Frezarka z ruchomą bramą 530x320x170

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Frezarka z ruchomą bramą 530x320x170

#1

Post napisał: ezbig » 08 maja 2013, 01:15

Przyszedł czas na budowę kolejnej maszyny.

Obrazek

Trochę ciężko mi było zebrać się po bolesnej stracie dwóch poprzednich konstrukcji, które prezentowałem na forum (niestety bez finału z w/w względów), ale cóż jestem niestety już uzależniony od CNC i bez własnej maszyny nie potrafię żyć :( Mówią, że człowiek na głodzie jest zdolny do wszystkiego - zrobiłem więc remanent w piwnicy i okazało się, że ze zgromadzonych skarbów da się zrobić jeszcze małego dziwoląga :)


Czemu nie ruchomy stół, przy takim małym polu pracy? Mam może utopijną ideę wydłużenia blatu z 320mm do 1m, jak się trochę odkuję finansowo. W przedstawionym niżej projekcie wykorzystałem każdy kawałek materiału jaki znalazłem w piwnicy. W tej chwili budżet wynosi 0zł. Brakuję mi formatki na stół, 3 płaskowników 60x10x740 i 3 sterowników.


Zbierzmy do kupy:

1. Pole pracy: 530x320x170
2. Prowadnice szynowe: X - 15x680, Y - 35x480, Z - 20x320. Wszystkie Bosh rexroth.
3. Śruby kulowe 1605 w każdej osi (chińskie)
4. Silniki 3 x 3,5Nm (trochę duże, ale takie mam)
5. Przekazanie napędu: przekładnie pasowe 1:1 w każdej osi
6. Konstrukcja z formatek alu 20mm, tylko plecy osi Z z formatki 15mm oraz 3 płaskowniki 60x10 dla usztywnienia osi X i blat stołu z formatki 15mm. W podstawie kilka profili Bosh-a 45x45. Dodam jeszcze jakieś 4 wibroizolatorki, żeby całość można było na stole postawić.
7. Wrzeciono Kress FME 1050W
8. Sterowniki: pewnie 3x 4,2A/80V (kupię na końcu). Płytę główną mam na 4 osie
9. Oprogramowanie: Linux CNC

Tak to sobie wyobrażam (w pliku pdf są rzuty, na których podałem kilka istotnych wymiarów):

- widok ogólny
Obrazek

- bok
Obrazek

- przód
Obrazek

- góra
Obrazek

- od dołu
Obrazek

- brama z tyłu
Obrazek

- zbliżenie osi Z
Obrazek


Proszę o uwagi, jakby coś się komuś rzuciło w oczy. Sam nie wiem czy nie przekombinowałem tej bramy i zastanawiam się czy nie lepsze byłoby poniższe rozwiązanie:

Obrazek

a jak dłużej o tym myślę to może to jest jeszcze lepsze:

Obrazek

Jakieś klocki 60x60x20 żeby wstawić nad drugi wózek jeszcze wykroję.
Załączniki
koncepcja01.PDF
(233.97 KiB) Pobrany 347 razy
Ostatnio zmieniony 08 maja 2013, 01:48 przez ezbig, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 08 maja 2013, 01:47

Dwie uwagi:
1. Na rysunkach nie widzę nigdzie nakrętek pociągowych. Trzeba przemyśleć ich montaż.
2. Jeżeli brama ma być napędzana centralną śrubą, to rozstaw wózków wzdłuż prowadnic bramy musi być dużo większy. Maszyna teraz ma układ "poprzeczny" - tzn. oś X (ruch po bramie) ma większy zakres, niż Y (ruch bramy). Przy napędzie centralnym 1 śrubą lepiej jest, odwrotnie. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest napęd dwustronny (co wprowadza dodatkowy koszt śruby, łożyskowania i koła pasowego). Przy napędzie dwustronnym brama może w ogóle nie mieć dolnej belki, co upraszcza konstrukcję.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 08 maja 2013, 02:07

ursus_arctos pisze:Dwie uwagi:
1. Na rysunkach nie widzę nigdzie nakrętek pociągowych. Trzeba przemyśleć ich montaż.
2. Jeżeli brama ma być napędzana centralną śrubą, to rozstaw wózków wzdłuż prowadnic bramy musi być dużo większy. Maszyna teraz ma układ "poprzeczny" - tzn. oś X (ruch po bramie) ma większy zakres, niż Y (ruch bramy). Przy napędzie centralnym 1 śrubą lepiej jest, odwrotnie. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest napęd dwustronny (co wprowadza dodatkowy koszt śruby, łożyskowania i koła pasowego). Przy napędzie dwustronnym brama może w ogóle nie mieć dolnej belki, co upraszcza konstrukcję.
1. Nakrętki są już umieszczone w krzyżaku, który mam już rozpracowany, a pod stołem jeszcze wrysuję, chociaż tam to formalność

2. Brama będzie napędzana centralnie, ale zauważ jaki małe mamy tu pole pracy. Rozstaw między szynami to tylko 644mm. Ćwiczyłem już napęd dwustronny, z dwoma silnikami, ale tam miałem rozstaw 900mm. Mam jeszcze jedną śrubę kulową i zastanawiałem się nad użyciem tutaj dwóch, ale stwierdziłem że przy takim małym rozstawie i dwóch tak dużych wózkach to już przesada. Te wózki są olbrzymie, razem mają 16 cm długości więc chyba nie jest to za mało w stosunku do gabarytów (obciążenie dyn. jednego to chyba ponad 2 tony).


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 23 sie 2014, 00:50

Projekt ten z racji braku zaplecza warsztatowego, wylądował w szufladzie i czeka na lepsze czasy, ale jak powiadają kto raz zasmakował cnc ten bez maszyny długo nie wytrzyma. Wilka ciągnie do lasu. Zgarnąłem zabawki z tego projektu i coś tam dłubię w wolnych chwilach. Chyba już czas pokazać co nieco. Powstaje lekko wypasiony drewniak -> tutaj
Ostatnio zmieniony 23 sie 2014, 01:43 przez ezbig, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Zienek » 23 sie 2014, 01:30

No po roku to by się przydało :)


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 23 sie 2014, 01:54

Miałem już ugadaną obróbkę, odłożoną kasę, ale rodzina mi się powiększyła, a żona zagospodarowała w międzyczasie fundusze. Ech, muszę rzeźbić w drewnie: https://www.cnc.info.pl/topics58/lekko- ... t60240.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”