Frzarka 500x500x200 5osi ?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
raf_79
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 01 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Katowice

Frzarka 500x500x200 5osi ?

#1

Post napisał: raf_79 » 08 lip 2013, 08:15

Witam wszystkich forumowiczów, od jakiegoś czasu zainteresował mnie temat zbudowania frezarki no i później dłubania na niej elementów z aluminium.

Jako że w tej dziedzinie doświadczenia większego nie mam to i sa wątpliwości jak co wykonać i jakie przyjąć założenia.

Tak więc jak napisałem w temacie pole robocze to około 500x500x200 ale może się powiększyć.

Prędkość obróbki no tego nie wiem jakie są przyzwoite przejścia ale chyba 0,5m/min nie będzie źle ?

Konstrukcja na początku myślałem żeby wszystko wyspawać i potem się męczyć z obróbką tego żeby to miało odpowiednie powierzchnie ale jako że dużo robię w profilach itema i tak się zastanawiam nad nimi i ewentualnie wzmocnić je jakimiś płytami stalowymi.

Napęd śruby kulowe i wózki na prowadnicach z PMI
Silniki i tu kolejna możliwość wyboru: silniki krokowe albo serwa, z tego co czytam to tutaj większość ludzi korzysta z silników krokowych i programu mach lub podobnego, jak to wygląda przy użyciu serw ? (jak się zdecyduje na serwa to pewnie będą to mitsubishi) czy trzeba miec podłączony komputer do tego czy da się to załatwić na PLC i HMI ?

Wrzeciono nie wiem jakie :) polecacie jakiegoś mokrego chińczyka w innych postach rozumiem że to np coś takiego http://www.e-*.pl/elektrowrzec ... -1238.html tylko że to ma sporo obroty i do obróbki ok ale jakbym chciał wywiercić otwór albo co gorsza go potem nagwintować? Muszę mieć wtedy drugie wrzeciono do tego?

Teraz dodatkowe osie nie wiem czy jest w takiej małej maszynie dawać dodatkowe osie ale myślę mogą się przydać a i edukacyjnie wyjdzie mi to na zdrowie :) Czy na obrocie wrzeciona w osi A (nie wiem czy dobrze ją nazwałem położenie wrzeciona o 90 na bok) potrzebny jest jakiś hamulec czy napęd utrzyma przy obróbce je nieruchomo ?

No to na początek tyle moich wątpliwości. Jak już zacznie ich być mniej to zacznę to rysować.
Jak coś niejasno napisałem to postaram się rozjaśnić w razie potrzeby a jak napisałem jakąś straszna bzdurę to już mi głupio :P

Z góry dzięki za pomoc
Rafał



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 08 lip 2013, 09:33

bawiłes się juz jakimkolwiek ploterem 3 osiowym?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
raf_79
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 01 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: raf_79 » 08 lip 2013, 10:16

na razie tylko kręcę korbkami normalnych frezarek
a czemu pytasz ?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 08 lip 2013, 20:53

raf_79 pisze:ale jako że dużo robię w profilach itema i tak się zastanawiam nad nimi i ewentualnie wzmocnić je jakimiś płytami stalowymi.
Wiesz jak to się nazywa? Bimetal - a to raczej kiepski pomysł na konstrukcję.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 08 lip 2013, 22:48

pytam, bo 5 osi to jest rzadkośc tu na forum z racji potrzeby skorzystania z zaawansowanego cama a i do bardzo malych maszynek raczej głowic sie nie stosuje tylko stoły uchylno obrotowe, a jesli ktos nie ma pojęcia jak poradzic sobie z trzema osiami i dopiero raczkuje w temacie to w pieciu osiach ni skuma za cholere od razu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 08 lip 2013, 23:23

Jeżeli to ma być naprawdę 500x500 z obrotową głowicą i pełne 5 osi, to zakresy ruchów będą znacznie większe (żeby narzędzie mogło podejść z każdej strony). Pewnie wyjdzie jakieś 800x800, a to już jest wielkie bydlę, którego robienie z ITEMów wydaje mi się słabym pomysłem. W ogóle 5-osiówka z profili alu to chyba tylko do drewna się nada.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 09 lip 2013, 01:01

Mieć 5-cio osiową maszynkę i nauczyć się jej obsługi to pewnie fajna sprawa ... tak myślę :???: , ale jednoczesne spore wyzwanie.

