Frezarka do drewna, obszar roboczy 2000x1200, ruchoma brama

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

qrba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 09 lut 2010, 15:11
Lokalizacja: krakow

#11

Post napisał: qrba » 24 lut 2014, 20:03

powyzsza konstrukcja jest na pewno sztywna ale przy takich wymiarach - duze ograniczenia w funkcjonalności
najlepiej się sprawdzi na bazie kwadratu
natomiast takie cienkie , długie możebyć trochę nieporęczne - zresztą zależy co obrabiasz
ja jestem fanem jak najbardziej uniwersalnych rozwiązan - nie wiadomo co życie przyniesie za rok....



Tagi:


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#12

Post napisał: bastian28 » 24 lut 2014, 20:40

W moim przypadku będą paski a w zasadzie na bramie a do jej napędu chyba użyje łańcucha 08B-1 mam dwa nowe po 5m, dam po obu stronach napędzane z jednego silnika poprzez wałek z tyłu bramy.
Wiem zaraz mnie wszyscy zjadą za te łańcuchy, ale chcę przekonać się sam jak to zda egzamin jakby co to dam paski.
Do zetki wsadzę śrubę kulową.
Co do gabarytów to mi bliżej kwadratu niż koledze z tematu na moich prowadnicach chce uzyskać minimum 1600mm na 1450mm pola roboczego.


mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#13

Post napisał: mendium » 24 lut 2014, 20:53

Zjadą albo i nie zjadą. Łańcuch ma zasadniczą wadę przy szybkich nawrotach będzie po prostu głośny.


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#14

Post napisał: bastian28 » 24 lut 2014, 20:59

To wiem :mrgreen: tylko co w takiej maszynie nie jest głośne podczas pracy.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#15

Post napisał: bartuss1 » 24 lut 2014, 21:14

fajny leżak ... stalowy z zagłowkiem, podpowiadajcie sobie dalej co by bylo najlepsze, ja zazwyczaj stosuje bryły a'la szescian
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#16

Post napisał: bastian28 » 24 lut 2014, 21:21

:mrgreen: dać materac i można kimać, nie spadnie człowiek tylko żeby maszyna nie zaczęła obrabiać :lol:


Autor tematu
Progressive
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2013, 15:23
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: Progressive » 24 lut 2014, 22:58

Dziękuję wszystkim za komentarze i rady, nie spodziewałem się tak sporego odzewu w tak szybkim czasie. :)
Najprawdopodobniej w środę uda mi się wygospodarować czas, żeby się wybrać i zorientować w cenie większych profili na ramę, bo faktycznie przeglądając jeszcze więcej maszyn i czytając komentarze wszędzie przewijają się o wiele masywniejsze i sztywniejsze konstrukcje. Zapewne podzielę się zmodernizowanym projektem w celu oceny i uzyskania dalszych rad. :)

Co do napędu bramy, wstępnie planowałem spiąć bramę pod spodem a śrubę umieścić centralnie, ale z porad wnioskuję, że korzystniejsze będzie wykorzystanie 2 śrub. Pytanie jaka śruba, z tego co pamiętam z zajęć na studiach, wyższą sprawnością charakteryzuje się śruba trapezowa, ale w wielu konstrukcjach pojawiają się też kulowe, czy mają one jakieś ukryte zalety czy taki wybór jest podyktowany ceną? Jeszcze pytanie, czy na takiej długości śruby nie ma ryzyka jej wyboczenia?

Co do wałków podpartych, ma ktoś doświadczenie z takim mocowaniem wałków i żywotnością łożysk w tym wypadku? Czy rzeczywiście lepiej nie "cudować" i dać je od góry? Srednica fi20 wystarczy czy coś więcej ? Zastanawiam się też nad zastosowaniem prowadnic z wózkami. Warto dopłacić różnicę? Jakie będą zauważalne przewagi prowadnic i wózków względem wałków podpartych?

Pozdrawiam


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#18

Post napisał: bastian28 » 24 lut 2014, 23:40

Naturalnie śruba trapezowa ma wyższą sprawność ale tylko nad zwykłą metryczna, tu na forum w maszynach a nie zabawkach to jest minimum tzw. zło konieczne.
Niestety tylko dlatego że śruby kulowe są w cenie a nakrętki do nich potrafią kosztować więcej jak śruba :neutral: Do dużej maszynki trza odpowiednią średnicę by nie wisiała = cena, razy dwa jeżeli ma być po obu stronach jak i 2 silniki + 2 sterowniki, dlatego jak już to obie z jednego silnika pędzić za pomocą paska.
Sprawność kulowej a trapezówki to przepaść chyba dużo większa jak w przypadku wałków i prowadnic choć nawet w tym przypadku jest kilku krotna np. nośność, trwałość, dokładność, itd. tylko te ceny :neutral:


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#19

Post napisał: gozdd » 25 lut 2014, 07:53

Jeśli tylko Cię stać to nie zastanawiaj się i bierz kulowe zamiast trapezowych. Chyba, że jak już ktoś tu radził listwy zębate.
Wałki, wałki... jest coś co tak do Ciebie przemawia za mocowaniem tych wałków od boku? Przy takim ustawieniu będą działały trochę inne siły niż w normalnym. Myślę, że łożyska będą to gorzej znosić.
Na korzyść prowadnic liniowych przemawiają mniejsze luzy i możliwość przenoszenia dużo większych sił i momentów w każdym kierunku. Cena może na początku jest trochę zaporowa, ale zdarzają się na giełdzie ładne okazję ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”