Moja frezarka bramowa 400x600x170(regulowana wysokość - 500)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 cze 2007, 19:54

Oglądałem film z rysowania długopisem i ciekawi mnie ta niepłynna (skokowa praca). Jeśli tak zachowuje się Mach, to raczej marnie się sprawuje... No chyba, że Twój komputer nie jest za mocny, ale mój STEP działa dużo płynniej nawet na słabym sprzęcie.

Anyway: generalnie wszystko jest bardzo fajnie. Maszynka, jak pisałem bardzo, bardzo.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bysiu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 15
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:09
Lokalizacja: Żywiec

#22

Post napisał: Bysiu » 13 cze 2007, 21:40

Jeśli chodzi o ArtCAM-a to jest to pełna wersja ArtCAMPro 5.5 ściągnięta z neta(lub jak ktoś woli to jest eMule :P). W wersji demo nie próbowałem lecz myślę że program nie wygeneruje ścieżek.
Poniżej zdjęcie z programu(kursor myszki wskazuje narzędzie do tworzenia wektorów ze zdjęcia ścieżek, wektory to te fioletowe linie wokół ścieżek-po nich właśnie jedzie frez).

Kolega Piotr R. napisał o niepłynnej pracy przy pisaniu długopisem, otóż dzieje się tak gdy damy bardzo szybki posuw rzędu 1200mm/min i wtedy frezarka podczas przejazdu G0 szybko się przesuwa a gdy wykonuje kod G1 czyli maluje to zwalnia, wpływ ma też wielkość liter, które były małe a prędkość duża, dlatego tak nią szarpało. Przy dużych wzorach wszystko chodzi płynnie a mój komp to Sempron3000+64bit tak że na pewno nie przez procka tak się dzieje :) Silniki są połączone równolegle (ośmioprzewodowe) mają wtedy duży i stabilny moment przy dużych szybkościach zaś przy małych moment jest niższy (zawsze można zmienić na poł. szeregowe)
Załączniki
PCB ArtCAMPro.jpg
PCB ArtCAMPro.jpg (176.7 KiB) Przejrzano 982 razy
Ostatnio zmieniony 14 cze 2007, 17:34 przez Bysiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Bysiu

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#23

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 cze 2007, 07:12

Tu nie chodzi mi o inny posuw dla pracy, a inny dla ruchu jałowego. Popatrz dokładnie - wygląda to tak, jakby program wykonał jedną linię g-kodu, zatrzymał się by zinterpretować następną i dopiero ją wykonuje. Im wolniejszy będzie posuw tym mniej będziesz zwracał na to uwagę, ale im szybciej będziesz pracował tym bardziej praca będzie skokowa.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#24

Post napisał: wood carver » 14 cze 2007, 08:06

Bysiu pisze:Silniki są połączone równolegle (ośmioprzewodowe) mają wtedy duży i stabilny moment przy dużych szybkościach zaś przy małych moment jest niższy (zawsze można zmienić na poł. szeregowe)
to że silniki jest połalczony rónolegle, nie oznacza, że przy małej prędkosci jest słąbszy niż przy duzej. Faktem jest jedynie, że zaleznosc pmomentu od prędkosci ma już odmienną charakterystykę i wykres tej za;ezności jest linią mniej stromą- silnik dłuej trzyma moment.

Jednak na sterowniku m542 i silnika 3 NM , połłączenie równoległe spowoduje do osłąbienia momentu z prostej przyczyny. M 542 ma prąd szczytowo 4,2A ( standardowo 3A)
połlączenie silnika rónolegle, oznacza potrzebe zwiększenia pradu prawie dwukrotnie( ponieważ ten musi zasilic już teraz 4 cewki, a nie tylko 2 ( generalnie...nie chodzi mi o to ze cewki sa zasilane równocześnie!) . w czasie pracy w jdnym kierunku 2 uzwojenia zamiast 1. ( podzielone na pół)

gdybys miał m880..o!!! tak.
ale nie w tym przypdku. W tym przypadku, moim zdaniem to tylko pogorszy wyniki pracy silnika.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bysiu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 15
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:09
Lokalizacja: Żywiec

#25

Post napisał: Bysiu » 14 cze 2007, 12:38

Czyli z tego wynika, że lepiej pracować na wolniejszym posuwie, co spowoduje płynność ruchów frezarki. Możliwe, że gdybym przestawił sterowniki na większą dokładność i połączył silniki szeregowo to efekty byłyby całkiem inne tzn. lepsze. Kiedyś to wypróbuje :)
Bysiu

