Strona 1 z 3

Frezarka 1000x750x200 z recyklingu

: 21 lut 2014, 09:57
autor: kond666
Witam
Naszła potrzeba stworzenia na szybko w miarę precyzyjnej frezarki do aluminium.
Założenia były nst:
- pole pracy min. 800x700x100
- sztywniejsza od xmd32
- serwa
- wrzeciono 2,2kw
- budżet do 20k pln

Wysłałem nawet zapytania o wykonanie, ale napatoczyła się taka konstrukcja:
Obrazek

I postanowiłem ją wykorzystać. Prawdopodobnie mógł to być laser, albo inne cholerstwo, nie mam pojęcia. W każdym razie posiadało dwie niezależne belki na szynach thk 15 i 20 oraz dwie osie zet. Wszystko było na pewno szybkie bo napędy były na paskach.
W tej chwili konstrukcjia jest ogołocona:
Obrazek

Wymyśliłem sobie że belek nie będę ruszał, tylko je połącze wspólną płytą. Tym sposobem Y jeździ na 8 wózkach thk20 a X na 8 wózkach 15. Wiem że się tego nie propaguje bo można przesztywnić układ. Tylko że tak było najprościej. A maszyna powstaje z czego popadnie i co się nawinie, bez większego planu czy rysowania, ma powstać jak najszybciej.
Mam już dla niej serwa 400W delty, i śruby kulowe. W X i Y 25x10, w osi Z 25x05.
Krzyżak XZ powstaje własnie z formatek 30mm gr. Pa6. Dla osi Z zakupiłem szyny 30 również thk z wózkami. Trochę komicznie wyglądają w porównaniu z 15 na osi X, ale są dość wąsko rozstawione aby nie zabierać pola roboczego i wolałem przestrzelić z rozmiarem niż potem klnąć na gibkość - poza tym to była okazja bo komplet był markowy i nowy za cenę chińskiego no name.
Obie belki są tymczasowo skręcone na krańcach - dojdzie jeszcze blacha pa6 250x1000x15 zamykająca profil od spodu. Myślę że będzie wystarczająco sztywno do aluminium.
Wrzeciono planuje 4kw 24000obr., sterownie z cs-labu - CS-mio IP/M.
Problem mam ze stołem bo pierwotnie chciałem rzucić na całość płytę alu. 30mm grubą, ale koszt samej płyty to ponad 3000zł i sam nie wiem.
I co koledzy sądzicie o takim potworze na winie - powstającym z tego co się nawinie?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 21 lut 2014, 11:22
autor: Alvar4
Pierwszy ! :razz:

Fajna ta rama. Widziałem ją na Allegro i podobała mi się. Jak dobrze pamiętam to chcieli za nią jakieś 5000 pln. Trochę ażurowa ale to faktycznie trzeba przykryć kawałkiem blachy i już będzie stół i sztywniej się zrobi. Fajnie że będzie można podejrzeć jak powstaje z niej coś ciekawego. Lepiej by to wyglądało jak byś postawił te belki jedna nad drugą ale roboty znowu z nogami byś miał. Takie konstrukcje z leżącą bramą też są spotykane.
Trochę kłopotliwsze będą wymiany narzędzia i zamocowanie tam pomiędzy belkami Z-ki i wrzeciona ale do ogarnięcia. Drugi minus (albo i plus) to to, że wrzeciono będzie mniej więcej po środku stołu i w skrajnych położeniach osi Y nie zbliży się do krawędzi stołu więcej jak na jakieś 20cm. Przez to pole robocze jest centralnie na środku i możesz materiał frezowany przykręcić dookoła ze wszystkich stron łapkami.

Co do stołu to można by przykręcić coś cieńszego do tej ramy ale i tak tam gdzie blacha by była nie podparta na ramie trzeba by zrobić jakieś użebrowanie z przykręcanych do niej od spodu profili. Pomyśl też nad blachą stalową zamiast alu. Ale czym Ty to dźwigniesz :razz:
Alu myślę że 25mm lub 20 plus wzmocnienia od spodu powinna syknąć. Chyba że będziesz frezował w niej rowki teowe to grubsza. Stal to bym 15 położył plus usztywnienia od spodu i gwintowane otwory na wylot do przykręcania obrabianego materiału. Zostaje temat tego schodka w tej ramie. Trzeba to by pomierzyć dokładnie i zamówić frezowane na wymiar składowniczki. Ewentualnie zostawić sobie jakąś możliwość regulacji tego stołu przez wsuwanie między stół a ramę listków z cienkiej blachy. To zależy wszystko od dokładności jaką chcesz uzyskać. Do 0.1 mm powinno się to udać ustawić. Trzeba by też poczujnikować czy ta rama ma te bazy równo wyprowadzone względem prowadnic.

: 21 lut 2014, 11:59
autor: kond666
Z tym że wrzeciono nie będzie pomiędzy belkami. Na ostatnim zdjęciu jest formatka alu do której czoła będzie dokręcona prostopadle blacha i zetka będzie klasyczna. Oczywiście całość będzie poskręcana blaszkami żeby usztywnić połączenie kątowe. Na niższą część stołu mam blaszysko stalowe o grubości 50mm i myślałem je tam przykręcić. Do tej wyższej części myślałem o płycie alu. Jeżeli nawet wysokości wyjdą różne do nie szkodzi, bo myślałem żeby przykręcić do tych powierzchni kwadratki alu 30x30, podfrezowane aby utworzyć stół teowy ale tylko na powierzchni roboczej która wyjdzie, tak aby można było wszystko raz na jakiś czas splanować i żeby obszar poza roboczym był 30mm poniżej. Dużo wiercenia ale maszyna się powierci sama. Chyba:)

