Moja bźdźiongwa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
niesubordynowan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 15
Posty: 75
Rejestracja: 02 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Poznań

#31

Post napisał: niesubordynowan » 27 gru 2014, 13:32

Obrazek

Pora coś podłubać. Chcę powstawiać te poprzeczne ajzole i zastanawiam się ile nóżek im dać. Profile mają 2 metry. Z pewnością im więcej tym lepiej, ale czy muszą być co pół metra, czy wystarczyłyby na brzegach i po środku? Nie osłabię zbytnio profili, jeśli porozwiercam je co pół metra?
Teraz mam zamocowane tylko w 4 rogach i jak się uwieszę po środku ajzola, to odkształcam go o jakieś 0,3 mm. A może na środku stołu nie potrzeba aż tyle punktów podparcia i wystarczy, że więcej nóżek dam pod profile z prowadnicami?




Autor tematu
niesubordynowan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 15
Posty: 75
Rejestracja: 02 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Poznań

#32

Post napisał: niesubordynowan » 11 sty 2015, 21:20

Obrazek


Obrazek

Ostatnio powstało małe poruszenie w pewnym temacie odnośnie prowadnic THK. Też mam prowadnice z tego źródła. Wyglądają one tak. Wózkami (THK) mogę machać, napierać a i tak żadnych luzów nie odczuwam. Czy prowadnice tej firmy powinny mieć jakieś charakterystyczne oznaczenia? Jakieś napisy, znaczki na krawędziach itp? Na moich nie ma niczego ale górna powierzchnia nie jest idealnie gładka (jak np. w prowadnicach star, które posiadam), tylko szlifowana. Tylko jakoś wózki nie odczuwają dolegliwości a nawet pewne opory (kiedy lekko popchnę wózek to przejeżdża może z kilka centymetrów). Jest szansa, że dostałem to za co zapłaciłem?


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#33

Post napisał: 251mz » 11 sty 2015, 21:47

nie wiem jak na thk ale na hiwinach są wytrawione oznaczenia.
nowy wózek + nowa szyna i jak popchnę wózek do staje od razu po tym jak przestanę pchać.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#34

Post napisał: upanie » 11 sty 2015, 21:51

Mam różne prowadnice THK a przynajmniej tak mi się wydaje ;)
Tylko na jednym z rodzajów szyna ma oznaczenia THK. Pozostałe nie. Za to na wszystkich wózkach jest logo i typ.
czilałt...

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#35

Post napisał: Alvar4 » 11 sty 2015, 23:07

Przyjrzyj się drugiemu zdjęciu. Na powiększeniu widać nie do końca usuniętą końcówkę numeracji. I jak jeszcze dobrze się przyjżysz widac tam kawałek strzałki określającej stronę referencyjną prowadnicy. Toż to Hiwin jest. Ktoś tam w Niemczech robi nas w bambuko i głupie Polaczki się nie skapną czy to Hiwin czy THK. Ena105 mogła paść ofiara oszustwa i nawet o tym nie wie. Zobaczcie ile kosztuje szyna Hiwin a ile THK...
Ciekawe i to bardzo. To może być prowadnica Hiwina. Ale jaki z tego morał? Wózki THK i Hiwin pasują na szyny obu firm zamiennie? Czyli mogę kupić wózek Hiwina i założyć na szynę THK i odwrotnie?

Poniżej fotka z netu oznakowania szyn Hiwin:

Obrazek


Szukałem w necie jakoichś informacji na ten temat ale wszyscy twierdzą że nie da się zaminnie stosować szyn Hiwina z THK. Niby nie pasują. Ale może się okazać że któreś modele jednak da się zamienić tylko oficjalnie nikt się do tego nie przyznaje albo ktoś na to wpadł i rozprowadza w ten sposób jakby podróbki THK. Nikogo nie oskarżam ani nie obwiniam. Próbuję znaleźć wyjaśnienie dla tej sprawy. To już druga osoba u której widzę ślady ukrywania napisów. To na pewno nie jest przypadek.... Ktoś tu leci w bambuko....:lol:

Jeszcze kwestia szlifowania powierzchni. THK ma prowadnice szlifowane ładnie wzdłuż prowadnicy a Hiwin szlifuje pod skosem. I ktoś zacierając napisy musiał szlifować pod skosem bo inaczej napisów by tak łatwo nie usunął....
.... a kurde, jednak THK też szlifuje na skos ale nie w jedną stronę a w jodełkę czy tam na krzyż....

Na Ebay jest dużo THK wystawionych i można sobie szukać i porównywać jak wyglądają THK a jak Hiwin...
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 23:56 przez Alvar4, łącznie zmieniany 4 razy.
Obrazek


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#36

Post napisał: upanie » 11 sty 2015, 23:14

Mam 20-tki hiwina i THK. Są kompletnie inne, nie pasuję do siebie. No chyba, że są różne 20-tki hiwina i różne 20-tki THK.
czilałt...


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#37

Post napisał: dragon44 » 11 sty 2015, 23:25

Dobre pół roku temu też pozyskałem szyny z tego źródełka. Ostatnio rozpakowałem i się zdziwiłem, bo zawsze myślałem, że na szynach będzie oznaczenie w którą stronę je montować. Nawet założyłem temat na forum, ale nie cieszył się zainteresowaniem, żadnym... link Szyny były owinięte folią na której była naklejka hiwina i jakieś tam informacje, ale szyny tak samo przeszlifowane, więc o co chodzi?? Mam rozmiar 25, wózki trzeba pchać palcem aby ruszyły. Niby nowe, ale w jakim celu i dlaczego były szlifowane? Nie żebym się czepiał, ale teraz zbierak nie będzie mi zbierał brudu z prowadnicy jak powinien :P


Autor tematu
niesubordynowan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 15
Posty: 75
Rejestracja: 02 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Poznań

#38

Post napisał: niesubordynowan » 11 sty 2015, 23:32

Ja też mam 25. Dzięki Alvar (leci plusik) za info o powiększeniu, bo pomimo dobrego wzroku nie dostrzegłem "w naturze" tego co Ty na zdjęciu. Dopiero powiększenie pokazuje, że coś tam faktycznie było. Jak znajdę chwilę to skoczę do garażu dokładniej oblukać prowadnice czy więcej takich niedostrzegalnych numerów na nich jest.
Luz na wózkach jest taki, że jak szynę postawię do pionu, to wózek siłą grawitacji zjeżdża z prędkością centymetra-kilku centymetrów na sekundę (kiedyś sprawdzałem a teraz tak tylko oceniam z pamięci, bo o tej godzinie nie chce mi się lecieć eksperymentów przeprowadzać). Raczej opory są większe niż na kilku innych prowadnicach (używanych), które mam.

Może jednak Hiwiny i THK są kompatybilne? Wózki mam THK z opisami.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#39

Post napisał: upanie » 11 sty 2015, 23:35

Wątpię. Moje nie są i z tego co do tej pory czytałem inne też nie są.
czilałt...


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#40

Post napisał: dragon44 » 11 sty 2015, 23:45

upanie, a jakie masz dokładnie modele szyn i wózków?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”