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#26

Post napisał: gmaro » 14 cze 2007, 13:27

W twoim przypadku przy połączeniu równoległym silnik potrzebuje 5.6 A a sterownik może dać max 4,2 A czyli przy większych prędkościach masz sytuacje że brakuję mu prądu a więc połączenie szeregowe dla tego tego silnika i sterownika jest jak najbardziej prawidłowe bo silnik wtedy potrzebuje 2.8 A - czyli masz pewność że sterownik "wydoli"
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#27

Post napisał: wood carver » 14 cze 2007, 17:12

na jakiej rozdzielczości pracujesz?
Ja proponuje dla silnika 3Nm i m542 sterowanie mikrokrokowe 1/16
1/16 to optymalne rozwiazanie... przy 45 khz macha, i tak nie osagniesz na tym slniku prędkosci większej niż 2500 mm , 1/16 daje maks w machu coś lekko ponad 3000mm

przy rozdzielczosci 1/8 sa większe oscylacji i prdkosc napewno bedzie lekko mniejsza...
ja też pracuje teraz przy rozdzielczosci 1/16. Wcześniej pracowałem na machu na 1/8 z racji większych predkosci. Jednak silnik 8Nm potrafi spowodowac spore drgania...ostatecznie ustawiłem na 1/16 i mimo ze frezarka stabilnie frezowałą w drenie nawet przy 4500 mm!! to teraz drgania są mniejsze, lepiej sie pracuje, nie buczy, nie szarpie..szczególnie mam na myśli takie interpolacje, gdzie jeden z silnikó zasóał przy pełnej predkosci przez całe pole robocze, grugi zas, w tym czasie pokonywał dystans zaledwie paru centymetrów...często nałożenie się drgań było wręcz nieprzyjemne!! ( już nie mówie o tym jak to oddziałowywuje na konstrukcje..wiadomo..)

teraz przy 1/16 jest fajnie...
dzisiaj np. frezowałem w sklejce 20 mm, posuw 3000 mm, zagłlębienie frezu 5 mm ( można by więcej..silniki ciagną, ale wrzeciono zaczyna muli!!! piszczy, dławi się, frez wchodzi w wibracje..tragedia, sklejka to ciężki przeciwnik
wole ustawic "multimass" niż frezowac wolniej i przy mniejszej ilości przbiegów...


proponuje ustawic na 1/16..zresztą..sterowniki tak ma funkcje morfingu kroków...czym większa predkosc, rozdzielczosc automatycznie się zmniejsza!! Jednak mimo spadku momentu przy małch predkosciach( s wtosunku do pełngo kroku ), zmniejszenie oscylacji rzutuje na możliwośc osiagniecią większcych prędkosci i stabilniejszej pracy.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2007, 18:11 przez wood carver, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bysiu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 15
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:09
Lokalizacja: Żywiec

#28

Post napisał: Bysiu » 14 cze 2007, 17:53

cały czas pracowałem na 1/10 kroku, teraz zmieniłem na 1/16 tak jak napisał kolega "wood carver". Frezarka osiąga teraz max. posuw 3375mm/min. Kiedy będę coś frezował to zobaczę jak się zachowa z nowymi parametrami :) Na pewno zwiększy to dokładność obróbki.
Bysiu

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#29

Post napisał: wood carver » 14 cze 2007, 18:19

szczerze mówiac, nie liczyłbym na zwiększenie dokłądnosc obrówki.
zauwaz , że nawet na pełnym kroku, teroretycznie frearka ma dokładnośc 4/200 = 0,02 mm!!!
podejrzewam, że nie jsteś w stanie osiagnąc dokładności rzędu 0,1mm, nie mówie tego dlatego, że uwazm ze tak jest w przypadku twojej frezarki, lecz uważam , że tak jest w przypdaku wiekszości frezarek tu na forum...
zauwaz, że nawet te "przyzyjne" łożyska liniowe maja lekki luz.
tak naprawde, to rozdzielczosc wpłwa głównie na kulture pracy silników, któa bądx jest dobra i pozwala osiagnac dobre prdkosci i stabilną prace, bądź jest nijaka.

[ Dodano: 2007-06-14, 18:22 ]
pytanie z innej beczki jakie masz sprzęgła ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#30

Post napisał: bartuss1 » 14 cze 2007, 22:21

sie czepiają szczegółów jak zwykle, oglądałem fotki i całkiem fajna konstrukcja :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”