Strona 1 z 2

Megaplot xmd 48 - modernizacja oprogramowania

: 13 cze 2013, 19:43
autor: syntetyczny
No to się stało. Po walkach z geometrią, niedokręconymi porządnie prowadnicami, luzem w karetce i innymi kwiatkami, przyszedł czas na modernizację oprogramowania...

Mój wybór padł na LinuxCNC, bo na tym się znam najlepiej. Zostało zmienione:
- Dodałem włącznik główny zasilania
- Podpiąłem E-Stop pod logikę LinuxCNC
- Dodałem pełną optoizolację portów
- Zmieniłem sterowanie wrzeciona z Modbus na DC sterowane z LinuxCNC
- i takie tam...
Modernizacja zajęła mi 3.5Dnia, gdyż koniecznie chciałem dodać ten włącznik główny i mieć sterowanie wrzeciona za pomocą 0-10V DC. Powalczyłem trochę z falownikiem(ach te CP010) i to by było na tyle:) Jeszcze planuję dodać płytkę z przekaźnikami do odkurzacza i pompy chłodziwa + 4oś w planach(a co!).

Obrazek

Obrazek

[youtube][/youtube]

: 13 cze 2013, 21:40
autor: gaspar
producent pożałował na wibroizolatory więc kup je. Dodatkowo dodaj stężenia pod stół - poprzeczki. Wymień soft np na pikocnc bo oryginalny to... Pozatym jeszcze przydało by się coś wrzucić na stół zamiast tych profili i zplanować. Po tych zabiegach dopiero można rozpocząć jako tako pracę.

: 13 cze 2013, 22:06
autor: syntetyczny
gaspar pisze:producent pożałował na wibroizolatory więc kup je. Dodatkowo dodaj stężenia pod stół - poprzeczki. Wymień soft np na pikocnc bo oryginalny to... Pozatym jeszcze przydało by się coś wrzucić na stół zamiast tych profili i zplanować. Po tych zabiegach dopiero można rozpocząć jako tako pracę.
Generalnie soft jest "ciekawy"...Sterowanie będzie zmieniane na LinuxCNC, już jedną taką modernizację robiłem i działa to przyjemnie...
Wsadziłem podkładki z gumy 30mm, myślę, że będą dobrze działać, chyba, że się mylę?

A te poprzeczki?Stężenia?To jak to dodać?Jak zrobić?

Stół zdjąłem, założyłem płytę mdf 25mm.

: 13 cze 2013, 22:26
autor: gaspar
Jak zdjąłeś stół to ile miałeś poprzeczek "spinających"?
Podkładki z gumy dadzą radę ale wibroizolatory są idealne do poziomowania i tłumienia drgań.

: 13 cze 2013, 22:39
autor: syntetyczny
gaspar pisze:Podkładki z gumy dadzą radę ale wibroizolatory są idealne do poziomowania i tłumienia drgań.
Kwestia tego, że nie za bardzo jest jak zamocować wibroizolatory...Poza tym, są tylko 4 nogi i wsio, więc na środku i tak siądzie...

Na stole są 3 poprzeczki.

: 13 cze 2013, 23:03
autor: gaspar
W moim XMD32 każda noga miała z boku blache z otworem przyspawaną i tam montowałem wibroizolator. Poprzeczek wg. mnie jest stanowczo 2 razy za mało zwłaszcza na tej długości.

: 13 cze 2013, 23:16
autor: syntetyczny
No spawać nie będę nowych, bo to byłoby trudne w realizacji...

: 13 cze 2013, 23:33
autor: gaspar
bez przesady... a kto mówi o spawaniu. możesz sobie same poprzeczki wyspawać i skręcić do maszyny. Ja tak zrobiłem. Pytasz o rady to Ci podpowiadam jak ten gumowy ploter pousztywniać.

: 14 cze 2013, 21:41
autor: syntetyczny
gaspar pisze:bez przesady... a kto mówi o spawaniu. możesz sobie same poprzeczki wyspawać i skręcić do maszyny. Ja tak zrobiłem. Pytasz o rady to Ci podpowiadam jak ten gumowy ploter pousztywniać.
Ok, to brzmi całkiem rozsądnie, ale to w takim razie 2 razy więcej???
A jak wypoziomować( szczelinomierze)? Jak usztywnić bramę?

: 29 cze 2013, 14:16
autor: syntetyczny
Obiecałem zdjęcia. Oto i one. Tutaj ilość poprzeczek po zdjęciu stołu.
Obrazek
Tutaj zdjęcie ze smarowania i sprawdzania zakresów roboczych maszyny. Czerwonymi kreskami oznaczyłem dokąd dojeżdża karetka frezarki.
Obrazek
A tu drugi koniec.
Obrazek
Tutaj sposób zablokowania łożyska liniowego za pomocą pojedynczej śrubki.
Obrazek
Teraz tutaj na zdjęciu widać bruzdę, która powstała przez ocieranie się nogi stołu o śrubę trzymającą osłonę prowadnicy bramy. Bruzda była niezła...Pomogła wymiana śruby z imbusowej na śrubę z łbem płaskim.
Obrazek
Wcześniej wspomniana śrubka do mocowania łożyska liniowego nie zapobiegła, aby łożysko się przekręciło i szorowało po podporze prowadnicy bramy. Na zdjęciu widać taką jasną bruzdę i wiórki na końcu podpory...
Obrazek
Tutaj, jak się dobrze przyjrzy widać jak łożysko się przekręciło.
Obrazek
Po zdemontowaniu widać było jak bardzo się łożysko wysunęło.
Obrazek
I to by było na tyle. Maszyna już chodzi. Nie wiem, czy to w każdej maszynie jest, ale u mnie można na podstawie tych kresek, powiększyć obszar roboczy o dobre kilka cm. Ale to wymaga ingerencji w software...Czyli całkiem możliwe, że czeka mnie konwersja do LinuxCNC...