Mój pierwszy ploter 400x300x250(350)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 29
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#201

Post napisał: Dudi1203 » 26 gru 2013, 15:40

Zrob tą realcje porzadnie, bo wrzuciles jakies zdjecia, ok, dales jakis opis, ok ale żadnego powiązania zdjec z opisem nie widze.

Moze ja sie czepiam albo cos ale dla mnie to powinno wyglądać tak. Zdjęcie a pod nim opis celu pomiaru oraz wynik mierzenia. Zobacz jak to fajnie zrobił gaspar w swojej maszynce przy pomiarach belki. Zrobil to w 2 zdaniach, z których człowiek rozumie wszystko. Ty juz wypracowanie napisałeś i zrozumieć sie z tego nie da nic.
wiedziałem mniej więcej ile mam przerwy podniosłem więc prowadnicę tylko tą na dole w tych miejscach gdzie były braki
"Ten", "ta", "to" i "mniej więcej" zostaw humanistom, ktorzy gadają zeby czymś sobie czas zająć, bo nic konkretnego nie potrafią. Łatwiej zrozumieć kogoś kto nie używa takich zwrotów, a kto używa konkretnych określen. Czasem mam wrażenie, że ludzie przestają umieć nazywać rzeczy i zjawiska, bo za często sobie je zastępują zaimkami wskazującymi.

Nie łatwiej byłoby zrozumieć takie zdanie: "płaskość głownej powierzchni przylegania lewej prowadnicy osi y wynosi xxx, prostoliniowość bocznej powierzchni przylegania tej prowadnicy wynosi xxx". Krótko, zwięźle i na temat.

Mierzenie czujnikiem na wychylonej zetce prostoliniowosci prowadnic osi x uwazawam za błedne, bo sumujesz błąd dwoch prowadnic mnożąc go przez ramie zetki,w efekcie nie wiedząc ktora jest krzywa i o ile. Zrzuc krzyzak, dotknij linialem do powierzchni i szczelinomierz w ruch.



Tagi:


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 88
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#202

Post napisał: majkel1987 » 26 gru 2013, 16:16

Znów miałem problem z wrzuceniem fotek w posta.
Dudi1203 pisze:Zrzuc krzyzak, dotknij linialem do powierzchni i szczelinomierz w ruch.
Tak zrobiłem na samym początku
Poprawię to jakoś.

Szczelinomierz poszedł w ruch na początku na prowadnicy drugiej z liniałem
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 0083850322
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 5108021234
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 6055118050
różnice między powierzchnią prowadnicy a bazy 2x0,07 0,08 0,04

Tak jak widać na bramie kartki papieru i sreberka pod prowadnicą w celu jej wyrównania
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 4653710498

Pomiary w dwóch pozycjach, z boku(pierwsze ustawianie) i z góry (jako drugi pomiar)
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 9797538642
dokładność 0,04
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 4653710498
Dokładność 0,02

Prowadnica pierwsza, z bazą, ma szczeliny do 0,04 zostawiłem ją jak jest odsuniętą od bananowej bazy. Przylega do niej tylko na końcach prowadnicy
Mierzenie czujnikiem na wychylonej zetce prostoliniowosci prowadnic osi x uwazawam za błedne, bo sumujesz błąd dwoch prowadnic mnożąc go przez ramie zetki,w efekcie nie wiedząc ktora jest krzywa i o ile
Mam czujnik zamontować na krzyżaku czy tak jak GASPAR zrobił??
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 16,510.htm

najpierw wyeliminowałem, jak najlepiej potrafiłem na zybko, tęodchyłkę
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 8691644162
później pomiar wysokości.
Myślałem że właśnie na wychylonej zetce bo właśnie w tedy odchyłki są największe. na krutszym ramieniu brawie mogłyby być niezauważalne, a jak będę pracował na niskich detalach to w tedy zetka ma największe odchyłki.

Jak by to kolega zrobił??

A to filmiki z obu pomiarów

Dokładność 0,04

Dokładność 0,02
Sorki za jakość. Miało być niby HD :wink:
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 18:45 przez majkel1987, łącznie zmieniany 2 razy.


