Frezarka 300x420x200 - konstrukcja spawana

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

Frezarka 300x420x200 - konstrukcja spawana

#1

Post napisał: Łukasz Potępa » 26 lip 2013, 03:21

Witam,

Moje pierwsze podejście do tematu, przeglądałem od paru dni forum, trochę rysowania i powiedzmy że mam już podstawę:)

A więc tak założenia:

-Pole robocze A3 - czyli 300x420 i wstępnie 200- ale zastanawiam się o ile mogę to poszerzyć.
-obróbka aluminium, drewno - i podejrzewam że w takiej konstrukcji mam szansę na zabawę w stali.
-kosmiczne prędkości mnie nie interesują.
-niezawodność
-możliwe jak najtaniej - ale chytry 2 razy traci jak wszyscy wiemy:)

To co na razie mam:

Obrazek


Trochę o tym co już zaprojektowałem,

-profile użyte w podstawie 120x120x8 oraz 120x60x8 oraz płaskowniki grubości 10mm - (całość spawana będzie na zakładach mechanicznych, zakładam dużą dokładność obróbki - oczywiście powierzchnie splanowane, konstrukcja odpuszczona)

-na prowadnice liniowe mnie nie stać - dlatego użyłem wałków podpartych 25 -

walki

-łożyska w oprawie -

łożyska

- śruba też niestety trapez ze względu na koszty - Tr16x4

śruba

-silnik też ze względy na koszty, prostotę w zupełności wystarczy krokówka (tak sądzę).

silnik


A teraz pierwsze schody - zaczynamy od mocowania śruby

Obrazek

w środku łożysko kulowe skośne - 10x30x9, do montażu chce użyć śrub m10. Powiedzcie czy 2 wystarczą?

Za radą kolegi śruby będą lekko naciągnięte stąd łożyska skośne. Wałek przetoczony będzie z dwu stron do średnicy 10 mm i nagwintowany na pewnej długości M10, zabezpieczony oczywiście podkładka + nakrętka z teflonem na koniec. Tak to mniej więcej wygląda (szkoda że Solid nie chce mi pokazać tych gwintów, raz są raz znikają)

Obrazek

po stronie napędowej kolejne przetoczenie, na fi8 i tam chce bezpośrednio montować sprzęgło. I tu mój największy problem - dobrać sprzęgło które ma z jednej strony mocowanie na wałek fi8 a z drugiej fi14, pomysł na mocowanie silnika jest, narysuje jak tylko znajdę sprzęgło (oczywiście liczę na fachową pomoc)

Co do mocowania śrub mam parę pomysłów - przemyślę poczytam i wybiorę wydający mi się najbardziej odpowiedni - jak coś będzie to się pochwalę.


Brama jeszcze w robocie - na razie czekam na propozycję - jak rozstawić wałki - zakładam że też podparte i jakieś fajne rozwiązanie osi Z, też mam parę w głowie i ciężko się zdecydować. A z tym co napisałem wiąże się mój najgorszy problem - czyli jakie wrzeciono? (bo to niestety od niego wszystko zależy) :roll:

Wstępnie chce bramę zamontować na 4 śrubach M18 - jako ramię profil 200x100x8 - na podstawie płaskownik 15mm. "Góra" na 3 profile 200x120x8 + dwa płaskowniki szerokości 60mm grubość 10mm.

Liczę na pomoc, mam nadzieję że nie popisałem bzdur:)



Tagi:


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#2

Post napisał: beowolf » 26 lip 2013, 18:14

hmmm....niezawodność i możliwie najtaniej...tak to się chyba nie da. Jeśli niezawodnie to prowadnice prostokątne i śruby kulowe. A w ogóle...niezawodnie to raczej serwa...krokówki zawodzą...Lepiej zrób coś raz a porządnie. Ja właśnie składam coś podobnego. Na stół dałem wałki podparte, bo akurat miałem, ale reszta to prowadnice hiwin. Śruby kulowe z poltechu - chodzą bardzo dobrze. Teraz wolę nieoszczędzać - narazie wyszło mnie to jakieś 2,5 tyś
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

#3

Post napisał: Łukasz Potępa » 26 lip 2013, 18:49

Przemyślę kosztorys, ale na 90% zostanę przy wałkach. Śruby kulowe mocno mnie kuszą.

