Frezarka 700x400x300 łożowa, spawana do alu/grafit/stal

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#11

Post napisał: wojtek30 » 15 mar 2014, 18:31

Brama ujdzie, ale podstawa przekombinowana moim zdaniem.
Czemu mają służyć te malutkie wręgi po bokach? i dlaczego tyle cieniutkich profili, zamiast kilku grubych i solidnych?

[ Dodano: 2014-03-15, 18:37 ]
Dopiero spojrzałem, że to takie wielkie jest i profile są dość duże, ale to nie zmienia faktu, że i tak przekombinowane. Ciężko będzie to wykonać nie krzywiąc przy spawaniu.



Tagi:


Autor tematu
Zmierzchun
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 12 lis 2012, 12:21
Lokalizacja: InProMech

#12

Post napisał: Zmierzchun » 15 mar 2014, 19:40

Czemu nie dasz nóg bramy zlicowanych z brzegiem ramy? Wtedy miałbyś większe pole robocze w X.
Czemu mają służyć te malutkie wręgi po bokach? i dlaczego tyle cieniutkich profili, zamiast kilku grubych i solidnych?
DOHC - Kolumny nie są zlicowane z bocznymi profilami bo zależy mi na sztywności w osi X i dlatego tam są wzmocnienia (te spawane do kolumny). A poza tym założone pole robocze nie jest dla mnie aż nadto duże.

wojtek36 - dużo cieniutkich profili hmm... no ja rozumiem że maszyny markowe są z blachy 50 ale nie przesadzajmy profil 180x100x10 czy nawet 100x100x8 to jednak kawał żelastwa. A co do wręg to usiłuję walczyć z siłami w osi X. Jeśliby ich nie było to na choinkę mi sztywna kolumna jak podstawa się chwieje? Ale masz częściowo rację za dużo tego... przemyślę ten element.

Ale prawdziwą zagwozdką to będzie Z-etka... jak utrzymać sztywność na takim wysięgu. Bo jakby nie patrzeć mamy belkę jednostronnie utwierdzoną :roll:


Autor tematu
Zmierzchun
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 12 lis 2012, 12:21
Lokalizacja: InProMech

#13

Post napisał: Zmierzchun » 07 paź 2014, 22:01

Wiele postów i tematów później, kilkadziesiąt zarwanych nad tym forum nocek i trochę obliczeń projekt mojej frezarki ewoluował do postaci względnie mnie zadowalającej.
Generalnie założenia niewiele się zmieniły no może poza prognozowanym kosztem, który to koszt obecnie prognozuję na bliżej nieokreślony.

Ok, koniec głupot czas na konkrety:

Poniżej kilka obrazków ramy po chyba siódmej iteracji udoskonaleń:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Garść danych:
Pole robocze: 650x450x400
Minimalna odległość końcówki wrzeciona od stołu ok 50 mm.
Masa bez napędów ok. 950 kg.
Max. Ugięcie statyczne ramy przy obciążeniu siłą 1500 N na maksymalnym wysięgu osi Z: 8 mikronów.
Profile 200x100x12 w podstawie zalane epoxybetonem.
Prowadnice & wózki EGH25 (do w miarę wydajnej obróbki aluminium powinno wystarczyć).
Śruby 25 ze skokiem 5 mm Hiwiny obustronnie utwierdzone.
Napęd serwa ESTUN 0,75 kW w osiach X Y i 0,4 w osi Z.
Docelowo wrzeciono (waham się) jamnikowy a'la Dudi albo gotowiec HSD 7,5 kW oba na oprawki ISO30 lub HSK F63.
Wymiary gabarytowe ramy bez napędów:
X 1315 Y 1050 Z 1000

Do w/w zestawu powstanie w moim warsztacie postument betonowy jako blok 1200x1200x600(ponad powierzchnią posadzki) z kotwami do przykręcenia podstawy w 6 miejscach i kantówką ok 15cm poniżej górnej płaszczyzny postumentu w celu montażu osłon blaszanych.