Rurka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 179
Rejestracja: 04 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: centrum

#203

Post napisał: Rurka » 26 gru 2013, 16:25

A brama czemu nie skręcona z podstawą.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#204

Post napisał: mike217 » 26 gru 2013, 16:27

Eh, rama była krzywa po spawaniu, na frezarce ją docisnęli łapami, wygięła się ze mieli na zero. Po frezowaniu odpieli z łap i odsprężynowała... dlatego właśnie druga moja maszyna będzie też na wiszących wałkach bo mam na stole dokładniej niż Ty teraz...


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 88
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#205

Post napisał: majkel1987 » 26 gru 2013, 16:37

Rurka pisze:A brama czemu nie skręcona z podstawą.
Przy ustawianiu prostopadłości X do Y zaznaczę i nawiercę.
mike217 pisze:Eh, rama była krzywa po spawaniu, na frezarce ją docisnęli łapami, wygięła się ze mieli na zero. Po frezowaniu odpieli z łap i odsprężynowała...
Dokładnie tak to sobie wyobrażałem, ale mówili żeby tego uniknąć starali się zamocować ją na wysokości nóg. Coś im nie wyszło.
mike217 pisze:dlatego właśnie druga moja maszyna będzie też na wiszących wałkach bo mam na stole dokładniej niż Ty teraz...
"dokładniej" znaczy się??
No ja raczej chciałbym hiwinki zostawić.
Sęk w tym, co teraz robić z tymi powierzchniami....


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 16
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#206

Post napisał: dragon44 » 26 gru 2013, 16:44

Czy aby na pewno liniał jest prosty? mam wrażenie że na obu filmikach w połowie jego długości wymiar zmienia się o dwie setki. Ma kolega mikromierz aby sprawdzić czy liniał na 100% trzyma wymiar szerokości? Przy nawrotach długie ramie wykazuję charakter sprężysty i widać że zegar skacze o kilka setek... Czy zegar chodzi płynnie? I na litość boską mierzy kolega wysokość baz wraz z błędami wysokości szyn i wózków... W jakiej klasie są wykonane szyny i wózki? Dodatkowo to może nie być wina różnicy wysokości pomiędzy bazami Y, tylko oś X może być pod kątem (w pionie), żeby to zniwelować trzeba byłoby podkładać pod bramę. I niech kolega zmierzy równoległość każdej pary szyn


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 88
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#207

Post napisał: majkel1987 » 26 gru 2013, 17:33

dragon44 pisze:Czy aby na pewno liniał jest prosty? mam wrażenie że na obu filmikach w połowie jego długości wymiar zmienia się o dwie setki. Ma kolega mikromierz aby sprawdzić czy liniał na 100% trzyma wymiar szerokości?
Ma różnicę 0,01 0,02. Producent daje 0,025 na 600mm Z drugiej strony musiałbym mieć drugi liniał i trzeci aby sprawdzić czy nie bananuje, orientacyjnie coś mógłbym powiedzieć w tedy. Na chwile obecną przyjmuje to za płaszczyznę bazową.
dragon44 pisze:W jakiej klasie są wykonane szyny i wózki?
H średnie naprężenie wstępne, ale mierzyłem je mikrometrem na samym początku we wszystkich płaszczyznach i w małych odstępach. Są na 0 :wink:
dragon44 pisze:Dodatkowo to może nie być wina różnicy wysokości pomiędzy bazami Y, tylko oś X może być pod kątem (w pionie), żeby to zniwelować trzeba byłoby podkładać pod bramę.
Jak wcześniej pisałem oś Y nie jest brana pod uwagę bo została zrobiona perfekcujnie. Trochę też za to zapłaciłem. Sprawdzane było liniałem, czujnikiem zegarowym, szczelinomierzami i wyszło mi ok 0,03.
Oś X i jej bazy są krzywe. Prowadnica która ma frezowaną bazę nawet jej nie dotyka w środku bo odchyłki byłyby większe.

Ten pomiar był robiony dawno temu jako pierwszy na tej maszynie z dociśniętą prowadnicą do bazy. Odchyłki 0,06 właśnie na środku.
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 5414558082

Jak widać na filmikach odsunięta od bazy daje pomiar na granicy 0,02.
dragon44 pisze:I niech kolega zmierzy równoległość każdej pary szyn
Równoległość jest podług baz krzyżaka. Tu nie powinno być problemu.

