Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
chudy2000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 31 maja 2011, 20:53
Lokalizacja: Lodz

#11

Post napisał: chudy2000 » 26 paź 2013, 11:22

pool82 pisze:Na wstępie - bardzo mi się podoba koncepcja Twojej frezarki.
Tylko w niektórych miejscach, moim zdaniem, jest za słaba i przekombinowana.

Na osi Y pod szyny łożysk wstawiłeś blachę na profil - bardzo dobrze - ale tego nie uczyniłeś w osi Z - nie będzie z czego zbierać - czerwona strzałka. Musisz pamiętać żeby zostawić na próg po zabieleniu pod szynę tak żeby oparła się bokiem - inaczej będziesz miał problem z ustawieniem szyn.



Pod wózki również będziesz musiał zabielić - i tu również nie ma za dużo mięsa - niebieska strzałka. Ten punkt w ogóle wydaje mi się słaby. Na Twoim miejscu dałbym w tym miejscu grubszą blachę i jej nie przeginał pod śrubę tylko zastosował podfrezowanie.

Pomysłabym również nad osłoną śruby w osi Y tak jak to zrobił kolega Zhan:

link

Co do uginania stołu itp to musisz się zastanowić czy te obliczeniowe 200kg będziesz miał faktycznie umiejscowione na końcówce stołu i wziąć pod uwagę to że obrabiany przedmiot 200 kg sam w sobie będzie miał również swoją sztywność której teraz nie uwzględniasz.

Jeżeli chcesz poprawić sztywność to daj niesymetryczne profile wyższym bokiem w górę poprawiając jednocześnie współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie.

Nie podoba mi się mocno odstająca pinola. Pomyśl nad wysunięciem kolumny nad stół, jednocześnie odwróć szyny - daj je na Z-etkę a wózki do kolumny. Dzięki temu zmniejszysz ramię pinoli do ruchomego węzła (łożysk liniowych) i poprawisz sztywność wrzeciona (ciężar pewnie zostanie podobny).

To moje przemyślenia. Mam nadzieję że coś z tego Ci się przyda :)

Będę bacznie obserwował postępy Twojego projektu - powodzenia!

bardzo dziekuje za uwagi.
Moze na poprzednich obrazach tego nie widac, dlatego wstawiam zblizenie.
na plycie przedniej kolumny oraz zagietej plycie pinoli sa podfrezowania na 3mm , zeby mozna bylo prowadnice i wozki ustawic w odpowiednich plaszczyznach i zeby mialy oparcie na krawedziach. Jest rowniez zostawione troche miejsca co by z drugiej strony prowadnicy dokrecic szyne oporowa.
Obydwie plyty sa grubosci 10mm, takze wydaje mi sie ze po zebraniu 3mm zostanie wystarczajaco duzo materialu. no ale moge sie mylic.
dodatkowo w tych miejscach podfrezowania, od drugiej strony przyspawane sa prostopadle blachy , ktore powinny wzmocnic te oslabione punkty.

Obrazek

z ta oslana sruby, swietny pomysl. ja sie zastanawialem nad oslona srub i prowadnic harmonijka. ale moze rzeczywiscie lepiej zastosowac rozwiazanie podobne do kolegi Zhana.

co do wyzszych profili pod stol to na poczatku wlasnie takie zrobilem, ale okazalo sie ze wtedy konstrukcja krzyzaka i stolu juz nie bedzie tak "kompaktowa", zwiekszyl sie przeswit pomiedzy tymi elementami i troche sie obawialem o wyzsze naprezenia dzalajace na wozki.
no ale przemysle to jeszcze raz i zrobie kilka symulacji. Moze uda sie wypracowac jakis kompromis :razz:

jesli chodzi o zamiane miejscami szyn z wozkami w osi Z, to szczerze mowiac nie widzialem jeszcze takiej konstrukcji we frezarce kolumnowej. moglbys jakiegos linka podeslac?
jesli dobrze rozumiem to szyny mialyby byc przykrecone do tylnej plyty pinoli, ale czy to baaaaaaaaardzo nie zmniejszy pola pracy w osi Z?. no chyba zeby zwiekszyc wysokosc pinoli dwukrotnie. to wtedy tak

wielkie dzieki za wszystkie podpowiedzi :wink:


Pijąc zagraniczne wina, oszczędzasz Polską siarke

Tagi:


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#12

Post napisał: beowolf » 26 paź 2013, 11:26

czy chodzi o coś takiego?
Obrazek

kiedyś takie maleństwo zrobiłem

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#13

Post napisał: skrzat » 26 paź 2013, 11:34

Może zamiast spawać profile na podstawę zrób ją z płyty traserskiej? Coś jak w załączniku. Pdf któregoś Kolegi z forum, nie pamiętam już z jakiego tematu.