Dalsze planowane udoskonalenia projektu:
- przeprojektowanie belki X tak żeby można było ją zalać epoxybetonem
- porządny projekt osi Z - na razie to jak widać ostra prowizorka.
- przeprojektowanie mocowania serwa w osi X - no jakoś mi się nie podoba...

Wyjaśnienia:
- Belka X jest niesymetryczna, ponieważ chcę mieć możliwość dołożenia w skrajnej lewej pozycji magazynu narzędzi 16/24 szt. z czujnikiem wysięgu narzędzia.

Więcej grzechów nie pamiętam... za resztę konstruktywnie krytykować :cool:

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#14

Post napisał: Alvar4 » 07 paź 2014, 22:17

Ja mam tylko jedno marzenie ... żebyś to co zaplanujesz i narysujesz zrobił jeszcze w rzeczywistości. Trzymam kciuki :wink:
Obrazek


Autor tematu
Zmierzchun
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 12 lis 2012, 12:21
Lokalizacja: InProMech

#15

Post napisał: Zmierzchun » 07 paź 2014, 22:27

Alvar4 ja też mam takie marzenie. Czasy niepewne ale jutro jadę do kumpla gadać o spalaniu tego koszmarna. Zobaczymy ile to wyjdzie roboty.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#16

Post napisał: Zienek » 07 paź 2014, 22:39

Z modeli nie widać, czy będziesz chronił śrubę Y przed wiórami i chłodziwem.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#17

Post napisał: Malaxis » 07 paź 2014, 23:13

Radziłbym zastosować jednak wózki z kołnierzem i trochę zmodyfikować krzyżak, z takim jak jest
na rysunku będzie dużo niepotrzebnej dodatkowej roboty.
Powierzchnie oporowe dla wózków wystarczy że będą miały parę mm, moim zdaniem nie ma sensu
dawać większych.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#18

Post napisał: ursus_arctos » 08 paź 2014, 09:27

Przemyśl jeszcze raz konstrukcję podstawy pod kątem odprowadzania wiórów. Jest tam dużo zagłębień, które szybko się napełnią urobkiem.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: G3d » 08 paź 2014, 10:02

To wtedy już tylko zalać żywicą i zamieszać :D
Mniej gadania - więcej robienia.


Autor tematu
Zmierzchun
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 12 lis 2012, 12:21
Lokalizacja: InProMech

#20

Post napisał: Zmierzchun » 08 paź 2014, 16:57

Już spieszę z odpowiedziami. A więc po kolei:

Zienek & ursus_arctos:

Obrazek

To co widać na załączonych wyżej obrazkach pokazuję ramę z napędami bez klamotów towarzyszących typu osłony itp. mam na uwadze odprowadzanie wiórów i dlatego rama ma "wręgi" nie zabudowane od spodu. Chłodziwo z wiórami ma ściekać ze stołu na boki (z rowków T) i osłony śruby i prowadnic w stronę blach żebrowych i dalej do spodu do zbiornika, któremu myślę zrobić odpowiednio ukształtowane wieko i może jakąś filtrację i przenośniczek wiórów. Środek maszyny ( między profilami pod prowadnice) ma być całkowicie osłonięty i bez kontaktu z wiórem, czy chłodziwem. Ale powoli, niech się zrobi to co jest.


Malaxis:
Obrazek
Oczywiście krzyżak to kawał tęgiej płyty 396x296x86. Co do układu wózków wzorowałem się na frezarce CHMER, która miała tak rozstawione wózki, że jakby poprowadzić linie przez środki wózków dla osi X i Z to schodziły się one na osi wrzeciona w jeden punkt, z tym że tam dodatkowo jeszcze wózki na osi X były ustawione na różnych wysokościach względem siebie, co dawało linię przecięcia z osią wrzeciona mniej więcej w środku zakresu Z. Spróbuję to może wieczorem naszkicować.
A co do obróbki krzyżaka to robię "za flaszkę" (tylko szlif zlecę komu trzeba), więc mogę sobie dłużej podłubać, a obniżając jeszcze powierzchnie oporowe dodałbym sobie roboty, bo trzeba by zedrzeć materiał z gabarytu do poziomu powiedzmy 5 mm od bazy wózków - po co?

[/quote]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”