[ Dodano: 2013-12-26, 17:38 ]
Jak kolega zauważył czujnik skacze na środku przejazdów, bo to właśnie bazy na bramie bananują


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 16
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#208

Post napisał: dragon44 » 26 gru 2013, 17:58

Zdaję się że odwrotnie rozumiemy oś X i Y
majkel1987 pisze:Jak wcześniej pisałem oś Y nie jest brana pod uwagę bo została zrobiona perfekcujnie. Trochę też za to zapłaciłem. Sprawdzane było liniałem, czujnikiem zegarowym, szczelinomierzami i wyszło mi ok 0,03.
Błąd, nie ma rzeczy perfekcyjnych. Trzy setki to nie perfekcja...
Jaką ma kolega gwarancję że płaszczyzna stóp bramy, jest idealnie równoległa do osi X - osi na bramie, po której jeździ krzyżak? Wystarczy pod jedną stope coś podłożyć i się okaże że płaszczyzny baz na których leżą szyny osi Y - osi stołu, są na tej samej wysokości.

Co do prostoliniowości bazy do której będzie kolega dociskał szyny osi Y - osi stołu.
majkel1987 pisze:Oś X i jej bazy są krzywe. Prowadnica która ma frezowaną bazę nawet jej nie dotyka w środku bo odchyłki byłyby większe.
Szyna to nie liniał, nie można jej traktować jak dogmatu. Po to się ją dociska do bazy, żeby ją naprostować, bo może być wygięta w banan. Powierzchnia jest szlifowana aby wyprowadzić oś samej prowadnicy.

Wydaję mi się że osiąga kolega kres możliwości pomiarowych swoich narzędzi i na tym etapie to albo faktycznie spaprana robota, albo błąd pomiarowy wynikający z iloczynu błędu metody i błędu narzędzi. Ciężko stwierdzić...


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 29
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#209

Post napisał: Dudi1203 » 26 gru 2013, 18:12

majkel1987 pisze:Mam czujnik zamontować na krzyżaku czy tak jak GASPAR zrobił??
Gaspar w tym tescie nie sprawdzal prostoliniowosci tylko ustawial prostopadlosc bramy do przejazdu w osi y. Prostoliniowosc ustawil wszczesniej podkladajac podkladki pod szyne.
A tak w ogole zanim zaczniesz cokolwiek mierzyc dokrec z grubsza ta brame. Bo na takiej wiszącej w powietrzu to nie bardzo cokolwiek ustawiać.
I nie uzywaj okreslen "pierwsza prowadnica" i "druga prowadnica" skoro ich nie zdefiniowałeś. Znacznie prosciej by bylo chyba uzywac okreslen "dolna prowadnica belki bramy" i "gorna prowadnica belki bramy". Nie trzebaby bylo tlumaczyc tych pojec, nie uwazasz? Po co sobie zycie komplikowac... No i dalej nie zobaczylem konkretnych wynikow pomiarow napisanych pod zdjeciami. Podejdź do tego rzeczowo a nie tak chaotycznie...

Jak dla mnie to powinienes ustawic ta maszyne tak:
-ustawic prostoliniowosc i rownoległość prowadnic x i y (wzgledem linialu)
-ustawić prostopadlosc tych osi (pomiar czujnikiem do kątownika albo ustawionego linialu - patrz zdj gaspara)
-sprawdzic prostopadlosc plaszczyzny szyn belki do szyn stolu, jesli ucieka to skorygowac
-zalozyc krzyzak i sprawdzic prostopadlosc osi Z w plaszczyznach xz i xy


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 88
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#210

