galerii, zauwazylem, że podpory sa przykrecane do ramy a walki do podpor, tez chcialem tak zrobic, lecz moj znajomy frezer z doswiadczeniem prawie 50 letnim z ktorym maszynke bede robil, stwierdzil ze bedzie to obarczone duzym bledem i radzi mi podpory przyspawac do ramy, a pozniej je zfrezowac, wyżarzyć i przykrecic walki

naped silniki krokowe min. 1.5Nm, sterowanie polkrokowe, i teraz pytanie, czy ze wzgledu na wibracje i predkosc warto stosowac dokladniejszy sterownik ? Bo krokowo przy skoku sruby trapezowej 2mm bo taka chce zastosowac, przy 200 krokach silnika to 0,02, przy polkroku 0,005, a to mi w zupelnosci wystarczy chyba ze cos zle licze lub o czyms jeszcze nie wiem.

Reszta mozna powiedziec standardowo, o ile mozna tak powiedziec przy budowie frezarki cnc, czyli w pozostalych dwoch osiach rowniez planuje zastosowac walki podparte i srube trapezowa do napedu, wrzeciono chyba kress czytajac o nim dobre opinie.

Maszynka ma sluzyc do obrobki glownie metali miekkich

Na razie to wszystkie moje zalozenia ktorych jestem raczej pewien, pierwsze zdjecia pojawia sie w czwartek-piatek jak wroce ze zlomowiska z profilami, byly tam tez z nierdzewki 8x8, grubosc 5mm i nie wiem czy nie wykorzystac, nie wiem tylko jakie beda problemy z pozniejsza obrobka

Pozdrawiam wszystkich, szczegolnie tych ktorzy juz mi troche pomogli na GG i z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 13 lip 2007, 21:14

No na plus , że zdecydowałeś się na budowę swojej maszyny , tylko pozostało nam czekać na kolejne informację z budowy :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 13 lip 2007, 21:50

jak grzyby po deszczu :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 13 lip 2007, 22:16

Rama spawana, z profili stalowych zamknietych 8x8 lub 10x10 grubosc 3-4mm

8x8 lub10x10 to milimetry????!!!!!

ale życzę powodzenia
mam nadzieję że podzielisz się niusami z postępu prac :grin:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#5

Post napisał: gmaro » 14 lip 2007, 07:59

a pole robocze jakie przewidujesz ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 14 lip 2007, 08:43

chyba chodziło o cm, ciekawe czy pole robocze czy poletko ... ja profile kupuje w sklepie z profilami (centrostal) a nie na złomie - przynajmniej nie są pokryte rdzą tylko kurzem
silniki moga być za słabe no chyba ze duże przełozenie i małe predkosci pracy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#7

Post napisał: gmaro » 14 lip 2007, 09:33

Co do silników to ciężko póki co rozważać czy będą za słabe do póki nie poznamy więcej szczegółów ...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: Darol » 14 lip 2007, 15:39

8x8 i 10x10 cm, powienienem zachowac zgodnosc jednostek, moj blad

raczej pole niz poletko, cos kolo 50x50 cm

silniki 1,5Nm minimum, bez przekladni tylko sprzegla i do sruby, nie zalezy mi szczegolnie na szybkosci, ale koncepcja jest otwarta i moze wezme wieksze silniki. Lecz nie wiem jak ze sterowaniem, bo nawet krokowo bede mial rozdzielczosc 0,02mm co pisalem w 1 poscie i mysle o sterowniku max polkrokowym bo po co mi wieksza dokladnosc niz 0,005mm, ale nie wiem jak wyglada sprawa z wibracjami i gubieniem krokow a ta wiedza bardzo by mi sie przydala, jakby ktos moglby rzucic na ta kwestie troche swiatla bylbym bardzo wdzieczny i wybralbym juz wtedy sterownik

Na zlomie sa pordzewiale ale to mi nie przeszkadza, to sa dobre cale profile 5m dlugie roznia sie tylko rdza z wierzchu i cena bo nie place za metry tylko kg

Jeszcze jakby koledzy przeczytali ta czesc o podporach i powiedzieli co mysla, pomogloby to bardzo

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 14 lip 2007, 16:39

podział kroku to jeszcze nie dokładność maszyny - jeszcze luzy na nakretce trzeba brac pod uwage, duzy podzial dobry do lepszej kultury pracy silnika,
pół metra kw pola to nie duzo - rozumiem że maszynka będzie ze stałą bramą i ruchomym stolikiem.
no na pewno najlepsze są podpory na calej dlugośći, ekonomicznie na srodku mogą byc odcinki 100 mm, wałki chyba 1000 mm długie raczej nie będą, walki fi 25 najlepiej i łozyska liniowe w obudowie np z akcesoria.cnc.info typu SME - sprawdzają się i nie trzeba zadnych kombinacji z ustalaniem lozysk itp itd.
Śruby Tr18x4 - przy wiekszych predkościach nie będą skakać (długosci poniżej 1m) a reszta wyjdzie w praniu :D

na marginesie gdzie jest ten zlom ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: Darol » 14 lip 2007, 17:07

a luzy na nakretkach bedzie mozna zniwelowac dokladniejszym sterowaniem silnikiem ?

Jakie sa korzysci z wyzszej kultury pracy silnika ? Czy tu chodzi o np. gubienie krokow przy wyzszych predkosciach ? I jakie predkosci mozna uznac za wyzsze ?

Na marginesie 50x50 to cwierc metra pola, moze nie za duzo ale nie chce robic tak duzej maszyny jako pierwszej

W maszynie bedzie stała brama i ruchomy stolik roboczy, podpory na calej dlugosci ale przyspawane do ramy a pozniej do tego przykrecone walki, od dolu przez profil ramy i podpore, choc frezer radzi ich nie przykrecac tylko zlapac obejmami na koncach walkow srednica jeszcze nie znana ale min 25mm, lozyska liniowe otwarte, obudową bedzie spod stolika roboczego.

Dodano: 2007-07-14, 17:13
Zlomowisko jest pod Szczecinem w ustowie, pomiedzy pomorzanami a zdrojami

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”