[ Dodano: 2013-10-26, 11:42 ]
A jak ma być sztywnie to chyba układ tego typu najbardziej się sprawdza: https://www.cnc.info.pl/topics60/mala-f ... htm#330821
Załączniki
machine_489.pdf
(402.6 KiB) Pobrany 248 razy
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka kolumnowa do alu 500x350x350

#14

Post napisał: oprawcafotografii » 26 paź 2013, 12:07

chudy2000 pisze:Witojcie :wink:

Chcialbym zbudowac kolumnowa frezarke o polu roboczym 500x350x350.
Prosilbym kolegow o porady,wskazowki i krytyczne uwagi :razz: ...
Proste pytanie - dlaczego akurat TAK?

Konstrukcja bramowa jest prostsza, sztywniejsza etc...

Cos szczegolnego przemawia za akurat takim rozwiazaniem?

q

Awatar użytkownika

pool82
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 117
Rejestracja: 13 gru 2012, 14:12
Lokalizacja: Barlinek

#15

Post napisał: pool82 » 26 paź 2013, 12:51

chudy2000 pisze:jesli chodzi o zamiane miejscami szyn z wozkami w osi Z, to szczerze mowiac nie widzialem jeszcze takiej konstrukcji we frezarce kolumnowej. moglbys jakiegos linka podeslac?
jesli dobrze rozumiem to szyny mialyby byc przykrecone do tylnej plyty pinoli, ale czy to baaaaaaaaardzo nie zmniejszy pola pracy w osi Z?. no chyba zeby zwiekszyc wysokosc pinoli dwukrotnie. to wtedy tak
Szybko wrysowałem to o co mi chodzi (kolego beowolf - coś w tym stylu :)) - mniej detali, mniej skomplikowane, mniej spawania, sztywniejsza konstrukcja - wg mnie - zrobisz jak będziesz uważał.

Obrazek

Model jaki Ty przyjąłeś super się sprawdzi jak pinola będzie miała własną 4 oś - ale Ty chyba takiej nie przewidujesz.
Nie staraj się wszystkiego zrozumieć, bo wszystko stanie się niezrozumiałe :D


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#16

Post napisał: pixes2 » 26 paź 2013, 13:19

pool82 pisze: Szybko wrysowałem to o co mi chodzi (kolego beowolf - coś w tym stylu :) )
Co istotne - prowadnice "z" bliżej punktu obróbki. Znacznie zmniejszasz ramię siły działającej na wózki i prowadnice. A ten poziomy element, nazwijmy go belką "Z", na sztywno do kolumny, choćby z możliwością zamontowania na różnej wysokości. Pozwoli to zmniejszyć zakres przesuwu osi pionowej i i przez to zwiększyć jej sztywność.
Ale koledze namieszaliśmy... :wink:

Pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: spol » 26 paź 2013, 20:59

Mogł byś poszukać używanego stołu teowego ze starej frezarki na tą podstawe. T rowki można by użyć jako uchwyty dla prowadnicy dla osi Y oraz uchwyty kolumny pionowej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
chudy2000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 31 maja 2011, 20:53
Lokalizacja: Lodz

