Frezarka 400x400x200 do aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

Frezarka 400x400x200 do aluminium

#1

Post napisał: korba_czow » 13 gru 2013, 17:47

Witam,

Po kilku tygodniach czytania postanowiłem zbudować własną frezarkę, oraz zarejestrować się i poprowadzić konstruktywną dyskusję podczas budowy. Plany ambitne: konstrukcja metalowa z profili zamkniętych ze stałą bramą, o polu roboczym 400x400x200 i o względnie dużej sztywności; głównie mam zamiar obrabiać na tej maszynie elementy z aluminium. Posuw liniowy oparty o prowadnice trapezowe hiwin 20 oraz chińskie śruby kulowe 2005. Napęd zależny od funduszy (od dostępności używanych ciekawszych rozwiązań niż krokowce). Wrzeciono prawdopodobnie chińczyk 3kW. Budżet zakładany do ~15kpln. Zaczynamy od konstrukcji.

Otóż zacząłem rysować maszynę i mam mały dylemat. Czy są jakieś wady i zalety stosowania kilku profili pospawanych ze sobą zamiast jednego grubościennego z czysto mechanicznego punktu widzenia. Aspekty dostępności i ceny są oczywiste, interesuje mnie np. różnica podatności na ugięcia w przypadku zastosowania dwóch profili 80x40x5 a jednego np. 80x80x8, z analizą MES raczej sobie nie poradzę. Załączam rysunek bramy jak chciałbym to wykonać i proszę o krytykę takiego rozwiązania. Profile na rysunku to 80x40x5.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka 400x400x200 do aluminium

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 13 gru 2013, 18:16

1. Za okolo 15 kola kupisz taka maszynke gotowa do pracy.

2. Taka spawanina nie ma prawa byc prosta, kiepsko to widze.

q


Autor tematu
korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#3

Post napisał: korba_czow » 13 gru 2013, 18:32

1. Wcześniej oczywiście oglądałem i szukałem; za 20kpln są (były?) oferty na alledrogo, ale:
- na najtańszych krokówkach po 80pln (chyba?)
- liniówka i śruby o rozmiar mniejsze
- bez elektrowrzeciona i falownika

Chyba że jeszcze gdzieś można znaleźć maszyny <20kpln o podobnych parametrach jak założenia?

2. Masz rację, to na 100% się wygnie w różne strony. Czy wyżarzenie w tym przypadku nie pomoże? Oczywiście powierzchnie bazowe byłyby potem wyprowadzone. Czy jednak lepiej porzucić koncepcję na rzecz jednego profilu grubościennego? Wtedy w grę wchodzi chyba jedynie stal jakościowa (min 10mm) i czas oczekiwania może być przydługi. Należałoby też kombinować mocniejszą spawarkę.. chociaż w drugą stronę mniej pracy z jednym profilem niż z układanką z kilku.

ps. Czy ktoś mierzył realną sztywność tych maszyn z allegro? W jaki sposób można ją określić?


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#4

Post napisał: Skrzydlaty » 13 gru 2013, 21:36

Wiele profili to dobry pomysł pod warunkiem dobrego podejścia do spawania i wykorzystania paru tricków. Z drugiej strony to nadal ścianka o grubości jak w profilu. Sugerował bym elementy cięte na laserze i składane w całość. No i prościej z montażem. Oczywiście o odpowiedniej grubości.
W maszyny poniżej 15kzł nie wierzę, no chyba że jakiś mechanik amator ma u siebie w garażu cały park maszynowy.
korba_czow pisze:ps. Czy ktoś mierzył realną sztywność tych maszyn z allegro? W jaki sposób można ją określić?
Nie można, nie da się, jeśli wierzyć analizą mes to sam stół wprowadza większe ugięcia niż materiał na nim postawiony. Sory ale dobra konstrukcja to nie tylko "profesjonalny" wygląd ale i rzeczywista sztywność. O ile wiem to gmaro z tym walczył próbując osiągnąć w miare optymalną konstrukcję sądząc po fotach. Rezultatów my nie znaju :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”