A takie rozwiązanie śrub jak u mnie powinno zdać egzamin? Czy używać dodatkowo od strony napędowej podwójnego łożyskowana? - tylko po co skoro śruba jest naciągana?

no i martwię się o mocowanie sprzęgła na czopie fi8, chociaż teoretycznie problemów być nie powinno.



Mógłbyś zdradzić patent na mocowanie nakrętek przy trapezie? Bo nakrętki kulowe nie mają tego problemu? Czy się mylę?

PS: Jakie wrzeciono planujesz użyć?


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: beowolf » 26 lip 2013, 19:48

łożyskowanie śruby może być. Podobno w centrach obróbczych też stosuje się naciąganą śrubę. Ja u siebie mam od strony napędowej łożysko dwurzędowe skośne a drugiej kulkowe zwykłe. Na oś Y kupiłem dwa skośne od strony napędowej, ale okazało się, że między nimi musi być pierścień dystansowy no i następne osie zrobiłem na dwurzędowym. Luzów nie ma. Sprzęgło też mam mocowane na fi 8 i z drugiej strony też jest fi 8 bo akurat silnik ma taką oś. Sprzęgło oczywiście kłowe rozłączne bo elastyczne się kompletnie nie nadaje (sprawdzone). Co do nakrętek - chodzi Ci o nakrętki napędowe tak? Jeśli wytoczysz sobie nakrętkę z kołnierzem i wywiercisz w tym kołnierzu otworki to będziesz miał tak samo, jak kulową. Ja tak zrobiłem w poprzedniej maszynie (takiej małej - była na sprzedaż w dziale giełda). Nakrętki tylko z poliamidu, jeśli nie chcesz mieć problemów z luzem. Zawsze trafiałem na takie nakrętki, że luzu nie było. A te z brązu ponoć luz mają i trzeba dwie stosować do kasowania luzu.
Jakie wrzeciono - 2,2 kw chińczyk z ebay....zbieram na nie...
Jeszcze proponowałbym w projekcie uwzględnić mocowanie czujników bazowania i krańcowych, żeby potem nie zastanawiać się, gdzie to włożyć (jak to u mnie jest:/


Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

#5

Post napisał: Łukasz Potępa » 26 lip 2013, 20:12

Dzięki za uwagi:) przerobie mocowania pod lozyska dwurzedowe napewno w takim razie.

A jaki montaż wrzeciona z dołu płytka na 4 śrubach i w środku jakiś zacisk? Chyba najprostsze a dobre rozwiazanie?

Z krancowek rezygnuje. Za dużo kasy, wiem ze by sie przydały ale z moim użytkowaniem, czyli mocno dbane i pełna uwaga nie potrzebuje.

Ma nadzieje ze dzisiaj uda sie opracować bramę i oś z:) jak nie to pewnie przez weekend cos poskrobie.


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#6

Post napisał: beowolf » 26 lip 2013, 20:35

ale chociaż czujniki bazowania zamontuj. Ja kupiłem indukcyjne. Mocowanie wrzeciona - blok aluminiowy z otworem w środku na wrzeciono przykręcany do płyty osi Z


Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

#7

Post napisał: Łukasz Potępa » 26 lip 2013, 20:57

Poczytam, przemyśle sprawę.

Tymczasem muszę namalować resztę:)


Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

#8

Post napisał: Łukasz Potępa » 28 lip 2013, 21:15

Tak jak mówiłem, całość zaprojektowana. Oczywiście potrzebne mi tam jest parę poprawek.

Konstrukcja przygotowana pod mokrego chińczyka 2.2 kW.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czekam na opinie:)


beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#9

Post napisał: beowolf » 29 lip 2013, 21:37

jaki jest rozstaw łożysk w osi Z? chodzi mi o ich długość względem płyty Z pod wrzeciono


Autor tematu
Łukasz Potępa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 16:35
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

#10

Post napisał: Łukasz Potępa » 30 lip 2013, 04:49

Taki sam jak na x. Od osi z do osi jednego walka 90mm, od obudowy do obudowy lozyska w pionie 210mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”