: 21 lut 2014, 12:06
autor: Dudi1203
Stawiaj belke do pionu, nie ma co kombinowac z poziomą. Co zaoszczedzisz tutaj po dwakroc wydasz na zetke

: 02 mar 2014, 00:02
autor: kond666
Belka zostaje w poziomie. Już zmajstrowałem krzyżak z formatek aluminium. Obecnie jestem na etapie montowania śrub i silników. Postaram się zamieścić fotki w poniedziałek. Stół powstanie z blachy 30mm pa11 plus użebrowanie z kwadratek alu 30x30 podfrezowanych aby utworzyć stół T-owy. Zetka wyszła dość sztywno. Zastanawiam się jeszcze nad wrzecionem (wrzecionami) bo planuje dwa. W jednym bloku dwa wrzeciona chinczyki - jedno za drugim.
Większe fi100 4kw do zgrubnego frezowania i mniejsze 1kw na 42000obr/min do grawerki.
Czy spotkali się koledzy z rozwiązaniem z dwoma wrzecionami? Tak wymyśliłem bo głównie graweruje duże płyty alu, gdzie w gnieździe na głębokości np. 6mm robi się grawerkę malutkimi frezami grawerskimi głównie ze stopką 0,1mm 40stopni na głębokość 1mm. Programy idą często ponad tydzień i dlatego szukam szybszego wrzeciona to tego.
Czy istnieje w związku z tym możliwość przesunięcia w machu punktu zerowego o wcześniej wpisaną wartość? Powiedzmy że oba wrzeciona są przesuniętę względem siebie w osi Y o 100mm. Czy można tą wartość wpisać aby łatwo przełączać się pomiędzy programami, bez ręcznego przepisywania wartości przesunięcia? i jeszcze chciałem zapytać o sterowanie z CS-labu, bo pierwotnie myślałem o CSMIO/IP-M bo myślę że spokojnie wystarczy do tego co potrzebuje, jednak trochę się zastanawiam czy nie dołożyć do CSMIO/IP-S jeżeli pozwoli to wykorzystać możliwości serwonapędów i daje możliwości rozszerzenia na przyszłość. Czy można w ogóle mówić o różnej wydajności obróbki tego samego kodu na tych kontrolerach? Bo jeżeli nie to chyba tylko bazowanie na indexach enkoderów przemawia za CSMIO/IP-s.Proszę o opnie bardziej zorientowanych kolegów.


pozdrawiam

: 02 mar 2014, 00:13
autor: Alvar4
Możesz uwzględnić sobie przesunięcie w jakiejkolwiek osi pola roboczego. To się zwie offset. Zapoznaj się z ta zakładka w machu :wink: Prosimy o fotki.

: 10 mar 2014, 08:07
autor: kond666
Witam
Po dwóch tygodniach melduje co zrobione.
Krzyżak XZ w nietypowej konfiguracji z formatek aluminiowych - zrobiony. Zetka w postaci blachy alu gr. 30mm usztywniona szynami thk30 a z drugiej strony szyn dojdą kwadratki alu 40x40 żeby zetke dodatkowo usztywnić. Serwa w osiach X (400W) i Z(200W) delty pomontowane przez paski HTD. Przełożenie 1:2 przy śrubie o skoku 10mm i tak da sensowne prędkości, szczególnie że wchodzi kontroler csmio ip/s. Przyszły mi już wrzeciona - główne 4kw i pomocnicze 1,1kw precise ( o ile znajdę sposób na jego sterowanie bo cholerstwo jest dwu fazowe). Brakuje mi jeszcze mocowania wrzecion które się struga, płyt aluminiowych 30mm grubych na stół i pasków do spięcia dwóch śrub w Y. Elektryka ogarnia się w między czasie i myślę że za tydzień będzie gotowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.

: 20 mar 2014, 11:21
autor: kond666
Witam
nie wiem czy jeszcze kogoś temat interesuje, ale dosyłam dalszą część relacji z budowy lekkiego ploterka do alu.
Szafa sterownicza na ukończeniu - wstępnie wystrojone serwa, cs-mio ip/s działa, sygnały fault z wzmacniaczy podłączone do sterownika, krańcówki podłączone elektrycznie czekają na montaż na maszynie (Przygotowany jestem na bazowanie na indexach - wyprowadzone mam sygnały z serwowzmacniacza serw). Czeka mnie jeszcze podłączenie JOGa. Póki co napędy mam ustawione na 15m/min w X i Y oraz 8m/min w zecie.
W szafie na razie nieład artystyczny - finalnie postaram się to wszystko uporządkować.
Płyty na stół z 30mm pa11 już przykręcone - czeka mnie jeszcze dołożenie listew z alu o wymiarach pola roboczego, niwelujących różnice poziomu stołu i będących od razu stołem teowym.
Mocowanie wrzecion z klocka alu wycięte na drutówce - brakuje jeszcze obejmy mocującej mniejsze wrzeciono grawerskie, ale się robi.
Do zrobienia ukłąd chłodzenia dla wrzecion i chłodzenie narzędzia - tu prawdopodobnie mgła olejowa.
Postaram się zamieścić filmik z pierwszych testów w pełnym rynsztunku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 20 mar 2014, 11:29
autor: 251mz
kond666,

Czekamy na resztę :D
Bałagan trochę w szafie ale pewnie to uporządkujesz...

Tak przy okazji skąd brałeś alu i w jakiej cenie?
Pytam bo lada dzień będę potrzebował płytę 1200x650x20
I już powolutku szukam....

: 20 mar 2014, 11:31
autor: Zienek
Ten "hybrydowy" krzyżak (ostatnio modne słowo na forum) przyda się wzmocnić, żeby wrzecionem na lewo/prawo nie rzucało.

W porównaniu do reszty - pionowe płytki krzyżaka nie wyglądają solidnie.