Frezarka V2 aluminiowo stalowa 65x80x20

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 35
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

Frezarka V2 aluminiowo stalowa 65x80x20

#1

Post napisał: Pawlo_j23 » 12 sty 2014, 13:03

Długo przymierzałem się do napisania tego tematu ale ostatecznie się zdecydowałem :P Zadowolony z efektów pracy frezarki drewnianej z planów joes'a postanowiłem zainwestować i zbudować coś mocniejszego. Początkowo myślałem o zbudowaniu drugiej konstrukcji drewnianej lecz z elementami aluminiowymi ale po co łączyć drewno z metalem. Na pewno nie uniknąłem błędów ale jestem zadowolony z pracy :)

Rama z profili stalowych 50x50x2, spawana punktowo, jest sztywna i dla mnie wystarczająca. Chciałem uniknąć wypalania konstrukcji.
Brama jeździ na wałkach podpartych fi20mm, boki ramy z blachy stalowej 7mm docelowo mają być z grubszego alu.
Zetka z dwóch płyt alu 15mm, wałki fi16.
Śruby napędowe kulowe 16x5mm.
Pozostało wyciąć mocowania wrzeciona, zamontować chłodzenie, wyciąg opiłków i prowadnice przewodów :)

Kilka fotek z budowy frezarki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Namęczyłem się przy tym bo wszystko trzeba było robić ręcznie. Jedynie boki bramy miałem wycięte plazmą. Wiercenie, gwintowanie, cięcie i jeszcze raz to samo :)
Wiele wieczorów i sporo wolnych dni poświęciłem na budowę ale było warto. Po wstępnych ustawieniach elektroniki przyszła pora na pierwsze rysunki, wszystko poszło dobrze więc działałem dalej.

Wolałem nie mówić dziewczynie ile na to wszystko wydałem i sam się bałem co z tego wyjdzie. Na koncie pieniądza już nie dużo zostało jednak do takiej frezarki szkoda montować dremla lub mega głośną frezarkę górnowrzecionową więc zakupiłem mokrego chińczyka 1,5kw z ebay.
Wrzeciono jest jak dla mnie idealne. Chodzi płynnie, cicho i nic się nie wygina jak było w przypadku dremelka.

Całość jest bardzo sztywna, trzeba włożyć sporo siły żeby ugiąć zetkę o 1mm. Maszyna chodzi płynnie i bez oporów.
Udało się wszystko poskładać w miarę równo.
Pierwsze próby cięcia wykonałem na kawałku aluminium i zaskoczyły mnie efekty. Idzie jak burza :)

Teraz jestem w trakcie wykańczania chłodzenia wodnego oraz planuję budowę stołu pod frezarkę.

Tak prezentuje się chłodzenie które wymodziłem za grosze. Zobaczymy jak długo wytrzyma. Zastanawiam się jeszcze czy użycie płynu chłodniczego g12 jest dobrym pomysłem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak ono pracuje



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 12 sty 2014, 14:00

Pawlo_j23 pisze:Całość jest bardzo sztywna, trzeba włożyć sporo siły żeby ugiąć zetkę o 1mm.
Hehe punkt widzenia zalezy od punktu patrzenia :mrgreen: Jak dla mnie jest to mizerna sztywnosc

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 35
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#3

Post napisał: Pawlo_j23 » 12 sty 2014, 14:11

Zawsze mogłem sobie kupić maszynę za 100 tys zł i nic by się nie ugięło :P

P.S w sumie jak to sprawdzałem to maszyna jeszcze nie miała skasowanych luzów na łożyskach no i teraz rozsunąłem bardziej łożyska na zetce więc może mniej się gnie. Tak czy siak dla mnie ( póki co bo apetyt rośnie w miarę jedzenia ) jest ok :)

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#4

Post napisał: Alvar4 » 12 sty 2014, 18:12

Ładnie to wygląda. Tak mega prosto. Bez żadnych udziwnień. Do skrobania będzie spoko. :wink:
Obrazek


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 12 sty 2014, 20:27

nie chciałbym być złośliwy ale boki bramy to już koniec? nie próbuj "uginać" zetki tylko się o bok bramy oprzyj i zobaczysz jaka sztywna (lekko się oprzyj). Pomyśl już teraz o wzmocnieniach bo szkoda twojej pracy.
Chłodzenie fajnie zrobione.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 35
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#6

Post napisał: Pawlo_j23 » 12 sty 2014, 21:30

Dance1, nie ma żadnych złośliwości w Twojej wypowiedzi, rama pewnie i się ugina ale jest bardzo sztywna i dla mnie póki co wystarczająca. Dolna rozpórka jest spawana z kwadratów z blachy 7 mm i mocno skręcana. Boczki tak samo z grubej stali. Szczerze to te boki zrobiłem tylko prowizorycznie by uruchomić frezarkę. Docelowo będzie to grubsze aluminium (15mm najprawdopodobniej) i pewnie wtedy przykręcę jakieś wzmocnienia pod kątem :) To samo tyczy się przedniej blachy zetki, którą zamierzam wzmocnić ale to wszystko później bo kończy się kasa ...
Z chłodzenia też jestem zadowolony, jak znajdę odpowiednie rurki to postaram się na stałe skleić lub zlutować rurki w chłodnicy bo te są tylko wsadzone, bardzo ciasno siedzą i nie wypadają nawet jak zacisnę przewód i pompka zwiększa ciśnienie, ale wiadomo lepiej żeby nie było słabych punktów.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 12 sty 2014, 22:06

No to jak konstruktor zadowolony to ja tylko mogę powodzenia życzyć.
Szczerze.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 35
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#8

Post napisał: Pawlo_j23 » 13 sty 2014, 22:15

Dzięki :) Dzisiaj pobawiłem się troszkę falownikiem. Przylutowałem potencjometr, wyregulowałem i testowałem wrzeciono przy 24tys obrotów... jakie ono jest ciche :) Jutro mają przyjść prowadnice przewodów i przełączniki, które mam zamiar zamontować.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 35
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#9

Post napisał: Pawlo_j23 » 16 sty 2014, 20:22

I takim oto sposobem frezarka dzisiaj została uruchomiona :) Podłączyłem przedni panel czyli wyłącznik awaryjny, chłodzenie, odkurzacz przykręciłem płytę tymczasową. Pozostało zrobić mocowania do rury odkurzacza i rurki nadmuchu sprężonego powietrza. Jak pojawi się pieniądz zajmę się stołem i szafką pod kompa i sterownik. Pierwszy test frezowania w plexi z prędkością 2000mm/min wyszedł idealnie :) Zobaczymy co będzie jak wrzucę coś w program i splanuję stół.

Obrazek

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#10

Post napisał: corano » 17 sty 2014, 15:41

A mnie się podoba. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”