Niewielu Forumowiczom się to udało ( kojarzę sobie trzech ).
Mała 5-cio osiowa została zaprezentowana chyba tyko jedna: ---> cnc-5-osi-do-jubilerstwa
Zwykle takie wątki nagle się urywają : ---> pierwsza-frezarka-5-osi-prosba-o-porade.

Budowa maszynki z profili to fajna sprawa ale, .... droga :cry: a pozytywny efekt końcowy wcale nie jest gwarantowany.

Moja budowana z profili aluminiowych i stalowych przy gabarytach ≈1000 x 1000 uzyska pole pracy w trzech osiach 550 x 360.
Jeśli kiedyś uda się ją przekształcić na 5 osi, pole pracy jak przypuszczam skurczy się o około połowę :cry:

5 osi, pole pracy 500x500, do obróbki aluminium , zbudowana z systemowych profili aluminiowych .... :neutral:

Jestem bardzo ciekawy jak Autor wątku "widzi" taką konstrukcję ?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 09 lip 2013, 01:06

ursus_arctos pisze:Pewnie wyjdzie jakieś 800x800, a to już jest wielkie bydlę, którego robienie z ITEMów wydaje mi się słabym pomysłem. W ogóle 5-osiówka z profili alu to chyba tylko do drewna się nada.
Do drewna to może być za słabe, ale do takich prac jak na filmie, czemu nie:

[youtube][/youtube]

Tutaj do w drewnie robi już stalowa konstrukcja:

[youtube][/youtube]

Jak się okazuje, to i kress-em można stal obrabiać na 5-osiówce do drewna:

[youtube][/youtube]

... ale to jest jak z tym frezowaniem alu na drewnianych maszynach. Trzeba przecież zrobić na czymś części do kolejnej, lepszej maszynki :wink:

Awatar użytkownika

nas24
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 29 mar 2008, 19:16
Lokalizacja: gdańsk
Kontakt:

#9

Post napisał: nas24 » 09 lip 2013, 02:04

400 x 400 x 270 5 osi do jubilerstwa
może zamiast skrętnej głowicy na początek zbudować solidne 3 osie z wysoką zetką a kołyskę można zawsze dorobić

kolega pisze że "kręci korbkami manualnych frezarek" więc zaplecze jest. w takim wypadku budowanie z profili to kompletna pomyłka
rozrysować, pospawać i obrobić płaszczyzny - mamy kilka razy taniej o wiele lepszą podstawę do budowy frezarki (zakładając że projekt będzie ok :grin: )

Obrazek


Autor tematu
raf_79
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 01 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Katowice

#10

Post napisał: raf_79 » 09 lip 2013, 07:59

Dzięki za odpowiedzi troszkę mi się rozjaśnia.

Zdaje sobie sprawę że zrobienie kolejnych dwóch osi znacznie powiększy maszynę i delikatnie mówiąc skomplikuje sprawę i dlatego tez się zastanawiam czy jest sens o czym pisałem w pierwszym poście i widzę że odradzacie, tak więc albo dużo większy obszar roboczy albo zostaję przy 3 osiach.

Co do mojego radzenia sobie z budową i obsługa maszyn to to że jestem raczkującym w temacie frezarek nie znaczy że nie projektuję/buduje czegoś innego. I spokojnie sobie poradzę z 3 osiami teraz na maszynie mam 14 serw ponad 150 siłowników i kilka silniczków i jakoś to udało mi się zaprojektować i poskładać za niedługo zaczynam uruchamianie.
Profile alu robię na nich no troszkę czasu różne rzeczy i póki co ze sztywnością nie miałem problemu, dlatego pytam Was jako fachowców co o tym sądzicie. Jeszcze sprawa kosztów profili kiedyś konstrukcje robiłem z profili z kwasówki i koszty zrobienia tej samej konstrukcji z profili alu są niższe po prostu robocizna u nas droga.
Nie żebym już skreślił konstrukcję spawaną na razie się zapoznaje z tematem.

Fajny pomysł z tą kołyską i obracanym stołem.

A co mi możecie doradzić na temat wyboru pomiędzy krokowcami a serwami ?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”