Pierwsya frezarka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kreator93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2014, 20:03
Lokalizacja: Częstochowa

Pierwsya frezarka

#1

Post napisał: kreator93 » 04 mar 2014, 20:28

Witam

Mam zamiar zbudować frezarkę cnc, znalazłem multum informacji na tym forum i na innych stronach które wyjaśniły mi niektóre rzeczy ale teraz mam mały mętlik w głowie.
Proszę o pomoc i wyrozumiałość: ]
Zastanawiam się nad sterowaniem otóż lepiej użyć gotowego sterownika np.: taki
czy może jakiś inny ( prosił bym o link/schemat etc.)
Do przeniesienia napędu chciałbym użyć śrub trapezowych TR 14 x 3 , frezarka ma służyć do pracy w plastiku, drewnie oraz od czasu do czasu pracy w aluminium lub stali, myślę że te śruby powinny wytrzymać jeśli nie to proszę o podanie lepszej śruby.
Posiadam 3 silniki krokowe.
zastanawiam się nad wielkością stołu roboczego, mam dwie opcje w głowie albo wielkość kartki a4, albo 50x50.
Proszę o pomoc



Tagi:


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: gozdd » 04 mar 2014, 20:42

Sterownik lepiej złożyć samemu z dostępnych "klocków", wydaję mi się, że wyjdzie taniej.
Śruby wystarczą, aczkolwiek jakby Ci starczyło funduszy to lepsze kulowe. O stali raczej możesz zapomnieć, chyba, że szyny, ale wtedy nie śruby trapezowe.
Jakie masz te silniki?
Pole robocze im większe tym lepsze, lepiej mieć zapas niż za mało.

W razie czego mogę pomóc, widzę, że Kolega z tej samej miejscowości ;)


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Re: Pierwsya frezarka

#3

Post napisał: dragon44 » 04 mar 2014, 23:15

kreator93 pisze:Mam zamiar zbudować frezarkę cnc, znalazłem multum informacji na tym forum i na innych stronach które wyjaśniły mi niektóre rzeczy ale teraz mam mały mętlik w głowie.
No to niech kolega je teraz przyswoi, a większości z tych pytań nie będzie ;)
kreator93 pisze:Zastanawiam się nad sterowaniem otóż lepiej użyć gotowego sterownika np.: taki
czy może jakiś inny ( prosił bym o link/schemat etc.)
Najpierw mechanika, dopiero później elektronika, a na koniec soft. Dlaczego? Raz, że to najprostsza część, ba nawet bym się ośmielił powiedzieć tańsza od mechaniki. Dwa, na 90% założenia się zmienią i apetyt urośnie na coś mocniejszego i pierwsza elektronika poleci na półkę, założę się nawet że tak będzie.
kreator93 pisze:Do przeniesienia napędu chciałbym użyć śrub trapezowych TR 14 x 3 , frezarka ma służyć do pracy w plastiku, drewnie oraz od czasu do czasu pracy w aluminium lub stali, myślę że te śruby powinny wytrzymać jeśli nie to proszę o podanie lepszej śruby.
kolejność jest taka: trapezowe, kulowe (właściwa nazwa: toczne) chińskie (to te bez producenta :P ), no i toczne z podpisem producenta. O wyższości drugich nad pierwszymi i trzecimi nad drugimi było setki razy ;) nie da się rzeźbić w każdym materiale jaki jest na ziemi na jednej tej samej maszynce, to tak jak strzelać do wróbla z armaty albo z wiatrówki do czołgu.
kreator93 pisze:Posiadam 3 silniki krokowe.
zastanawiam się nad wielkością stołu roboczego, mam dwie opcje w głowie albo wielkość kartki a4, albo 50x50.
a ja mam cztery koła, silnik i dwie tony stali, zrobie z tego busa? zasadniczo to wymiary podajemy w milimetrach ;) czyli 500x500xZ i ilość silników a nawet ich moc (moment) ma się nijak do pola roboczego
No i warto określić do czego ma być maszynka, pole robocze, oczekiwana dokładność, zastosowane materiały, rozwiązania, w ogóle to fajnie zacząć budowę od projektu, albo jest jeden wyjątek: od zgromadzenia szafy pełnej "przydasi". I to by było tytułem wstępu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”