#18

Post napisał: chudy2000 » 26 paź 2013, 22:26

Ciesze sie ze zainteresowanie tematem wzrasta :grin:
pool82 pisze: Niekoniecznie. Chyba, że przykręcisz każdą nogę do sztywnej podstawy - po to chyba dałeś tyle nóg :)
Tak, kazda z nog bedzie przykrecona do podloza, mimo wszystko rzeczywiscie podstawa i kolumna wygladaja troche jak z innych bajek.Sprawdze jeszcze sily i naprezenia przy podstawie.
beowolf pisze: odnośnie tych ugięć stołu...może zrób tak jak w obrabiarkach cnc typu haas. Długa część stołu jest przymocowana do tego krzyżaka, prowadnice w osi X są nieruchome a wózki przyczepione są do stołu. Co prawda nie osłania Ci to wtedy śruby ani prowadnic w osi X ale skoro stosowane jest to w obrabiarkach przemysłowych to być może jest to sztywniejsze rozwiązania.
Chodzi Ci zapewne o cos takiego?
Obrazek
Takie rozwiazanie rowniez bralem pod uwage. Tylko wtedy stol ruchomy musi byc o polowe krotszy i obrabiane dluzsze elementy beda wystawaly poza stol. Chyba jednak zostane przy dluzszym stole i ewentualnie zastosuje pod nim wyzsze profile
skrzat pisze: Może zamiast spawać profile na podstawę zrób ją z płyty traserskiej? Coś jak w załączniku. Pdf któregoś Kolegi z forum, nie pamiętam już z jakiego tematu.
Plyta traserska to bardzo dobry pomysl, dosyc dlugo sledzilem allegro i inne portale w poszukiwaniu odpowiedniej ale niestety w takich wymiarach 1000x300 uzebrowanej od spodu nie bylo.
Ewentualnie kupie inna i ja przytne, tylko ze taka plyta bez uzebrowania i grubosci 30mm wazy ok 70kg, do tego dojda podpory boczne, uchwyty itp to bedzie ok 80kg. Jak na razie moja podstawa wazy 46kg. Takze jak natrafie na jakas plyte traserska w odpowiednich rozmiarach to ja kupie, a jesli nie to pozostane przy profilach.
skrzat pisze:A jak ma być sztywnie to chyba układ tego typu najbardziej się sprawdza: https://www.cnc.info.pl/to...0,30.htm#330821
Ten uklad jest ok ale ja nie chce podnoszonego stolu, zbyt duze silniki bylyby potrzebne do jego podniesienia. Chyba zeby jakies przeciwwagi zasstosowac.
oprawcafotografii pisze: Proste pytanie - dlaczego akurat TAK?
Konstrukcja bramowa jest prostsza, sztywniejsza etc...
Cos szczegolnego przemawia za akurat takim rozwiazaniem?
Wiedzialem ze ktos zada to pytanie.Odpowiedz jest prosta, na forum sa miliardy ploterow bramowych. Chcialbym zrobic frezareczke ktora jest nieco odmienna od wszystkich, wiem wiem, kolumnowych tez jest troche ale nie az tak duzo. Moja frezarka nie bedzie sluzyla do zarabiania kasy, to taki projekcik typowo do nauki i zabawy. W przyszlosci bede chcial zakupic i przerobic FYA41M albo innego grzmota tak jak kolega Kamar. P.S. a czy bramowa jest sztywniejsza nic kolumnowa? No troche sprawa dyskusyjna, osobiscie uwazam ze nie. Ale to tez zalezy jaka bramowa i jaka kolumnowa.
pool82 pisze:Szybko wrysowałem to o co mi chodzi (kolego beowolf - coś w tym stylu :) ) - mniej detali, mniej skomplikowane, mniej spawania, sztywniejsza konstrukcja - wg mnie - zrobisz jak będziesz uważał.

Model jaki Ty przyjąłeś super się sprawdzi jak pinola będzie miała własną 4 oś - ale Ty chyba takiej nie przewidujesz.
pixes2 pisze: Co istotne - prowadnice "z" bliżej punktu obróbki. Znacznie zmniejszasz ramię siły działającej na wózki i prowadnice. A ten poziomy element, nazwijmy go belką "Z", na sztywno do kolumny, choćby z możliwością zamontowania na różnej wysokości. Pozwoli to zmniejszyć zakres przesuwu osi pionowej i i przez to zwiększyć jej sztywność.
Ale koledze namieszaliśmy... :wink:

Pozdrawiam.
Tomek.
Hehe, na poczatku tez o czyms takim myslalem. Nawet zrobilem zaczatki modelu.
Obrazek

Ale jak zobaczylem te ponizsze konstrukcje to zmienilem zdanie. Jednym sie podobaja jedrne tylki kobiet, innym duzy biust.....a mnie poprostu odstajace pinole... :lol: hie hie.bez skojarzen prosze :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

4 os oczywiscie przewiduje ale nie na pinoli tylko na stole (podzielnica).
spol pisze: Mogł byś poszukać używanego stołu teowego ze starej frezarki na tą podstawe. T rowki można by użyć jako uchwyty dla prowadnicy dla osi Y oraz uchwyty kolumny pionowej.
Oooo, o czyms takim nie pomyslalem, dobra mysl. Gdze tego szukac? Na zlomach,allegro?zaberam sie za szperanie w necie..
Pijąc zagraniczne wina, oszczędzasz Polską siarke

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: spol » 27 paź 2013, 09:50

Np. tutaj : http://www.maschinensucher.de/

Wpisz T-Nutenplatte albo T-Nuten i powinno znalezc :) Na ebay.de podobnie. Oczywiście chodzi o zdjęte z maszyn stalowe czy zeliwne stoły , nie aluminiaki :)


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#20

Post napisał: Zbych07 » 27 paź 2013, 19:41

chudy2000 pisze:
spol pisze: Mogł byś poszukać używanego stołu teowego ze starej frezarki na tą podstawe. T rowki można by użyć jako uchwyty dla prowadnicy dla osi Y oraz uchwyty kolumny pionowej.
Oooo, o czyms takim nie pomyslalem, dobra mysl. Gdze tego szukac? Na zlomach,allegro?zaberam sie za szperanie w necie..
Na Allegro np:

---> Link

Obrazek

1100 x 280 mm za 450zł.


Inna alternatywa to np. odlew z epoxybetonu


---> Link


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


:wink:

[ Dodano: 2013-10-27, 19:49 ]
Ten sam Allegrowicz który sprzedaje ten stolik teowy sprzedaje również łoże tokarki:



Obrazek


można by zrobić z tego kolumnę lub drugą oś :grin:


:mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”