Strona 1 z 6
Zaczynam budowę, proszę o porady.
: 04 gru 2013, 16:34
autor: Damradę
Witam, wszystkim jestem nowym użytkownikiem forum,ale zapewniam ,że czytam je od roku nieprzerwanie i jestem pod wrażenie waszych dokonań.Niektóre maszyny śnią mi się po nocach przez was

,ale do rzeczy. Zaczynam budowę swojej frezarki i od razu poleciałem z grubej rury

,otóż zakupiłem stół treserski o wymiarach 990x 740(żeliwo waga 320kg) powierzchnia jest trochę ponawiercana ale w niczym to nie przeszkadza , jeżeli chodzi o płaskość to nie mierzyłem jeszcze czujnikiem ale po przyłożeniu liniału wygląda całkiem nieźle ewentualnie przeszlifuję jeżeli będzie taka potrzeba.
A pytanie tyczy się prowadnic liniowych na podstawie założenie było,żeby dać prowadnice liniowe HGR20 +wózki tylko,ze bez kombinacji nie zmieści mi się nakrętka kulowa (fi20x05)przykręcona do podstawy stołu ruchomego(chyba ,że źle policzyłem) , czy ktoś ma jakiś pomysł?. Czy jak ewentualnie dam wałki podparte fi20, żeby zmieścić śrubę czy konstrukcja straci na sztywności(chce obrabiać także elementy stalowe jak się uda

)
Brama i nogi wykonana będzie z profilu 200x120x10 i wszystko wyważone i przeszlifowane.
[/img]

: 04 gru 2013, 17:09
autor: dragon44
Taka konstrukcja i wałki podparte to samobój, niech sprawdzi kolega nośność łożysk liniowych i wózków 20
Jak się nakrętka nie mieści to ja znam tylko jedną opcję którą mógłbym polecić, mianowicie warto zapoznać się z jakimś programem do modelowania 3d, żeby później uniknąć błędów. Generalnie to można zrobić kilka trików z tą nakrętką, np. przefrezować rowek w płycie na nakrętkę z blokiem, albo podnieść szyny - płaskownik pod szyny, można też normalnie zamocować do blatu szyny i bloki łożyskujące, a całą różnice wysokości przenieść na stół. Rozrysowanie tego nawet w przekroju trochę naświetli temat. Zakładam że będzie ruchomy stół.. Warto to sprecyzować;)
A co do profili, to niektórzy się uskarżali że takie duże potrafią ładnie grać jak pudło rezonansowe, ale można wspawać użebrowanie, albo zalać jakimś elastycznym betonem:)
: 04 gru 2013, 17:15
autor: Zienek
Płyta traserska, szyny, wózki, dystanse dające większy prześwit, ruchomy stół.
Tak jak kolega wyżej radzi.
To nie sklejka i trUdno będzie coś dociąć, czy przesunąć, jak się nie zgra. Trzeba będzie robić element od nowa. Lepiej poświęcić czas na projekt, nawet w prostym Google SketchUp.
: 04 gru 2013, 18:28
autor: Damradę
Dziękuje Panowie za rady, tak macie rację projekt muszę zrobić choć mistrzem świata w projektowaniu nie jestem , podkładki pod szyny nie chciał bym dawać bo mam sporo mięsa w tej płycie(30mm) , więc chyba będzie lepszy pomysł z tym wyfrezowaniem.
Tak stół ruchomy, brama stała
Profil mogę wspawać użebrowanie ,tylko nie wiem czy sięgnę do środka z dwóch stron ,ale to zobaczymy przy spawaniu jak nie to czymś zaleję-dzięki .
Zabieram się za rysowanie tylko proszę nie śmiejcie się później , sami tego chcieliście

: 10 gru 2013, 16:41
autor: Damradę
Witam, za waszą radą zacząłem od projektu, wrzucam na razie to co mam do tej pory i proszę o jakieś opinie a przy okazji mam pytanie jak rozstawić wózki na stole żeby uzyskać korzystne przejazdy a nie stracić na sztywności stołu (ok. 500x500) jest jakaś żelazna zasada?

: 10 gru 2013, 17:04
autor: gaspar
Podkładki szlifowane daje się pod wózki raczej a nie pod szyny. Mają one z grubsza wymiar wózka i otwory przelotowe tak by można było korzystać z tych w wózkach.
Pod stopy bramy daj coś konkretniejszego, minimum blacha 20mm. By było z czego zbierać. Szkoda do takiej płyty przykręcać bramę na blaszki 10mm.
: 10 gru 2013, 17:23
autor: Damradę
W tej chwili mają 15 mm to za mało?
: 10 gru 2013, 17:57
autor: gaspar
powinno styknąć. nie ma co oszczędzać na blachach, to nie mosiądz

: 10 gru 2013, 19:10
autor: dragon44
A tego jotpega to nie prościej przez torrenta wrzucić? albo przez forumowe "dodaj zdjęcie"?
: 10 gru 2013, 20:32
autor: Damradę
Próbowałem , ale ciągle mi pisało,że przekroczyłem 2mB chodź zdjęcie tyle nie miało.