Mikro frezarka ze stali z elementami aluminiowymi

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Mikro frezarka ze stali z elementami aluminiowymi

#1

Post napisał: bmajkut » 05 lut 2014, 12:01

Witam forumowiczów!
Po wielu miesiącach zmagań, wykrwawiania budżetu postanowiłem założyć wątek w odpowiednim do tego dziale.
Moja pierwsza maszyna:
Frezarka v1
okazała się kompletną klapą z bardzo wielu przyczyn, postanowiłem więc zbudować jej lepszą wersję.
Założenia:
1. Małe rozmiary
2. Użycie elementów z pierwszej frezarki (łożyska, wałki, silniki, uchwyty łożysk)
3. Wykonać elementy precyzyjniejszą techniką
4. Konstrukcja ma być skręcana
5. Pole robocze mniej więcej 150 x 200 mm
6. Proxxon jako wrzeciono

Stan maszyny na dzień 05-02-2014:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Realizacja:
:arrow: 1. Maszyna ma bardzo małe rozmiary 300 x 300 x 400 [mm]
:arrow: 2. Wykorzystałem wszystkie elementy zakupione do pierwszej maszyny czyli:
-wałki fi 12 mm
-łożyska w obudowach sztuk 4
-bloki łożyskujące do łożysk 608zz
-śruby trapezowe 10x2
-nakrętki trapezowe wykonane z poliamidu
-obudowę do nakrętki trapezowej ( obudowa łożyska lm12uu adj)
-proxxon fbs 240/e
-silniki krokowe Minebea 17
-sprzęgła aluminiowe 5mm <-> 5mm
:arrow: 3. Udało mi się nawiązać kontakt z firmą Damiapol, która wg mnie wykonuje każdą pracę sumiennie, bardzo dokładnie i w uzgodnionym terminie. Elementy ze stali i aluminium były wycinane laserem z dokładnością ok. 0,25 mm, niekiedy dodatkowo frezowane w technice cnc oraz szlifowane na szlifierce magnetycznej.
:arrow: 4. Całą maszynę zaprojektowałem w programie Autodesk Inventor. Tworzyłem projekt etapami i dzięki temu udało mi się wszystko tak przemyśleć że nie był potrzebny ani jeden spaw. Myślę jednak, że jeżeli ktoś ma dostęp do fachowca który zespawa mu ramę, później splanuje powierzchnie pod prowadnice to lepiej jednak zbudować ramę jako jedną całość. Skręcanie ma też zalety takie że mamy możliwość regulacji niektórych odległości.
:arrow: 5. Pole robocze jakie udało się osiągnąć ma wymiary mniej więcej 160 x 125 x 25 [mm]. Jest niestety mniejsze niż bym chciał ale to dlatego, że korzystałem z prowadnic które miałem no i może braku doświadczenia w projektowaniu.
:arrow: 6. Na zdjęciach widać, że Proxxona zamocowałem uchwytem od wałka fi 20 mm. Przefrezowałem go tylko na grubość 8 mm tak bym mógł swobodnie wymieniać frezy, wiertła...

Dodam, że do sterowania kupiłem notebook'a IBM za 100 zł na aukcji oraz sterownik trzyosiowy Chiński, niebieski. Wszystko działa elegancko, ale tylko pod LinuxCNC, miałem jakieś problemy z Mach3 i przestałem drążyć.

Moje wrażenia
Maszyna nie została na chwilę obecną uruchomiona, ponieważ brakuje jednej śruby napędowej, aczkolwiek wiem już jakie popełniłem błędy konstrukcyjne i cały przebieg budowy nauczył mnie bardzo dużo. Wymienię tutaj moje spostrzeżenia:
-Dzięki uprzejmości i cierpliwości Pana z firmy Damiapol udało mi się zmniejszyć koszta elementów ramy ponieważ wykorzystana została najtańsza stal, a nie drogie aluminium. Maszyna dzięki temu zyskała na sztywności, ponieważ jest niewyobrażalnie ciężka! Wiem też teraz, że projektując element do wycięcia laserem należy dokładnie zaznaczyć że elementy mają mieć otwory fi 3mm + 0,1 mm czy coś w tym stylu ponieważ czasem może wyjść otwór 2,8 mm i śruby m3 już nie zmieścimy.
-Zastosowanie wałków fi 12 mm okazało się niewybaczalnym błędem przynajmniej w osiach Z oraz X(tej na bramie). Stół z odpowiednio rozstawionymi łożyskami nie ugina się ale oś Z przez dźwignię jaką tworzy ulega sile nacisku na stół
-Należy korzystać z elementów gotowych, które można dostać w sklepie, ponieważ wykonanie wg naszego projektu może być kilkukrotnie droższe
-Można użyć silników małych takich jak moje, ale jeśli jest możliwość to jednak wybrać te rozmiaru nema23.

Na razie tyle, jak już uruchomię i spróbuję coś wyfrezować czy wygrawerować to się pochwalę. Póki wrzucam filmy z działania jednej osi:
[youtube][/youtube]



Tagi:


Mati12-25
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Cz-wa

#2

Post napisał: Mati12-25 » 05 lut 2014, 13:42

Fajna frezarka biurkowa. Ale na twoim miejscu przykręcił bym na te dwie "nogi" od bramy do góry blachę żeby to zespolić. Na pewno brama zyska trochę na sztywności :wink:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 05 lut 2014, 13:49

bmajkut pisze:do sterowania kupiłem notebook'a IBM za 100 zł
Można wiedzieć jaki model? Ja ma t42 i tak samo macha nie ujarzmiłem a linux śmiga aż miło.
bmajkut pisze:sterownik trzyosiowy Chiński, niebieski
Trzeba było już odżałować przynajmniej na czerwony, bo niebieskie odchodzą bardzo często.

Proxxon z łożyskiem osadzonym w plastiku nie jest dobrym pomysłem. Sam używałem ib/e z aluminiowym korpusem. Do grawerki pcb jest wystarczającą dokładny, ale do cięższej obróbki jest za słaby i pod większym obciążeniem niż grawerka nie daje rade non-stop. Tzn. daje ale łożysko pada bardzo szybko.

Bramie przykręć przynajmniej 10cm szerokości "plecy". Zdecydowanie całość się usztywni.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 05 lut 2014, 13:58

Zaletą stołu jest to, że uproszczając poza łożyskami stołu masz raptem 10-12 cm pręta poddawanego obciążeniom.
Na bramie "gołe" wałki są pewnie dwa razy dłuższe, przez co wielokrotnie bardziej podatne na drgania i zginanie. Do tego jeszcze oś Z swoje waży, a obróbka będzie wprowadzać efekt dźwigni.

W stali nie podziergasz :P

Mimo wszystko - winszować praktycznie ukończonej maszyny.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: bmajkut » 05 lut 2014, 16:24

noel20,
laptop to ibm 13'' X30. Mach nie chciał zaskoczyć a linux wypluwa jakieś błędy przy zapisie konfiguracji ale koniec końcem działa ;)
W planach jest jakieś usztywnienie bramy ale póki co to nie jest największa wada maszyny więc jeszcze to przemyślę zanim wydam kolejne złotówki.
Zienek,
Wałki stołu są dłuższe od wałków na bramie o 20 mm. Różnica jest taka że łożyska pod blatem są szerzej rozstawione no i oczywiście ta nieszczęsna dźwignia z osi Z.
No fakt w stali nie podziergam :D ale uznam za ogromny sukces wycinanie elementów z mdf i plexi ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”