Jaka frezarka cnc na pierwszy ogień? Pomoc i opinie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Rain
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2014, 00:52
Lokalizacja: małopolska

Jaka frezarka cnc na pierwszy ogień? Pomoc i opinie

#1

Post napisał: Rain » 17 mar 2014, 01:11

Jako że jestem tutaj nowy, to witam wszystkich.
Planuje zakupić jakąś frezarkę cnc, i tutaj rodzi się kilka pytań..
Ale najpierw może podam swoje piorytety i przeznaczenie frezarki. A więc na początek potrzebuje stosunkowo niewielkiego sprzętu (ok. X-40, Y-40, Z-20), jednak w późniejszym czasie chciałbym mieć maszynę bardziej przemysłową. Metale jakie będę obrabiał lub będę się starał obrabiać:P to głownie aluminium, nie wykluczam jednak wszelakiego rodzaju metali, tytanu i możliwe ze stopu magnezu, o grubości od 2mm do ok. 40mm. Dodam że przynajmniej na początku maszyna będzie używana maksymalnie dwa razy w tygodniu po 4-8 godzin.

Na frezarkę przeznaczyć mogę 15k teraz, lub 60k w późniejszym czasie. I tutaj moje pytanie, warto kupować jakieś mini frezarki cnc? Czy może lepiej poczekać te dwa lata i zainwestować w nieco lepszy sprzęt?

Na początek wypatrzyłem coś takiego, chyba jedyna dostępna mini frezarka o takim skoku osi Z i o mocy 2200W
http://atmsolutions.pl/produkty/pokaz/249

Dodam jeszcze że jestem kompletnym laikiem w sprawach cnc, wszystkiego uczyłbym się od podstaw.

Jeżeli założyłem temat w złym dziale, to z góry przepraszam:) Pozdrawiam i czekam na chociaż drobną pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jaka frezarka cnc na pierwszy ogień? Pomoc i opinie

#2

Post napisał: pitsa » 17 mar 2014, 04:11

Informacja nieprawdziwa. :D
O większym skoku osi Z masz tutaj frezarkę: http://www.bakprint.pl/frezarka-hobbycnc/ i 3 razy cięższą i solidniejszą.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaka frezarka cnc na pierwszy ogień? Pomoc i opinie

#3

Post napisał: Tomciowoj » 17 mar 2014, 07:05

Rain pisze: Na początek wypatrzyłem coś takiego, ... http://atmsolutions.pl/produkty/pokaz/249
... nie wykluczam jednak wszelakiego rodzaju metali, tytanu i możliwe ze stopu magnezu, o grubości od 2mm do ok. 40mm..
Sory, ale niezły dowcip na poniedziałkowy poranek
Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 17 mar 2014, 07:12

15 tys za frezarke do stali - chyba na allegro jakas narzedziowka by sie znalazła konwencjonalna, a potem 60 - to mozna ją przerobic na serwomotorki, sterowanko itp.
małe ploterki odpadają na dzien dobry
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: Tomciowoj » 17 mar 2014, 07:29

Za 15 tysi można mieć już nawet CNC, niemłode co prawda
http://www.machineseeker.com/A1655315/Hurco-MB2.html ta ma nawet ATC
http://www.machineseeker.com/A1810698/V ... -760V.html a ta ATC i 4-tą oś
Ale wolałbym wymienić przy nich sterowanie, i pomimo swojego wieku będą 100 razy sztywniejsze (choć ostatnio sztywność maszyny jest pojęciem względnym :mrgreen: ) od tego kartonowego ploterka.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 17 mar 2014, 07:55

Tak tylko zapytam czy wymiary które poddałeś (40, 40, 20) są w mm czy w cm? Jeśli w mm to istotnie szukasz malutkiej maszyny, jeśli w cm... Jeśli rzeczywiście ma to odrabiać aluminium będzie to IMHO kawał maszyny...


Autor tematu
Rain
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2014, 00:52
Lokalizacja: małopolska

#7

Post napisał: Rain » 17 mar 2014, 09:30

O widzę że nawet udało mi się niektórych rozśmieszyć :mrgreen:

@grg12 Tak podałem wymiary w cm - mój błąd.

Okej, po wypowiedziach doszedłem do wniosku że nie ma co pchać się w małe frezareczki i lepiej będzie w późniejszym czasie zainwestować w coś lepszego. A narazie będe doszkalał wiedze teoretyczną na ten temat :wink: Pobiorę jakieś programy, słyszałem też o jakichś symulatorach..No nic, dziekuję wszystkim za pomoc.:)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 17 mar 2014, 09:51

Rain pisze:O widzę że nawet udało mi się niektórych rozśmieszyć :mrgreen:
Musisz się zdecydować, czy potrzebna ci lekka frezareczka/ploterek max. do metali kolorowych czy coś sztywniejszego do stali czy tytanu. Bo to skutkuje masywnością maszyny i niestety ceną - ogólnie to obrabiarki całkowicie innych klas, również cenowych.


Autor tematu
Rain
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2014, 00:52
Lokalizacja: małopolska

#9

Post napisał: Rain » 17 mar 2014, 10:32

Zgadza się trzeba się zdecydować, i chyba poczekam i kupie coś bardziej "przemysłowego". Tak jak pisałem chciałbym obrabiać najtwardsze stopy aluminium, stali, i tytanu.. Najtwardsze ponieważ elementy już wykonane bedą poddawane dość dużym obciążeniom - sporty ekstremalne :grin:

Jeszcze jedno pytanie, za 60k dostane coś w miarę dobrego i dokładnego do w/w celów? I ile kosztują mniejsze modele kimli? Może warto się troszkę zadłużyć i kupić coś konkretnego :roll:


Pacyna
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 03 wrz 2013, 10:46
Lokalizacja: Września

#10

Post napisał: Pacyna » 17 mar 2014, 21:14

Nie żebym był niemiły, ale piszesz, że jesteś laikiem a chcesz się pchać w maszyny po kilkadziesiąt tys. zł. Chcesz się zadłużać, żeby kupić maszynę a nie wiesz, że wymiary podaje się w mm. Najpierw naucz się podstaw: rysunku, obróbki, obsługi przyrządów pomiarowych. Jeśli nie masz gdzie i koniecznie chcesz mieć swoją maszynę to kup coś taniego. Coś przez co komornik nie zapuka ci do drzwi za pół roku.

Jeśli chcesz być dobry w tym to jest to przynajmniej kilka solidnych lat pracy i to nie tylko w jednej firmie, ale kilku, aby poznać obróbkę z różnych stron obrabiając najróżniejsze detale.

Co nie zmienia faktu, że życzę ci powodzenia :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”