Zabieram się do budowy pierwszej frezarki CNC
Główne założenia to:
Pole robocze min: 1200x900x250 ruchoma brama.
Maszyna będzie obrabiać głównie płyty meblowe, mdf, plexi, ertalon i czasami aluminium, dokładność 0,1mm będzie wystarczająca.
Konstrukcja maszyny do przemyślenia stalowa skręcana (jak najmniej spawania aby nie pojawiły się naprężenia/profile aluminiowe skręcane lub drewniana/sklejkowa.
Od wielu lat zajmuję się stolarką, do pomocy przy budowie mam mechaników więc tu nie przewiduję zbyt wielu problemów.
Problemem okazał się dobór materiałów bo im więcej czytam forum tym mniej wiem.

1. Prowadnice:
Nie wiem, które lepsze wałki podparte czy prowadnice liniowe (sam skłaniam się ku wałkom podpartym). Prowadnice mam w pile formatowej i szczerze mówiąc jestem średnio zadowolony, łatwo dostaje się w rowki kurz i pył, który ciężko usunąć a stół jezdny zaczyna podskakiwać na czym cierpi jakość cięcia, trzeba poświęcić sporo czasu na utrzymanie prowadnic w dobrym stanie a jak wiemy czas to pieniądz.
Natomiast w tokarce mam wałki wiszące z tulejami mosiężnymi (maszyna pracuje ciężko 30 lat i nie ma problemu).
2. Jeśli wybiorę wałki podparte czy można umieścić je „do góry nogami” czy łożysko liniowe może w taki sposób pracować (kolega Huberttt umieścił w swoim „sklejkowym gigancie” podpory z boku i chyba się sprawdza.
3. Napęd:
Myślę o napędzie osi X oraz Y na listwach zębatych (Y dwie listwy zębate każda zasilana oddzielnym silnikiem ). Nie wiem dlaczego tak mało tutaj jest takich konstrukcji, co jest wadą tego rozwiązania?
Alternetywą mogą być pasy zębate ale jakoś bardziej ufam listwom.
Napęd osi Z śruba kulowa.
4. Wybór sterownika:
Skłaniam się ku PikoCNC ze względu na to, że mam blisko do twórcy (ok. 40km) i zawsze można podjechać i poprosić o przygotowanie (połączenie) zestawu w całość bo wiem że z tym będę miał największy problem – elektronik ze mnie żaden. Ewentualnie zelrp lub jakiś zestaw od markcomp77.
W wyborze sterownika mam jeszcze jeden problem ponieważ napęd bramy ma być na dwóch silnikach nie wiem czy da się je podpiąć „pod jedno wyjście” sterownika czy musiałby być sterownik obsługujący 4 osie (jak napisał bartuss1:” wystarczy w machu ustawic takie same parametry dla silników, oś dodatkową nazwać np A, a potem ustawić ją jako oś podrzędną dla np X”) czego z tego co wiem nie ma PicoCNC.
5 Silniki:
Co zastosować silniki krokowe czy serwonapędy. O silnikach krokowych co nieco poczytałem o serwonapędach nie wiem kompletnie nic.

Maszyna ma działać w zakładzie stolarskim i zarabiać pieniądze (choć nie będzie głównym narzędziem a raczej towarzyszącym) więc nie będę oszczędzał na jaj budowie ale z drugiej strony budżet też nie jest nieograniczony. Nie chciałbym przekroczyć 8-10 tys. zł (bez wrzeciona). Jak wyjdzie taniej to rozpocznie się budowa następnej frezarka do elementów toczonych na bazie tokarki.