Post napisał: majkel1987 » 26 gru 2013, 18:14

dragon44 pisze: Błąd, nie ma rzeczy perfekcyjnych. Trzy setki to nie perfekcja...
Wiem, wiem, ale jak inni koledzy mówili ciężko jest otrzymać 0,02 na konstrukcji spawanej a do tego niewyżażonej więc ja jestem huppy :mrgreen:
Pomiary nie były robione na wszystkich kołkach ustalających. teraz skręciłem na zycher i coś mi się wydaje że jest lepiej. jedno co jest nie tak to łączenia części wew. z zew. są na innych poziomach ok 0,01. Ale podstawa to jeden z najlepiej obrobionych elementów maszyny.
dragon44 pisze:Jaką ma kolega gwarancję że płaszczyzna stóp bramy, jest idealnie równoległa do osi X - osi na bramie, po której jeździ krzyżak? Wystarczy pod jedną stope coś podłożyć i się okaże że płaszczyzny baz na których leżą szyny osi Y - osi stołu, są na tej samej wysokości.
I tak jest. Jak widać na tym zdięciu https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 4653710498 na jednym wózku jest papier. Jeli by zostawić ustawienia osi X tak jak to wykombinowałem dziś, to ten papier z wózka Y ląduje pod stopą lewą aby złapać level. Różnica 0,1.
dragon44 pisze:Szyna to nie liniał, nie można jej traktować jak dogmatu. Po to się ją dociska do bazy, żeby ją naprostować, bo może być wygięta w banan. Powierzchnia jest szlifowana aby wyprowadzić oś samej prowadnicy.
Dociskając do bazy prowadnicę osi X, tak jak mówiłem, mam odchyłki 0,06 na przejazdach po liniale.
Liniał ma dokładność 0,02. Planowałem i tak jeszcze dokupić inny dla porównania ale to za jakiś czas. Moim zdaniem spartana robota. Prowadnice nainnym poziomie o 0,2mm - masakra i banany na płaszczyznach. Ja to widzę koledzy i sami jak widzicie mam małe odchyłki na przejazdach więc wiem gdzie mam dołki a gdzie górki na powierzchniach pod prowadnicami. Ja tylko cały czas nie wiem co z tym zrobić. Szlifować, frezować, docierać?? Nie wiem.....

[ Dodano: 2013-12-26, 18:21 ]
A dopiero jak skręcę bramę z podstawą to jeszcze może być inaczej z tą różnicą pod stopami. Może też mi ściągnąć tył bardziej i wygnie czoło bramy.... Na chwilę obecną pomiary w neutralnej pozycji bramy. Później będziemy się bawić ze stopami :)

[ Dodano: 2013-12-26, 18:43 ]
Dudi1203 pisze:No i dalej nie zobaczylem konkretnych wynikow pomiarow napisanych pod zdjeciami. Podejdź do tego rzeczowo a nie tak chaotycznie...
Z pośpiechu :) Juz poprawione
Dudi1203 pisze:ustawić prostopadlosc tych osi (pomiar czujnikiem do kątownika albo ustawionego linialu - patrz zdj gaspara)
Użyję kątownika.

Tak w ogóle dzięki za wskazówki. Miałem tak robić na ostatecznych pomiarach i przy skręcaniu w tedy wszystkie punkty co kolega wypisał dokładnie zostaną wykonane. Prostoliniowość prowadnicy górnej bramy jak pamiętam robiłem, dlatego wiem że po dociśnięciu jej do bazy mam złe wyniki.
To wszystko co koledzy piszą apropo pomiarów, robiłem jak pamiętam. Więc dlatego chcę to naprawić jak się da.

[ Dodano: 2013-12-26, 18:46 ]
majkel1987 pisze:Pomiary w dwóch pozycjach, z boku(pierwsze ustawianie) i z góry (jako drugi pomiar)
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 9797538642
dokładność 0,04
https://picasaweb.google.com/1030818683 ... 4653710498
Dokładność 0,02
Tak swoją drogą odchyłka 0,02 może wynikać z odchyłki pierwszego pomiaru 0,04

[ Dodano: 2013-12-26, 18:55 ]
Skręcę bramę jakoś w nowym roku. Myślałem że popracuję sobie na urlopie w okresie świątecznym ale nie przyszły mi oprawki do nakrętek, stół nie zrobiony bo mają też wolne w zakładzie i trzeba czekać.
Nie ma też najważniejszego... wrzeciono... Jak tam sprawy się mają w ogóle??
Dudi??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”